۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۹
کد خبر: 83323676
۰ نفر
«كابل» اول خرداد متفاوتی را تجربه كرد

كابل - ایرنا - كابل پایتخت افغانستان در نخستین روز خرداد ماه به دلیل هشدارها در باره پایان دوره كاری «اشرف غنی» شاهد تدابیر امنیتی در میدان های اصلی شهر بود.

به گزارش ایرنا، «فردوس فرامرز» سخنگوی فرماندهی پلیس كابل روز چهارشنبه تایید كرد كه حضور نیروهای دولتی، در میدان های اصلی شهر تدابیر پیش گیرانه برای تظاهرات احتمالی است.
خبرنگار ایرنا در كابل نیز شاهد حضور خودروهای نهادهای مختلف نیروهای دولتی در برخی از میدان های كابل بود كه حال هوای شهر را نسبت به روزهای گذشته متفاوت ساخته بود.
چهارراهی «كلوله پشته» در شمال غرب شهر كابل با حضور نیروهای امنیتی، پلیس وارتش، باعث سنگینی ترافیك شده بود اما مسیر منتهی به مركز شهر بطور كامل مسدود نبود.
شهروندان كابل هم در شبكه های اجتماعی تصاویری از حضور بیشتر نیروهای دولتی در مناطق مهم شهر منتشر كرده اند كه حاكی از تدابیر احتمالی است.
زمستان سال گذشته كمیسیون انتخابات تقویم نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 را ششم مهرماه اعلام كرد كه این تقویم با پیش بینی قانون اساسی تفاوت زمانی داشت.
در قانون اساسی افغانستان اول خرداد ماه سال پنجم پایان كار رئیس جمهوری و برگزاری انتخابات پیش بینی شده است.
اما براساس مشكلاتی كه در كمیسیون انتخابات مبنی بر تقلب های گسترده در انتخابات های سال 1393 ریاست جمهوری و 97 مجلس رخ داد، زمان كافی برای آمادگی و برگزاری انتخابات در اختیار این نهاد نبود.
با این اعلام كمیسیون، 12 گروه از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امسال افغانستان با ادامه كار رئیس جمهوری پس از اول خرداد ماه مخالفت و خواستار كناره گیری وی شدند.
این نامزدها طرح دولت موقت را برای پیش برد امور دولتی بجای اشرف غنی ارائه كردند.
اما ریاست جمهوری از دادگاه عالی افغانستان كه تنها مرجع برای تفسیر قانون اساسی این كشور است، خواستار مداخله شد.
دادگاه عالی افغانستان در اول اردیبهشت، زمان كاری اشرف غنی را تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و اعلام نتایج نهایی، تمدید كرد.
این اقدام دادگاه عالی با واكنش نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مواجه شد.
نامزدها از دادگاه عالی خواستند كه در هر شرایط استقلال خود را حفظ كند تا كشور با بحران مواجه نگردد. آنها این تصمیم دادگاه را خلاف قانون دانستند.
این 12 گروه انتخاباتی ، چندین بار رئیس جمهوری را متهم به استفاده از امكانات دولتی برای تبلیغات انتخاباتی كرده است. ادعایی كه دولت آن را رد می كند.
نامزدها طی چند روز گذشته منتهی به اول خرداد ماه، تاكید داشتند در مرحله نخست تلاش می كنند از مسیرهای قانونی رئیس جمهوری را مجبور به كناره گیری كنند.
آنها افزودند: اگر این روش به نتیجه مطلوب نرسید، اعتراضات مدنی به راه می اندازند.
«محمدحنیف اتمر» یكی از نامزدهای ریاست جمهوری گفت: از اول خرداد ماه باید حكومت سرپرست ایجاد شود.
وی افزود: رئیس جمهور با تاكید بر ادامه‌ كار بعد از اول خرداد، به عزت و جایگاه ریاست‌ جمهوری آسیب می رساند.
اتمر هشدار داد كه آسیب رساندن به جایگاه ریاست جمهوری و مشروعیت نظام، باعث ایجاد بحران در كشور خواهد شد.
نخستین روز خردادماه با آمادگی دولت برای جلوگیری از تظاهرات احتمالی معترضان آغاز شد .
«نصرت رحیمی» سخنگوی وزارت كشور افغانستان در ساعات منتهی به ظهر امروز، در صفحه اجتماعی خود نوشت كه مسیر منتهی به مركز شهر بطور كامل بروی ترافیك گشوده شد.
اینكه در روزهای آینده چه رخ خواهد داد و نامزدان با توجه به هشدارهای قبلی چه اقدامی می كنند، زمان پاسخ خواهد داد.
آساق*291*1518