واكنش مرگبار مهاجران به نتایج انتخابات استرالیا

تهران- ایرنا- انتشار برخی منابع رسانه ای مبنی بر خودكشی 10 نفر از پناهندگان در اردوگاههای ساحلی این كشور پس از اعلام نتایج انتخابات روز شنبه استرالیا و تداوم نخست وزیر اسكات موریسون، حاكی از هراس پناهجویان بازداشت شده از شدت یافتن سیاست های افراط گرایانه ضد مهاجرتی دولت و سرنوشتی نامعلوم است.

به گزارش روز چهارشنبه رسانه های استرالیایی، تداوم سكانداری قدرت توسط اسكات موریسون نخست وزیر در استرالیا كه معروف به سیاست ها و اقدامات مهاجرستیزانه است، نگرانی ها از سرنوشت نامعلوم مهاجران غیرقانونی در این كشور و وخیم شدن وضعیت آنها را افزایش داده است.
طبق گزارش های رسانه ای اكنون قریب به 800 نفر از مهاجران غیرقانونی در اردوگاههای مانوس و نائورو در مناطق دورافتاده اقیانوس آرام در شرایط غیرانسانی نگهداری می شوند.
اردوگاه مانوس در پاپوا گینه نو و نائورو دو مركز نگهداری از مهاجرانی غیرقانونی بازداشت شده است .پناهندگان مستقر دراین دو اردوگاه از شرایط غیرانسانی و سخت زندگی در آن شكایت های بسیاری از كانبرا داشته اند.
وعده های بیل شورتن رهبرحزب كارگر و رقیب شكست خورده موریسون در انتخابات سراسری استرالیا، برای تعدادی از مهاجران این امیدواری را ایجاد كرده بود كه احتمالا با تغییرات سیاسی دراین كشور ، آنها شاهد شرایط بهتری در اردوگاهها خواهند بود.
اما اسكات موریسون رهبر حزب حاكم محافظه كار لیبرال – ملی موفق شد در چهل و ششمین انتخابات سراسری استرالیا كه روز شنبه گذشته برگزار شد، با كنار زدن بیل شورتن رهبر حزب اپوزیسیون كارگر نخست وزیری خود را احتمالا برای 3 سال آینده دراین كشور تثبیت كند.
پیروزی غیر منتظره اسكات موریسون و ائتلاف تحت رهبری وی دراین انتخابات و وعده های وی برای سخت تر شدن شرایط پناهندگان، برخی از این مهاجران غیرقانونی را به سوی رفتارهای خودآزاری سوق داده است.
دیوید یاپو فرمانده پلس مانوس به خبرگزاری فرانسه گفت كه براساس گزارش های رسیده تاكنون دستكم 10 نفر از پناهندگان از روز شنبه تاكنون دست به خودكشی زده اند.
وی افزود این افراد با صدمه زدن به خود ، راهی مراكز درمانی شدند . آنها این اقدام را واكنشی به نتایج انتخابات اعلام كردند.
برخی از پناهندگان معتقدند نتایج این انتخابات با زندگی آنها ارتباط مستقیم داشته است و راستگرایان افراطی شرایط براساس سیاست های اعلام شده برنامه های ضدمهاجرتی از جمله شرایط پناهندگان كنونی در اردوگاهها را تشدید خواهند كرد.
شاهدان عینی از اردوگاههای مانوس و نائورو شرایط روانی این اردوگاهها را غیرقابل كنترل ناشی از ناامیدی شدید آنها از وضعیت خود در آینده ارزیابی كردند.
یك پناهنده سودانی در صفحه توئیتری خود نوشته است كه زندگی افرادی كه اقدام به خودكشی در اردوگاه مانوس كرده اند به دلیل فقدان تجهیزات پزشكی و كمك های درمانی لازم بشدت به خطر افتاده است.
وی گفت:سوال این است كه چه كمكی می توان به افراد فراموش شده دراین اردوگاهها كرد ... زندگی آنها درخطر است.
فرمانده پلیس مانوس نیز تاكید كرد؛ چهار مورد از اقدام به خودكشی ها در روزهای پایانی هفته انجام شده و این وضعیتی است كه اكنون ما با آن روبه رو هستیم.
به گفته وی برخی از ساكنان مانوس با آتش زدن اتاق هایشان و برخی با امتناع از غذا خوردن اقدام به خودكشی كرده اند.
