۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۵
کد خبر: 83323661
۰ نفر
پايداري توليد نيازمند تنوع زيستي است

سنندج - ايرنا - رئيس سازمان جهاد كشاورزي كردستان گفت: افزايش توليد يكي از نيازهاي اصلي امنيت غذايي و پايداري يك توليد نيازمند تنوع زيستي است.

به گزارش ايرنا، خالد جعفري روز چهارشنبه در همايش ترويج تنوع زيستي اظهار داشت: جامعه براي حفظ امنيت غذايي و نسل هاي آينده نيازمند به تنوع زيستي است چرا كه بسياري از گونه هاي گياهي و جانوري به علت استفاده بيش از حد، در حال از بين رفتن هستند.
وي اضافه كرد: افزايش جمعيت جامعه و رشد نياز از دلايل كاهش تنوع زيستي است و به همين دليل خيلي از كشورهاي جهان براي حفظ و صيانت از اين تنوع در حال بازگشت به دوران گذشته هستند و ايران نيز از حدود 20 سال قبل به اين مسير پا گذشته است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كردستان افزود: اين سازمان براي حفظ تنوع زيستي نيز در حال همكاري هاي فراخي است تا بتواند با همكاري دستگاه هاي همچون محيط زيست به اين مهم دست يابد.
جعفري ماهيان محلي، بز مرخُز و اسب كُردي، مرغ محلي را از گونه هاي جانوري مورد حمايت و حفاظت اين استان در زمينه تنوع ژنتيكي و زيستي معرفي كرد و يادآور شد: تمام تلاش اين سازمان در اين بخش اينكه بتواند اين گونه هاي حفظ و به نسل هاي آينده منتقل كند.
رئيس اداره آموزش و پژوهش اداره كل حفاظت محيط زيست كردستان نيز با اشاره به اينكه مصرف گرايي كه برخي از گونه هاي جانوري اين استان را در مرحله انقراض قرار داده است، گفت: عدم رها سازي آب در زيست بوم باعث شده 40 درصد دوزيستان تا حد انقراض پيش بروند.
نبي احسني افزود: به گفته كارشناسان محيط زيست، جهان وارد انقراض ششم گونه هاي گياهي و جانوري شده كه انسان و مصرف گرايي آن عامل اصلي اين انقراض است.
هم اكنون در استان كردستان يك هزار و 700 گونه گياهي، 33 گونه پستاندار، 313 گونه پرنده، 22 گونه خزندگان و 6 گونه دوزيستان در اين استان وجود دارد.
3034/9102