نظارت بر كيفيت ميلگرد طرح هاي عمراني قم از مبدا توليد انجام شود

قم-ايرنا- معاون هماهنگي امور عمراني استانداري قم گفت: كنترل و نظارت بر كيفيت و استاندارد بودن ميلگرد بايد از مبدأ و كارخانه‌هاي محل توليد انجام‌ شده و اجازه داده نشود كه كنترل كيفيت ميلگرد به محل طرح‌ هاي عمراني برسد.

به گزارش ايرنا، محسن بهشتي روز چهارشنبه در جلسه شوراي فني قم در سالن جلسات معاونت امور عمراني ادامه داد: بايد تدبير درستي براي ايمن سازي پروژه هاي عمراني دراستان صورت بگيرد.
وي تأكيد كرد: وضعيت آزمايشگاه فني و مكانيك خاك استان از نظر شكل و نوع فعاليت مطلوب نبوده و بايد در فعاليت‌هاي انجام ‌شده آن تجديد نظر صورت بگيرد.
وي بااشاره به اختيارات آزمايشگاه همكار استاندارد در بخش خصوصي گفت: شكل فعاليت اين قبيل آزمايشگاه‌ها غيرقانوني بوده و مجوزهاي لازم را نيز كسب نكرده‌اند.
بهشتي ادامه داد: فعاليت و تعداد اين قبيل آزمايشگاه ها نسبت به چهار سال گذشته كه هسته‌هاي ابتدايي تشكيل آن‌ها ايجاد شد بسيار بيشتر شده و بايد راهكار درستي در زمينه نحوه و ادامه فعاليت آن‌ها صورت بگيرد.
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري قم با اشاره به مشكلات خط راه‌آهن كوه يزدان گفت: با توجه به وسعت زياد اين منطقه در صورتي‌ كه حجم بارندگي‌ها زياد شود، جاده جعفريه و منطقه 6 شهر قم با مشكلات شديد از نظر سيلاب و آب‌گرفتگي روبرو مي شود.

**رئيس سازمان برنامه‌ و بودجه قم نيز در اين جلسه با اشاره به وضعيت ميلگردهاي مصرفي در استان گفت: تمام نظارت‌هاي انجام ‌شده بر استاندارد بودن ميلگردها بايد در مبدأ كنترل شود چرا كه بعد از آن ديگر امكان كنترل كافي بر كيفيت اين محصول وجود ندارد.
محمود نوربخش ادامه داد: كميته مصالح كه يكي از كارگروه‌هاي قانوني شوراي فني استان بوده وظيفه عالي نظارت و كنترل بر مصالح مانند ميلگرد و تيرچه را داشته و مبحث تاييده مصالح ساختماني بايد در اين كميته سنجيده و بررسي شود.
وي با اشاره به اختيارات آزمايشگاه همكار استاندارد در بخش خصوصي عنوان كرد: تا نتيجه نهايي درباره تعيين تكليف اين آزمايشگاه، شوراي فني استان مسئوليت نظارت بر آن‌ها را با همكاري نهادهاي مسئول بر عهده خواهد داشت.

**مديركل راه و شهرسازي استان قم نيز دراين جلسه با اشاره به مباحث مربوط به مصالح و تجهيزات صنعت ساخت گفت: اين اداره كل قدرتي در تعليق آزمايشگاه فني و مكانيك خاك به دليل مشخص نبودن سازوكار مربوطه مطابق انتظارات شوراي فني را ندارد.
حسن صبوري با اشاره به‌ضرورت تجديدنظر در آزمايشگاه فني خاك استان ادامه داد: درصورتي‌كه شوراي فني قم مصوبه‌اي در تعليق فعاليت آزمايشگاه فني و مكانيك خاك را صادر كند امكان بهبود وضعيت و تجديدنظر در فعاليت‌هاي مورد انتظار وجود دارد.

**مديركل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس قم نيز گفت: كيفيت پروژه‌هاي ساختماني ناظر بر مؤلفه‌هاي مهمي چون ميلگردهاي ورودي به طرح و نحوه بهره‌برداري از مصالح در پروژه بوده كه مؤلفه نخست بايد توسط سازمان استاندارد كنترل و نظارت شود.
محسن پورگليان اظهار داشت: در برخي از موارد وضعيت ورود مصالح به طرح‌هاي ساختماني تا 70 درصد ضعف در استفاده از مصالح و به‌ويژه ميلگردها را نشان مي‌دهد.
وي با اشاره به وضعيت ميلگردهاي مصرفي در استان تأكيد كرد:برخي از كارخانه‌هاي توليد ميلگرد، در توليد اين محصول را با شرايط استاندارد رعايت نكرده‌اند.
وي ادامه داد:درج رده‌هاي مكانيكي در شيت هاي مكانيكي، اخذ نمونه‌گيري با حضور نماينده آزمايشگاه فني و مكانيك خاك استان، رفع عدم آگاهي مهندسان در خصوص ضوابط پذيرش ميلگرد از طريق برگزاري دوره‌هاي آموزشي و انجام آزمايشات و تعيين تركيب شيميايي اقدام‌هايي بوده كه براي استانداردسازي ميلگرد در قم مي‌توان از آن استفاده كرد.

**رئيس سازمان نظام‌مهندسي قم نيز دراين جلسه گفت: تأسيس انجمن‌هاي صنعت ساخت عملاً به مبحث كيفيت در ساخت‌وساز در استان آسيب وارد مي‌كند.
امين مقومي اظهار داشت: تأسيس انجمن‌هايي چون شن و ماسه و ديگر شاخه هاي مربوط به مبحث ساختمان در استانداردسازي و افزايش كيفيت ساخت‌وساز در قم تأثير منفي برجاي گذاشته است.
وي همچنين ادامه داد: با توجه به نوع فعاليت و عدم رضايت از فعاليت آزمايشگاه فني و مكانيك خاك بهترين تصميم در اين زمينه تعليق موقت آن‌ها براي بهبود فرايند و فعاليت است.
وي با اشاره به اختيارات آزمايشگاه همكار استاندارد در بخش خصوصي تأكيد كرد: تمام آزمايشگاه‌هايي كه در زمينه ميلگرد و بتن بخواهند با سازمان استاندارد همكاري كنند بايد پروانه فعاليت داشته باشد.
7403/ 6133/