مدیر شیلات: سالانه 5800 تن ماهی در آذربایجان شرقی تولید می شود

مراغه - ایرنا - مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های بالای این استان در تولید آبزیان گفت: سالانه پنج هزار و 800 تن ماهی در مجتمع های آبزیان استان تولید می شود.

به گزارش ایرنا، قاسم جعفروند روز چهارشنبه در نشست بررسی طرح های توسعه آبزیان و پرورش ماهی در مراغه افزود: این استان در بین استان های غیرساحلی در زمینه پرورش انواع ماهی رتبه نهم كشور را دارا بوده كه با برنامه ریزی های انجام شده در صدد افزایش تولید هستیم.
وی ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت منابع آبی موجود از جمله آب های پشت سدهای بزرگ و كوچك، می تواند زمینه ساز توسعه شیلات در آذربایجان شرقی باشد.
جعفروند اضافه كرد: در راستای برنامه ریزی های انجام شده، بزرگترین طرح پرورش شیلات در خداآفرین و در حاشیه سد ارس ایجاد شده كه زمینه تولید 120 تن قزل آلا، 120 تن ماهی خاویاری و پرورش پنج میلیون قطعه بچه ماهی را فراهم كرده است.
وی با اشاره به ظرفیت مناسب تولید و پرورش ماهی در مراغه گفت: این شهرستان هم اكنون 11.5 درصد از تولید آبزیان استان را به خود اختصاص داده و این در حالی است كه میزان تولید آبزیان در این استان از رتبه نخست به رتبه چهارم استانی افت كرده است.
وی افزود: برخی سیاست های محدود كننده منابع آبی و نیز افزایش هزینه های تولید موجب كاهش تولید در این شهرستان شده كه با اجرای طرح احداث مجتمع های پرورش ماهی، ظرفیت تولید این شهرستان حدود یك هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.
فرماندار مراغه نیز در این نشست با تاكید بر لزوم توجه بیشتر به توسعه حوزه شیلات در این شهرستان گفت: بهره گیری از منابع موجود برای پرورش آبزیان زمینه ساز رونق تولید است.
حمید شكری افزود: برای این منظور از منابع از دست رفته به ویژه در بخش كشاورزی و منابع آبی می توان برای اشتغال و تولید بهره گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به وجود منابع آبی مناسب و زمین های مستعد برای پرورش آبزیان و ماهی، این شهرستان از پتانسیل بسیار بالایی در تولید این محصول در منطقه برخوردار است.
شكری اضافه كرد: در این راستا، از سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد و احداث مجتمع های تولید و پرورش آبزیان و ماهی براساس چشم انداز توسعه شیلات در این شهرستان استقبال شده و مورد حمایت قرار می گیرد.
مدیر جهاد كشاورزی مراغه نیز در این نشست گفت: هم اكنون میزان تولید ماهی در 44 مجتمع فعال پرورش آبزیان این شهرستان به 750 تن در سال كاهش یافته لیكن با احداث مجتمع های جدید، میزان تولید این شهرستان تا 2 هزار تن در سال قابل افزایش خواهد بود.
اسماعیل كریمی افزود: براساس مطالعات انجام شده در برخی از مناطق پایین دست و حاشیه رودخانه های صوفی چای و مردق چای این شهرستان، مجتمع های پرورش ماهی می توان احداث كرد كه با حضور بخش خصوصی رونق تولید در بخش شیلات این شهرستان به وجود می آید.
وی ادامه داد: وجود چاه ها، چشمه ها و نیز رودهای همیشه جاری در این شهرستان از جمله ظرفیت های مناسب برای توسعه پرورش ابزیان و صنعت شیلات در این شهرستان است.
وی اضافه كرد: ایجاد بازارچه دائمی و بزرگ آبزیان و محل صید تفریحی برای خانواده ها با همكاری و مشاركت شهرداری و امور آب و برگزاری جشنواره طبخ ماهی تنوری سنتی از جمله طرح های ترویج فرهنگ مصرف گوشت ماهی در این شهرستان بوده كه در تابستان سال جاری اجرایی می شود.
شهرستان مراغه بیشترین میزان ماهی قزل آلای جنوب آذربایجان شرقی را تولید می كند و از قطب های تولید این محصول در منطقه است.
این شهرستان مراغه با حدود 268 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487