كشاورزان از برداشت زودهنگام محصول خودداري كنند

اردبيل - ايرنا - رييس جهاد كشاورزي استان اردبيل از كشاورزان استان خواست از برداشت زودهنگام محصولات كشاورزي خودداري كنند.

به گزارش ايرنا ، خليل نيكشاد روز چهارشنبه در نشستي با فرماندار پارس آباد مغان افزود: پرهيز از برداشت زودتر از موعد كلزا ، گندم و جو كه به صورت تضميني خريداري خواهد شد، ضرورت دارد.
او گفت: زمان برداشت كلزا پنجم خرداد ، زمان برداشت گندم ديم 15 خرداد و آبي 20 خرداد و جو نيز 10 خرداد بوده و مراكز خريد از اين تاريخ ها شروع به خريد خواهند كرد.
وي به تدوين الگوي كشت و تنوع زراعي در استان اشاره كرد و گفت: محصول پنبه تناوب خوبي ايجاد مي كند و خريد آن در زمره هشت محصول تضميني قرار دارد و امسال بيش از پنج هزار هكتار سطح زير كشت اين محصول استراتژيك و اشتغالزا مي باشد.
نيكشاد همچنين از مبارزه با آفت ملخ در مراتع پارس آباد خبر داد و اظهار داشت: با مشاركت مردمي و اقدام به موقع مسئولان اين آفت كنترل شده و جمعيت بزرگي از ملخ ها با سمپاشي پاكسازي شد.
فرماندار پارس آباد مغان نيز در اين نشست از اختصاص 15 هزار و 400 هكتار از اراضي مرغوب كشاورزي اين شهرستان به كشت گندم خبر داد و پيش بيني كرد بيش از 80 هزار تن گندم از اين اراضي استحصال شود كه تدابير لازم براي خريد تضميني و حمل آن ديده شده است.
علي علايي با اشاره به مشكلات سير كاران شهرستان پارس آباد افزود: برغم هشدار هاي داده شده سطح زير كشت حدود سه هزار هكتاري اين محصول بيش از كشش بازار بود و باعث كاهش قيمت شد كه با پيگيري ها و خريد توافقي قيمت رو به تثبيت است.
علايي گلخانه هزار و 500 هكتاري در پارس آباد را طرحي موفق و كارآمد دانست كرد و گفت: بايد از هم اكنون پيگيري هاي لازم براي جذب سرمايه گذار و تامين زيرساخت ها و چشم انداز صنايع تبديلي و تكميلي و فرآوري و صادرات اين محصولات مطالعه تدوين و اجرايي شود.
6018/ 1257