40 هزار لیتر سوخت زیر خانه همدانی ها

همدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینای همدان با انتقاد از محل استقرار پمپ بنزین چهار راه پژوهش اظهار داشت: 40 هزار لیتر سوخت مخزن این پمپ بنزین زیر خانه های مجاور این چهار راه قرار دارد كه می تواند تهدید امنیتی ایجاد كند.

رشید حیدری مقدم روز چهارشنبه در نشست اعضای كارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی همدان بیان كرد: چاه های این منطقه حتی تا 2 خیابان پایین تر متاثر از پمپ بنزین بوده و طبق بررسی های صورت گرفته آب چاه های مجاور این پمپ بنزین، مشتعل شدند.
وی اضافه كرد: 6 ماه زمان برای تعیین تكلیف این پمپ بنزین زمان تعیین شده بود كه با وجود گذشت بیش از یكماه از اتمام این مهلت، موضوع همچنان بلاتكلیف مانده است.
فرماندار همدان در پاسخ به مشكل طرح شده در این باره بیان كرد: پمپ بنزین چهارراه پژوهش شهر همدان دعوی بین 2 گروه از مردم است.
حسین افشاری افزود: نهادهای مسئول مجوز قانونی فعالیت به این پمپ بنزین داده اند بنابراین قوه مجریه نمی تواند نسبت به پلمپ و تعطیلی این واحد اقدام كند.
وی یادآوری كرد: دادستان عمومی و انقلاب همدان در برهه ای 10 روز این پمپ بنزین را پلمب كرد اما دوباره فك پلمب كردند.
افشاری بیان كرد: به اهالی ساكن در این منطقه عنوان شد برای پیگیری شكایت باید تامین دلیل و طرح دعوی كنند تا علاوه بر حقوق مالكان، حق مردم نیز تامین شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان نیز در این زمینه اظهار داشت: در برخورد ا این موضوع ملاحظه كاری می شود.
مصطفی آزادبخت افزود: برخی واحدها مسولیت هایی در این باره دارند بنابراین نباید حل این موضوع را به مردم محول كنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: طرح سلامت نوروزی امسال 19 هزار و 500 بازدید از صنوف صورت گرفت كه 155 مورد به دادگاه معرفی شدند.
حیدری مقدم ادامه داد: نوروز مواردی رخ داد كه هر یك از آنها می تواند فضای جامعه را ملتهب كند در حالیكه باید برای رسیدن مواد غذایی سالم به دست مردم تلاش كرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان تاكید كرد: اشتغالزایی و گردشگری نباید به قیمت جان مردم باشد و در زمینه بهداشت و درمان باید بدون اغماض عمل شود.
حیدری مقدم بیان كرد: سامانه 190 علوم پزشكی، به صورت برخط (آنلاین) در سراسر كشور فعال است و در صورت ارائه گزارش تخلف در كمتر از 24 ساعت موضوع بررسی و به سامانه گزارش داده می شود.
وی افزود: 10 میلیارد ریال برای خرید تجهیزات پرتابل هزینه شده و با استفاده از این دستگاه می توان دمای روغن، یخچال و آلودگی سطوح را بررسی كرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان ادامه داد: طبق بررسی های صورت گرفته فریزر اغلب واحدها غیر استاندارد و غیر هوشمند بوده و دمای آنها در حد پایین بود.
حیدری مقدم بیان كرد: در صورت قطع شدن شب هنگام برق یخچال فریزر هیچیك از متصدیان متوجه این موضوع نمی شدند كه برای رفع این مشكل مكلف كردیم 6 تن از هر واحد به سامانه پیامكی وصل باشند تا در صورت قطع برق موضوع به صورت پیامكی به آنها اطلاع رسانی شود.
وی با بیان اینكه وضعیت مسمومیت در رستوران براحتی قابل بررسی و برخورد است گفت: اما شناسایی خودروهایی كه غذای خانگی عرضه می كنند در صورت بروز مسمومیت دشوار یا ناممكن است.
حیدری مقدم افزود: مجموع بیمارستان های دانشگاه علوم پزشكی همدان 2هزار و 700 تخت دارند و چنانچه 10 درصد از جمعیت 600 هزار نفری شهر همدان دچار هپاتیت «بی» شوند برای بستری كردن آنها نیازمند 60 هزار تخت هستیم.

**ممنوعیت تبلیغ كالاهای آسیب رسان به سلامت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان افزود: تبلیغ كالا و خدمات آسیب رسان ممنوع و تخلف است كه این كالاها شامل دخانیات، سوسیس، كالباس، ژامبون، پنیر پیتزا، انواع نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های ورزشی، سس های چرب، روغن های سرخ كردنی، انواع شیرینی ها، لوازم آرایشی و لاغر كننده ها است.
حیدری مقدم تاكید كرد: در كل جهان داروی لاغر كننده وجود ندارد چراكه هیچ راهی برای دفع چربی نیست بلكه باید با سوخت و ساز آن را دفع كرد.
وی درباره تبلیغات نامتعارف موجود در سطح شهر عنوان كرد: برای تبلیغ لوازم بهداشتی از ارشاد مجوز می گیرند و دستور العمل مشخص در این زمینه وجود ندارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی ابن سینا همدان ادامه داد: برخی مواقع ارشاد مجوز تبلیغات كالاهای سلامت محور می دهد در حالیكه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی كارشناس زبده در این زمینه ندارد.
حیدری مقدم درخواست كرد: برای تبلیغ مكمل ورزشی، دارو و دیگر اقلام بهداشتی مجوز علوم پزشكی نیز دریافت شود.
7526/2090