روابط عمومی و رسانه 2 ركن سرنوشت ساز زنجیره اطلاع رسانی هستند

اراك - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی گفت: روابط عمومی و رسانه ها 2 ركن سرنوشت ساز در جریان سازی آگاهانه و در زنجیره اطلاع رسانی هستند.

به گزارش ایرنا، « بهروز اكرمی » روز چهارشنبه در نشست مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی با اصحاب رسانه استان مركزی، افزود: روابط عمومی و رسانه تكمیل كننده همدیگر هستند و باید در سایه همپوشانی موثر بهترین بازده را در جریان اطلاع رسانی هدفمند، شفاف و موثر داشته باشند.
وی ادامه داد: روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان و كشور زبان گویای دولت محسوب می شوند و باید رهیافت هایی داشته باشند تاضمن تقویت سرمایه اجتماعی و مشاركت جویی هدفمند، نشاط و امید در جامعهرا افزایش داده و آگاهی را بهبود بخشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی خاطرنشان كرد: روابط عمومی ها باید اخبار را در كوتاهترین زمان به صورت دقیق و شفاف در اختیار خبرنگاران قرار دهند و رسانه ها نیز در استان مركزی باید برای آشنایی مردم با اقدامات و فعالیت های دولت و دستگاه های اجرایی در جامعه در انتشار اخبار صحت، دقت و سرعت را در دستور كار خود قرار دهند.
وی ادامه داد: تصویری كه از استان مركزی توسط رسانه ها و خبرنگاران منتشر می شود باید امیدبخش ، واقعی و توسعه محور باشد و به پیوست های اجتماعی و انگیزه مداری دامن بزند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مركزی بر حمایت روابط عمومی ها از رسانه های مكتوب استان تاكید كرد و گفت: رسانه ها باید آخرین گروهی باشند كه از مشكلات اقتصادی جامعه و دستگاه ها دچار آسیب احتمالی می شوند.
اكرمی ادامه داد: نحوه تعامل روابط عمومی ها با نشریات نیازمند رتبه بندی است و در صورتی كه روابط عمومی ها با خبرنگاران تعامل ندارند باید رسیدگی شود.
نماینده مردم اراك، كمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: نگاه روابط عمومی ها به رسانه ها نباید گزینشی باشد بلكه برای آگاهی و اطلاع مردم از فعالیت دستگاه ها ی اجرایی باید از ظرفیت تمامی رسانه ها بهره گیری شود.
سید «مهدی مقدسی» ادامه داد: روابط عمومی ها وظیفه اطلاع رسانی اقدامات و فعالیت های دستگاه ها اجرایی استان به مردم را برعهده داشته و می طلبد كه توجه به این بخش با حساسیت در دستور كار باشد.
نماینده مردم اراك، كمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی مدیران به دلیل بی اطلاعی از خدمات و اثر بخشی روابط عمومی از این ظرفیت غافل شده اند كه باید زمینه هرچه فعال تر شدن این نهادها در دستگاها فراهم شود.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مركزی نیز در این نشست گفت: 136 رسانه بومی دارای مجوز و پروانه فعالیت در این استان وجود دارد كه 104 مورد این رسانه ها مكتوب هستند.
حجت الاسلام «عباس دانشی» افزود: 10 درصد این رسانه ها فعال هستند و بقیه به دلایل مشكلات مالی و چاپی اقدامات مقطعی داشته و یا غیر فعال هستند.
وی ادامه داد: 32 پایگاه خبری و 35 نمایندگی نشریات سراسری در استان مركزی فعالیت است و تمامی خبرگزاری های رسمی كشور در این استان نمایندگی دارند.
مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی اراك نیز در این نشست گفت: در پیمایش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در سال های 95 و 96 حدود 16 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیون نفری كشور دارای فشار خون هستند كه 10 میلیون نفر معادل 60 درصد این افراد از بیماری خود مطلع هستند.
«ریتا ظهیری » افزود: پنج میلیون نفر از بیماران مبتلا به فشار خود معادل 50 درصد برای درمان مشكل خود اقدام كرده اند و 20 درصد این افراد درمان موثر داشته اند.
وی ادامه داد: تنها یك میلیون نفر در كشور با وجود تمامی تجهیزات درمان بیماری فشار خون، درمان درست داشته اند.
مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی اراك از تشكیل بسیج كنترل فشار خون در كشور و استان مركزی خبر داد و گفت: این طرح از 17 اردیبهشت تا15 تیرماه جاری در این استان اجرایی می شود و امید می رود در این راستا 550 هزار نفر سنجش شوند.
مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی اراك گفت: پیش بینی می شود 80 هزار نفر این افراد به بیماری فشار خون بالا مبتلا باشند و 40 هزار نفر نیز در این طرح از بیماری خود مطلع شوند.
مدیركل روابط عمومی استانداری مركزی نیز در این نشست گفت: تعامل بین روابط عمومی ها و رسانه ها كلید افزایش اطلاع رسانی و آگاهی رسانی به جامعه است.
«ابوالحسن خزایی پور» افزود: روابط عمومی بدون رسانه معنایی ندارد و این نشست ها با هدف افزایش تعامل بین این نهادها برگزار شده است.
استان مركزی با 12 شهرستان دارای بیش از یك میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است.
1955/6013/