ناآرامي هاي انتخاباتي اندونزي6 كشته و 200 مجروح برجاي گذاشت

تهران- ايرنا- پليس اندونزي گزارش داد در ناآرامي ها و تظاهرات خشونت بار معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوري اندونزي 2019، تاكنون 6 نفر كشته و 200 نفر زخمي شده اند.

به گزارش روز چهارشنبه جاكارتا پست،محمد اقبال بازرس كل پليس اندونزي در گفت وگو با رسانه هاي اين كشور اعلام كرد كه پس از اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري مبني بر پيروزي جوكو ويدودو دراين دور از انتخابات ، معترضان حامي ژنرال 'پرابوو سوبيانتو' رقيب جوكوي در خيابان هاي جاكارتا پايتخت اقدام به برگزاري تظاهرات طراحي شده اعتراض آميز كردند.
كميسيون برگزاري انتخابات در اندونزي روز گذشته اعلام كرد جوكوي رئيس جمهوري كنوني اندونزي با كسب 55.5 درصد از كل آرا در مقابل 44.5 درص از آراي سوبيانتو ، پيروز اين رقابت ها بوده است.
اين درحالي است كه سوبيانتو كه خود را پيروز اين رقابت ها خوانده بود هشدار داده بود كه اگر نتايج غير از اين باشد حاميان وي اين نتيجه را نپذيرفته و وارد خيابان ها مي شوند.
دولت اندونزي نيز از معترضان به نتايج خواسته است تا از هر نوع تظاهرات اعتراض آميز و خشونت بار خودداري كرده و اعتراض هاي خود را به صورت قانوني مطرح كنند.
طبق گزارش اقبال، همچنين 58 نفر از تظاهراكنندگان معترض تاكنون دستگير شده و درجريان درگيري هاي خياباني دستكم 14 دستگاه خورو كه 3 مورد از آن متعلق به نيروهاي پليس بوده، به آتش كشيده شده است.
اندونزي 260 ميليون نفري در روز 17 آوريل (28 فروردين) با 192 ميليون نفر افراد واجد شرايط راي، شاهد برگزاري انتخابات رياست جمهوري و پارلماني در 17 هزار جزيره بود.
نتايج رسمي و نهايي رقابت‌هاي سياسي مهم و انتخابات سرنوشت ساز كه قرار بود در روز 22 ماه مه (اول خرداد) اعلام شود، 24 ساعت زودتر از مهلت تعيين شده منشتر شد، اما اين نتيجه از سوي مخالفان دولت اندونزي با اعتراض هاي خشونت بار به چالش كشيده شده است.
سوبيانتو كه براي دومين بار است در انتخابات رياست جمهوري در رقابت رودر رو با جوكوي شكست خورده ، با نپذيرفتن نتايج انتخابات هشدار داده است كه اين بار در قبال اين شكست سكوت نخواهد كرد.
وي ادعا كرده است كه رقيب وي با تقلب گسترده توانسته برجايگاه خود بازهم تكيه زند.
سوبيانتو از هوادارانش خواسته است كه با رد اين نتايج اعتراض خود را آشكار سازند. حاميان سوبيانتو نيز از روز گذشته با حضور در خيابان هاي اصلي جاكارتا از سوبيانتو اعلام حمايت كرده اند.
اين ژنرال بازنشسته همچنين گفته است شكايت رسمي خود را نيزز عليه نتايج انتخابات در دادگاه قانون اساسي اندونزي مطرح خواهد كرد.
طبق گزارش هاي رسانه اي ، پليس ضد شورش اندونزي از روز اعلام نتايج انتخابات (سه شنبه) تاكنون در آماده باش كامل به سرمي برد.
پيشتر دولت اندونزي اعلام كرده بود كه بيش از 32 هزار نفر از نيروهاي پليس به همراه 50 هزار نفر از نيروهاي امنيتي ، وظيفه تامين امنيت شهرهاي مختلف اين كشور را پس از اعلام نتايج انتخابات برعهده دارند.
پليس اندونزي همچنين در ابتداي هفته جاري اعلام كرد كه 30 نفر وابسته به گروه تروريستي انصارالدوله ' جاد' از گروههاي حامي تروريست هاي داعش را دستگير كرده اند. اين افراد توطئه اجراي عمليات تروريستي و انتحاري را در روز اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري در شهرهاي مختلف اندونزي طراحي كرده بودند كه پليس با دستگيري اين افراد توطئه آنها را پيش از اجرا خنثي كرد.
آساق **1599 **1600