۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۳
کد خبر: 83323709
۰ نفر
فراخوان برای اعتصاب عمومی در سودان

تهران-ایرنا-«انجمن مشاغل حرفه ای» سودان به دنبال تعلیق و به نتیجه نرسیدن مذاكرات با ارتش درباره چگونكی اداره این كشور مردم را به اعتصاب سیاسی عمومی فراخواند.

به گزارش روز چهارشنبه شبكه خبری المیادین، این انجمن با اعلام اینكه دو جلسه گفت و گو با ارتش درباره چگونگی اداره كشور بی نتیجه بوده، شورای نظامی انتقالی را مسئول به شكست كشاندن گفت و گوها دانست.
انجمن مشاغل حرفه ای سودان نسبت به تشدید اقدامات در صورت حضور حداكثری نظامیان در شورای انتقالی هشدار داد و افزود كه شورای نظامی قصد دارد تا تركیب نظام سابق (دولت عمرالبشیر) در شورای انتقالی حفظ شود كه این امری غیر قابل قبول است.
مذاكرات اخیر میان شورای نظامی حاكم در سودان و ائتلاف قوای «آزادی و تغییر» انجام شد.
دو طرف در بیانیه ای اعلام كردند كه مذاكرات درباره تشكیل شورای حاكمیت برای اداره امور كشور صورت می گیرد اما طرفین به توافق دست نیافتند و مذاكرات به تعلیق درآمد.
منابع سودانی دلیل به نتیجه نرسیدن مذاكرات را اختلاف های اساسی میان قوای آزادی و تغییر و شورای نظامی درخصوص شمار نمایندگان هرگروه و اختلاف بر سر انتخاب ریاست شورا از میان گروه های مدنی یا نظامیان دانستند.
شورای نظامی سودان كه قدرت در این كشور رادارد، روز 25 اردیبهشت اعلام كرد كه درمذاكرات خود با مخالفان به نتیجه رسیده و دو طرف توافق كرده‌اند كه به مدت سه سال یك دولت انتقالی با مشاركت نظامیان و غیرنظامیان حكومت را در دست داشته باشد و زمینه انتقال به دموكراسی و سپردن امور به دولت منتخب مردم را فراهم آورد.
این توافق پس از چند ماه تظاهرات اعتراضی كه به بركناری عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق این كشور منجر شد، به دست آمد.
اما در شامگاه 25 اردیبهشت مذاكرات ارتش و مخالفان در سودان به‌ مدت 72 ساعت به تعلیق در آمد. قرار بود كه نمایندگان شورای نظامی انتقالی سودان و نمایندگان جنبش های مدنی معترض درباره تركیب شورای حاكمیت كه نهادی كلیدی برای دوران انتقال حكومت است، مذاكره كنند اما شورای نظامی با این استدلال كه اكنون پایان بخشیدن به وضعیت امنیتی پایتخت به ‌دلیل اعتراضات خیابانی ضروری است، تصمیم گرفت مذاكرات را تعلیق كند.
خاورم**9366**1508