۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۸
کد خبر: 83323672
۰ نفر
آش 'قل هو الله' سنتی رمضانی درقم

قم - ایرنا - روزهای ماه مبارك رمضان درحالی از فضای شهر قم عبور می كنند كه سنت های رمضانی مردم این دیار هنوز پابرجاست و یكی از زیباترین این سنتها قرائت قرآن كریم و اعتقادات خاص مردم به آن است كه از جمله می توان به آش 'قل هو الله ' اشاره كرد.

به گزارش ایرنا، قم در ماه مبارك رمضان به محفل عبادت عاشقان دین تبدیل شده و عطر خوش مناجات با پروردگار در تلاوت قرآن روزه داران این شهر، حس معنویت را در وجود انسان لبریز می كند. كه دراین میان برگزاری جلسات تلاوت جمعی قرآن كریم در تمام مناطق شهری و روستایی قم به صورت پررنگ جریان دارد كه در شهرها بیشتر روحانیون و در روستاها نیز در كنار روحانیون ،افراد سالخورده نیز متولی انجام آن می شوند و این سنت نیكو را در مساجد و منازل دایر است.
دراین سنت حسنه نه تنها تلاوت قرآن بلكه تفسیرهای كوتاه قرآنی، تشویق كودكان و نوجوانان شركت كننده دراین محافل معنوی ،جمع آوری كمك به نیازمندان بیش از پیش خودنمایی می كند كه با بررسی آن و گفت وگو با افراد مختلف نشان می دهد كه این سنت نیكو از گذشته های بسیار دور در قم وجود داشته و نسل به نسل در شهر كریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) به نیكو ادامه یافته است.
جعفری دستجردی از اساتید قم پژوه دراین زمینه گفت: از گذشته های بسیار دور همه ساله درطول ماه مبارك رمضان درمناطق شهری و روستایی قم عده ای از سالخوردگان، با استفاده از اوقات فراغت خود روزانه چند جزء قرآن را می خوانند و بعضی درطول این ماه چند دوره قرآن را ختم می كنند، همچنین جلسه قرائت قرآن طی ایام ماه مبارك رمضان با حضور نوجوانان و جوانان در مسجد محل برگزار می شود.

** آش «قل هو الله»
محسن آقایی یكی دیگر از شهروندان قمی نیز در خصوص برگزاری محافل تلاوت جمعی قرآن كریم طی ایام ماه مبارك رمضان در قم گفت: یكی از بهترین خاطرات این جلسات در روز پایانی آن رقم می خورد كه طی آن هر كس كه سوره مباركه اخلاص را تلاوت كند به صورت داوطلبانه پس از ایام ماه مبارك رمضان، آش نذری را تدارك می بیند و آن را میان شركت كنندگان در جلسه قرآن و سایر مردم توزیع می كند.
وی بیان كرد: همه شركت كنندگان در جلسه تلاوت قرآن كریم علاقه دارند تا سوره قل هو الله در نوبت آنان تلاوت و آش نذری توسط آنان تهیه شود چرا كه اعتقاد دارند هر كس كه این كار را انجام دهد به حاجت خود خواهد رسید.
وی ادامه داد: از جمله زیبایی های این جلسات ایجاد حس صفا و صمیمیت میان شركت كنندگان است به نحوی كه بسیاری از این محافل قرائت قرآن پس از پایان ماه مبارك رمضان هم ادامه می یابد و در سایر ایام سال به صورت هفتگی برگزار می شود.

** تلاوت قرآن بركت خانه می شود
علی مردانی یكی از روحانیون ساكن قم نیز در این رابطه گفت: هر سال با آغاز ماه مبارك رمضان میان بسیاری از مومنان برای برگزاری جلسات قرائت قرآن كریم در منازلشان رقابت وجود دارد.
وی افزود: این افراد اعتقاد راسخ دارند كه اگر جلسات قرائت قرآن كریم در این ایام در منزلشان برگزار شود تا سال آینده خود و خانواده شان از معنویت قرآن بهره مند می شوند و بركت سراسر زندگی آنان را در بر می گیرد.
وی ادامه داد: در مواقعی كار به جایی می كشد كه با انجام قرعه كشی، محل مورد نظر قرائت از میان منازل داوطلبان انتخاب می شود و یا آن كه جلسات به صورت چرخشی در منزل چند داوطلب برگزار می شود به این صورت كه هر پنج روز مكان جلسه تغییر می كند تا همه از بركت قرآن بهره مند شوند.

