5 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي گلستان همچنان زير آب است

گرگان - ايرنا - معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهادكشاورزي گلستان گفت كه 5 هزار هكتار از زمين هاي زير كشت پائيزه اين استان همچنان زير آب ناشي از سيل اخير است كه ارتفاع آن در برخي از زمين ها به يك متر مي رسد.

محمدرضا عباسي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي اظهار داشت: هدايت آب از اين زمين ها نيازمند همكاري كشاورزان، مجوز شركت آب منطقه اي و تخصيص اعتبار از سوي فرمانداري ها است تا عمليات لايروبي و اصلاح زهكش شتاب گيرد.
وي افزود: جهادكشاورزي گلستان تلاش مي كند نسبت به رفع اين مشكل اقدام و از بازماندن كشاورزان براي انجام كشت هاي اول و دوم در سال زراعي جلوگيري شود.
به گزارش ايرنا، كشاورزان گلستاني خسارت ديده از آبگرفتگي زمين هاي كشاورزي به ويژه در منطقه نوديجه گرگان از تعلل مسوولان دستگاه هاي مرتبط در هدايت آب از زمين ها براي آماده سازي كشت بهاره و تابستانه گله منده بود و خواستار تسريع در رفع آن هستند.
به گفته آن ها، ماندابي آب در زمين ها باعث شده اميدي به كشت شالي و ساير محصولات تابستانه به عنوان كشت دوم وجود نداشته باشد.
زمين هاي كشاورزي دچار ماندابي در گرگان بيشتر در مسير رودخانه قره سو قرار دارند كه بر اثر جاري شدن موج دوم سيلاب ناشي از ذوب شدن برف در مناطق كوهستاني خسارت ديدند.
طبق گزارش معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي سازمان جهادكشاورزي گلستان به ايرنا، بر اثر سيل اخير 317 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي استان كه عمده آن زير كشت محصولات پائيزه بوده، دچار خسارت 10 تا 100 درصدي شدند.
آمنه جمشيدي رودباري، بر شتاب بخشيدن به اجراي طرح هاي زهكشي زمين هاي كشاورزي استان با هدف ممانعت از ماندابي آب، افزايش راندمان توليد و مصون ماندن از خسارت آبگرفتگي در آينده تاكيد كرد.
سيل اخير به 18 هزار بهره بردار زراعي، باغي، دامپروري و زيرساخت هاي بخش كشاورزي گلستان به مبلغ 19 هزار و 200 ميليارد ريال خسارت زد.
6204/3091