۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۴
کد خبر: 83323685
۰ نفر
شب فرهنگي در شهر آرش و دماوند

ساري - ايرنا - به مناسبت هفته ميراث فرهنگي ، برخي از شهرهاي استان مازندران ميزبان شب فرهنگي مي شوند و سه شنبه شب نيز قرعه به نام شهر آمل ديار آرش و دماوند افتاد تا ميزبان فرهنگيان و هنرمندان استان باشد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، شب فرهنگي آمل در محيطي آميخته از مردم ، فرهنگيان و هنرمندان و هنردوستان در موزه تاريخي شهرستان برگزار شد.
اين مراسم علاوه بر ميزباني از مسئولان استاني، ميزبان موسيقي سنتي با نوازندگي هنرمندان آملي بود.
علاوه بر اين شاهنامه خواني نيز از ديگر برنامه هاي شب فرهنگي آمل بود كه با استقبال فرهيختگان و علاقه مندان به فرهنگ شهر آرش و دماوند قرار گرفت.
همچنين در اين مراسم برنامه سحر خواني نيز با اجراي تني چند از سحر خوانان سنتي و قديمي آمل برگزار شد.
** عيار تاريخ و فرهنگ آمل ملي و جهاني است
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان مازندران در جمع مردم آمل گفت: آمل سرشار از تاريخ ، فرهنگ و اسطوره است و عيار اين شهرستان را بايد در سطح ملي و جهاني دانست.
سيف الله فرزانه با اشاره به اينگه آمل هم مقصد و هم گذرگاه براي اتصال مازندران به تاريخ ديگر مناطق كشور است ، افزود: اين شهرستان ظرفيت ها و تاريخ بزرگي دارد كه بايد همگي حفظ و معرفي شوند.
وي از مسئولان و مردم شهرستان آمل خواست تا در شناسايي ، حفظ و احياي ميراث فرهنگي در شهرستان به ميراث فرهنگي كمك كنند و افزود: راز موفقيت گردشگري در حفظ ميراث تاريخي كشور است كه با هويت مردم آمل گره اي ديرينه دارد.
مديركل ميراث فرهنگي مازندران تاكيد كرد: جذب گردشگر خارجي اولويت اصلي حركت به سمت صنعت گردشگري است چرا كه براي ايجاد اشتغال پايدار در صنعت گردشگري و همچنين اقتصادي پاك، بايد بر جذب گردشگر خارجي تكيه كرد و همه مردم و دستگاه هاي اجرايي بايد در اين مسير قدم بردارند.
وي گردشگر خارجي را منبع اصلي ورود سرمايه به اقتصاد كشور و استان عنوان كرد و افزود: بسنده كردن به مسافران داخلي فقط گردشگري روزمره را ايجاد كرده و نمي تواند اقتصاد گردشگري قوي به ارمغان بياورد.
** تكيه بر دريا و جنگل انحراف در جذب گردشگري خارجي
مديركل ميراث فرهنگي مازندران با اشاره به اينكه دريا و جنگل از بزرگترين ظرفيت هاي جذب مسافر و گردشگر به استان است گفت: تكيه صرفا بر ظرفيت هاي طبيعي نمي تواند ما را در جذب گردشگر خارجي موفق كند.
فرزانه با اشاره به اينكه دريا و جنگل در بسياري از مناطق مختلف جهان وجود دارد، افزود: گردشگر خارجي شيفته تاريخ و فرهنگ كشور ما است و ميراث فرهنگي تنها بستر و ابزار جذب گردشگران خارجي است.
9919/1654