ایران به دنبال جنگ نیست اما با انسجام كامل از خود دفاع می كند

اسلام آباد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاكستان با تاكید بر اینكه ایرانیان در برابر زورگویی های آمریكا تسلیم نمی شوند، گفت: ما به دنبال جنگ نیستیم اما در دفاع از خود با اتحاد و انسجام كامل ایستاده ایم.

«مهدی هنردوست» در نشستی ویژه با خبرنگاران ارشد و مجریان نام آشنای شبكه های خبری پاكستان در محل سفارتخانه كشورمان در اسلام آباد افزود: جمهوری اسلامی ایران گرچه از توان كامل و لازم جهت دفاع از كشور برخوردار است ولی همانند همیشه تاكید بر اجتناب از هرگونه تنش و لزوم برقراری صلح و ثبات در منطقه دارد‌.
وی تاكید كرد: همگرایی و افزایش تعاملات منطقه ای باعث عدم دخالت های خارجی كه طی دهه های متوالی منطقه را با پیامدهای ناگوار مواجه ساخته خواهد شد.
سفیر كشورمان اظهار داشت: ما در كنار سایر كشورهای منطقه قادر به همكاری جمعی برای حل مسائل و برقراری و حمایت از صلح و ثبات پایدار در منطقه خود هستیم.
وی همكاری های منطقه ای را راهكار اصلی برای كمك به رفع چالش ها در منطقه توصیف كرد و افزود: ایران هرگز از درگیری و رویارویی استقبال نخواهد كرد اما مردم ایران به پشتوانه اتحاد و انسجام ملی در برابر رویكرد زورگویانه آمریكایی تسلیم نمی شوند و در مقابل یكجانبه گرایی و سیاست ارعاب و تهدید هیچ گزینه ای جز مقاومت وجود ندارد.
سفیر ایران در پاكستان با اشاره به وضعیت فعلی برجام و پیامدهای منفی كه با خروج یكجانبه آمریكا از آن به وجود آمد، گفت: توافق هسته ای با بیش از ده سال مذاكره میان ایران و قدرت های جهانی حاصل شد كه یكی از نتایج مثبت آن اعتبار بخشی به كانال های دیپلماتیك، بحث و مذاكره برای یافتن راه حل های مرض الطرفین بود.
وی افزود: آمریكا با خروج غیرقانونی خود از برجام باعث ایجاد ناامیدی جهانی از كاربردی بودن تلاش ها و گفتگوهای دیپلماتیك شد.
مهدی هنردوست گفت: رویكرد قلدرمابانه آمریكایی ها باعث شد تا برجام اجرایی نگردد و این امر یك بی آبرویی در رویكرد آمریكایی ها به توافقات چند جانبه بود و لذا كشوری كه هیچگونه ارزشی برای تعهدات خود قائل نیست چگونه انتظار دارد كه ایرانیان مذاكره با آنها را بپذیرند.
وی تاكید كرد: توان تكنولوژیكی ایران در تمامی انواع و ابعاد آن یك دستاورد كاملا داخلی و مبتنی بر قابلیت های علمی دانشمندان ایرانی است و هبه و بخشش خارجی نبوده تا كسی خیال پس گرفتن آن را داشته باشد ولی علیرغم تمامی این توانمندیها حاضر به مصالحه و توافق جمعی در غالب برجام شدیم ولی متاسفانه كماكان با عدم صداقت آمریكایی ها روبرو ھستیم.
سفیر كشورمان در پاكستان اضافه كرد كه بهر حال در پروسه رو به افزایش فشار آمریكایی ها به ایران به علت عدم قبول هژمونی آن كشور در حال حاضر با نمایش نظامی آنها در منطقه نزدیك به ایران رو برو هستیم كه علیرغم جار و جنجال بسیار بیشتر به یك جنگ روانی شبیه است تا آرایش جنگ واقعی.
وی اضاف نمود البته آغاز درگیری ساده است اما توقف آن بسیار مشكل خواهد بود و آمریكا به خوبی از این موضوع آگاه است.