** حضور كودكان جلوه محافل تلاوت قرآن
حسین حقگو كه از جمله افراد با سابقه در تشكیل محافل خانوادگی و محلی تلاوت قرآن طی ایام ماه مبارك رمضان در قم است نیز در این خصوص گفت: ما به پدرها توصیه می كنیم به همراه فرزندان خود در این جلسات شركت كنند و به كودكانی كه در محفل تلاوت قرآن كریم، سوره های كوچك را قرائت می كنند، جایزه می دهیم تا در جلسه های بعد نیز با اشتیاق حاضر شوند.
وی بیان كرد: همچنین در این محافل از كودكان می خواهیم قرآن ها را میان شركت كنندگان پخش و در انتهای مجلس آن را جمع آوری كنند و به این صورت آنان را به انجام كارهای نیك تشویق می كنیم تا احساس نكنند نقشی در جلسه ندارند.
وی ادامه داد: تجربه سال های طولانی بنده در این زمینه نشان می دهد، كودكانی كه در این مجالس شركت می كنند در بزرگسالی هم از جمله قاریان قرآن شده و نور كلام الهی در وجودشان ماندگار می شود.

** سفره افطاری به بركت قرآن
امیر حسینی یكی از شركت كنندگان جلسات تلاوت جمعی قرآن در قم گفت: محافل تلاوت قرآن در ماه مبارك رمضان بسیار با بركت است و در بسیاری از مواقع، بانیان جلسه پس از پایان یافتن تلاوت جزء مورد نظر، از شركت كنندگان با گستراندن سفره افطار پذیرایی می كنند كه این سفره های ساده خود مقدمه آشنایی بیشتر مومنان با یكدیگر می شود.
وی افزود: همچنین در پایان بسیاری از این محافل، شركت كنندگان به صورت داوطلب مبلغی را برای كمك به رفع نیاز گرفتاران جمع آوری می كنند و با حفظ كرامت انسانی در اختیار آنان قرار می دهند.
وی ادامه داد: یكی از ویژگی های محافل تلاوت جمعی قرآن كریم در میان مردم قم، سادگی و بدون تشریفات بودن آن است، به نحوی كه در این مجالس هیچ گونه تجمل و تزئینات خاصی كه بخواهد هزینه بردار باشد، دیده نمی شود و همین رمز ماندگاری این محافل نورانی در شهر كریمه اهل بیت(ع) است.
علاوه بر آنچه بیان شد قم در این روزها، میزبان هزاران محفل قرآنی در بارگاه كریمه اهل بیت(ع)، مسجد مقدس جمكران، بقاع متبركه، مساجد، مدارس و همچنین منازل مومنان روزه دار است و تلاوت كلام الهی به صورت جمعی در سراسر این شهر با شكوهی خاص برگزار می شود.
نهضت تلاوت جمعی قرآن كریم در ماه مبارك رمضان، میان مردم قم قدمتی دیرینه دارد و در شرایط كنونی پخش این محافل در رسانه های جمعی و فضای مجازی، گستردگی هر چه بیشتر آن و همراهی پرشور تر مومنان را به همراه داشته است.
در همین رابطه خبرنگار ایرنا، نظر شماری از مسئولان بخش های فرهنگی استان قم پیرامون برگزاری محافل قرآنی در ماه مبارك رمضان را نیز جویا شد.