مهدی هنردوست در پاسخ به سوالی اظهار داشت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی و فتوای تاریخی ایشان، تولید و استفاده از سلاح های هسته ای حرام است و آمریكایی ها خوب می دانند فتوا یعنی چه.
وی تاكید كرد: احتمال بروز جنگ در منطقه بسیار بعید است ولی در میدان تقابل و رویارویی سیاسی عزم و اراده ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران درعدم مصالحه با دشمنان خواهد بود.
هنردوست افزود: رویكرد جنگ طلبانه آمریكا و متحدان منطقه ای این كشور از قبل جنگ های ویران گری را به بار آورده و بحران های بی شماری را بر منطقه تحمیل كرده است.
وی در پاسخ به سوال در خصوص روابط بین جوامع اسلامی گفت: امروز متاسفانه در شرایط خوبی از نظر انسجام و اتحاد كشورهای اسلامی برخوردار نیستیم و همین دامنه گسترده اختلافات زمینه را برای اجرای نیات رژیم صهیونیستی همچون پایتخت اعلام كردن قدس شریف و طمع ضمیمه كردن ارتفاعات جولان در اذهان دشمنان اسلام شكل بگیرد.اسلام هراسی و ایران هراسی بخش دیگری از سناریوی صهیونیستی-غربی است كه متاسفانه با همپیمانی برخی از كشورهای منطقه در حال اجرا است. ایران با تمامی قابلیت ها و توانمندی ها و در اختیار داشتن تمامی منابع مورد نیاز علمی صنعتی و انرژی و غیرو حاضر به مشاركت كامل با كشورهای منطقه برای ترسیم و واقعیت بخشیدن به فردایی كاملا روشن و سراسر امید وپیشرفت و برقراری صلح و ثبات و امنیت كامل در منطق می باشد.
سفیر كشورمان با اشاره به مسائل پیش روی اسلام به ویژه تداوم ظلم و ستم علیه ملت مظلوم فلسطین، افزود: جمهوری اسلامی بواسطه اعتقادات اسلامی خود نمی تواند در قبال شرایط اسفناك مردم بی گناه و مظلون فلسطین بی تفاوت باشد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص رویكرد آمریكا با تروریسم گفت : ما با برخورد دوگانه با پدیده شوم تروریسم مخالفیم. به عقیده ما تروریسم خوب و بد وجود ندارد، ایران قربانی تروریسم است و آمادگی كامل در مشاركت برای محو و ریشه كن كردن این تهدید جهانی هستیم . تروریسم امروز به یك معضل جهانی تبدیل شده و نیاز به راه حل جهانی دارد.
مهدی هنردوست در خصوص احتمال مذاكره میان ایران و آمریكا، افزود: مسئولین نظام به صراحت اعلان كرده اند در شرایط ارعاب و تهدید و گزافه خواهی آمریكا مذاكره نخواهیم كرد.
سفیر كشورمان با اشاره به روابط نزدیك و دوستانه جمهوری اسلامی ایران و پاكستان، گفت: سفر اخیر «عمران خان» نخست وزیر پاكستان به ایران سفر عادی رئیس یك دولت خارجی نبود بلكه این بازدید گویای عمق روابط برادرانه دیرپای میان دو همسایه مسلمان و گویای وجود اراده سیاسی رهبران دو كشور بر حفظ و گسترش مناسبات فی مابین می باشد.
وی در خصوص حوادث مرزی گفت بسیار واضح و روشن است كه اینگونه اقدامات غیر انسانی توسط دشمنان روابط دبرادرانه و حسن همجواری ایران و پاكستان حمایت می شود چرا كه هر بار دو كشور گامی مشترك در مسیر پیشرفت مناسبات برداشتند دشمنان روابط حادثه ای تروریستی در منطقه مرزی برای دامن زدن به سوء تفاهمات بین دو كشور برادر ایران و پاكستان را رقم زدند.و خوشبختانه با درك مشترك رهبران دو كشور و اتخاذ راهكار مشترك این ترفند دشمنان روابط حسنه دو كشور نیز راه بجایی نخواهد برد.
آساق*272*274**1663**