** محافل ترتیل خوانی در حرم مطهر حضرت معصومه(س)
معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) در این رابطه گفت: با توجه به این كه گرایش مردم در ماه رمضان به قرآن بیشتر می شود، برنامه هایی از جمله ترتیل خوانی عمومی ساعت 15 هر روز در شبستان امام خمینی(ره) برگزار می شود.
حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی اضافه كرد: محفل قرآنی ترتیل خوانی ویژه بانوان ساعت 11 در شبستان نجمه خاتون و ترتیل خوانی ویژه نوجوانان نیز ساعت 17:30 در شبستان حضرت زهرا(س) ترتیب می یابد.
به گفته معاون حرم حضرت معصومه(س)، مجالس سخنرانی ماه رمضان با حضور سخنرانان برجسته در ساعت 12 و همچنین یك ساعت قبل از اذان مغرب خواهد بود و نمازهای جماعت نیز در سه وقت صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشا اقامه می شود.
وی ادامه داد: برنامه «عاشقی به وقت حرم» از ساعت 24 تا پاسی از شب شامل مناجات خوانی و سخنرانی، قرائت قرآن و نهج البلاغه اجرا خواهد شد.
احمدی افزود: قرائت و مفاهیم قرآن كریم نیز با تشكیل حلقه های قرآنی و با حضور اساتید به عموم زائران آموزش داده می شود كه این برنامه برای خواهران ساعت 16:30 در رواق حضرت خدیجه(س) و برای برادران ساعت 18 در شبستان امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

** مسجد مقدس جمكران میزبان عاشقان كلام وحی
معاون فرهنگی مسجد جمكران نیز گفت: جزءخوانی قرآن كریم از مهمترین برنامه های میعادگاه منتظران ویژه ایام ضیافت الله است؛ بدین صورت كه هر روز از ساعت 14 ابتدا مختصری از مفاهیم و معارف جزء آن روز توسط كارشناسان بیان شده و سپس آیات نورانی یك جزء از كلام الله مجید با حضور زائران قرائت می شود.
حجت الاسلام یاسین حسین آبادی افزود: برگزاری مسابقه و اهدای جوایز، تدارك افطاریهای ساده برای زائران و مهدی باوران، سخنرانی های كوتاه با حضور حجج اسلام مومنی، ظهیری و فرحزاد هر روز بعد از نماز ظهر و عصر نیز برای ایام ماه مبارك رمضان در میعادگاه منتظران پیش بینی شده است.
حسین آبادی افزود: مسجد مقدس جمكران در دهه پایانی ماه مبارك رمضان میزبان معتكفانی می شود كه طبق سنت نبوی این دهه را اعتكاف می كنند.
وی بیان اینكه مسجد مقدس جمكران برای اقشار و سنین مختلف در ماه مبارك رمضان بسته برنامه هایی را تدارك دیده است، خاطرنشان كرد: میعادگاه منتظران با ویژه برنامه های خردسالان تا هشت سال در مركز گل نرگس، ویژه برنامه های گروه سنی نوجوان در مركز جوانه های انتظار و نیز ویژه برنامه های مختص خانواده در ایام ضیافت الله میزبان زائران می باشد.

** 150 محفل جزء خوانی در بقاع متبرك قم
همچنین مدیر اداره قرآن اداره كل اوقاف و امور خیریه قم گفت: 150 محفل جزء خوانی قرآن كریم در پنج بقاع متبرك امامزادگان این استان در ایام ماه مبارك رمضان برگزار می شود.
سید محمد صالح نژاد با بیان اینكه بقاع متبرك شاخص استان محور برنامه های قرآنی در ایام ماه رمضان هستند افزود: روزانه در این اماكن مقدس شامل امامزاده موسی مبرقع(ع)، سید علی(ع)، جعفر شهید(ع)، سید معصوم(ع) و امامزاده ابراهیم(ع) مراسم جزء خوانی قرآن كریم ترتیب می یابد.
مدیر اداره قرآن اداره كل اوقاف و امور خیریه قم، استفاده از حافظان قرآن را از ویژگی های برجسته این آیین ها در قم دانست و افزود: استفاده از حافظان برجسته موجب ترغیب علاقه مندان برای حفظ قرآن شده است.
صالح نژاد، برگزاری محافل انس با قرآن را از دیگر برنامه های شاخص در ماه رمضان برشمرد و گفت: این محافل به ویژه در شب های قدر با حضور قاریان ملی و بین المللی ترتیب می یابد.
وی ادامه داد: محافل انس با قرآن كریم در سه سطح اول، دوم و سوم سطح بندی شده و متناسب با مخاطبان، برگزار می شود.
وی اظهار داشت: كرسی تفسیر قرآن با محوریت آیات اخلاقی این كتاب آسمانی از دیگر برنامه هایی است كه در این ایام در برخی بقاع متبرك امامزاده های قم اجرا می شود.
گزارش: سید محمد ابراهیم جنابان
7405/ 6133/