وزارت كشور استرالیا كه مسئولیت پناهندگان غیرقانونی را برعهده دارد تاكنون به این گزارش ها واكنش نشان نداده است.
حزب كارگر وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات ، این كشور درخواست نیوزیلند برای اسكان پناهندگان غیرقانونی بازداشت شده در اردوگاههای مانوس و نائورو را پاسخ مثبت خواهد داد.
جیسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند در سال های اخیر از دولت استرالیا خواسته است تا با انتقال دستكم 500 نفر از این مهاجران غیرقانونی به نیوزیلند موافقت كند كه كانبرا تاكنون این درخواست را رد كرده است.
استرالیا با اجرای سیاست های بسیار سخت گیرانه و آهنین علیه مهاجران، از سال 2012 صدها پناهجو را كه به صورت غیرقانونی وارد مرزهای این كشور شده بودند دستگیر و در بازداشتگاههای دورافتاده اقیانوس آرام حبس كرد. دراین میان این پناهجویان تعدادی ایرانی نیز حضور دارند.
طبق گزارش های رسانه ای ، پلیس مرزی استرالیا در 5 سال اخیر بیش از دو هزار و 500 مهاجر غیرقانونی را كه تلاش داشتند از طریق مرزهای آبی با قایق های كوچك قاچاقچیان وارد این كشور شوند، دستگیر كرده اند كه عمده آنها از كشورهای خاورمیانه و آفریقا بوده اند.
این مهاجران غیرقانونی درطول سال های گذشته بدون محاكمه یا رسیدگی قضایی در بدترین وضعیت در این اردوگاههای اجباری و درشرایط بازداشت به سر می برند.
اوضاع ناگوار بهداشتی، درمانی و تغذیه ساكنان بازداشتگاههای نائورو، كریسمس و مانوس را بارها به سوی اعتراض و شورش كشانده است.
در سال های گذشته مرگ چند جوان ایرانی و برخی از اتباع مهاجر كشورهای دیگر در این اردوگاهها با واكنش ضددولتی گروههای حامی حقوق مهاجران در استرالیا قرار گرفته و شهرهای بزرگ استرالیا بارها شاهد تظاهرات گسترده این استرالیایی های خواستار تعیین تكلیف پناهجویان بوده است .
فاضل چگینی در سال 1394 در شورش اردوگاه كریسمس بر اثر ضرب و شتم جان باخت.رضا براتی جوان 23ساله ایلامی هم در سال 1393در جریان اعتراض به شرایط بد زندگی در كمپ مانوس، هدف ضرب و شتم ماموران نگهبان قرار گرفت و جانش را از دست داد و در همان سال حمید خزایی، جوان 24ساله ایرانی نیز پس از ابتلا به یك بیماری عفونی و پوستی به دلیل عدم رسیدگی به وضعیت وی، روی تخت بیمارستان جانش را از دست داد.
با این وجود مقامات ارشد به ویژه وزیر كشور استرالیا بارها اظهار كرده اند كه آسیب‌رساندن مهاجران به‌خود موجب نمی شود كه آنها یا خانواده‌شان وارد استرالیا شوند.
كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تاكنون در چندین نوبت از دولت استرالیا خواسته است تا دو بازداشتگاه ساحلی مانوس و نائورو را به دلیل بروز'بحران شرایط انسانی' به فوریت بسته و این افراد را از این مراكز تخلیه كند.درخواستی كه تاكنون دولت افراط گرای اسكات موریسون به آن پاسخ نداده است.
طبق گزارش این كمیساریا دستكم 78 مورد در سال گذشته میلادی در اردوگاه نائورو اقدام به خودكشی و خودآزاری كرده اند.
تعداد زیادی از مهاجران غیرقانونی ساكن این اردوگاهها با انتشار عكس و گزارش هایی از وضعیت نابسامان بهداشتی و غیرانسانی آن در شبكه های اجتماعی خواستار كمك نهادهای بین المللی شده اند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز درسال های گذشته علیه سیاست های ضد مهاجرتی استرالیا انتقادهای شدیدی را مطرح كرده و درعین حال كانبرا را مسئول اصلی سلامت و امنیت مهاجران بازداشت شده در بازداشتگاه های دور افتاده اقیانوس آرام معرفی كرده است.
این شورا زندانی كردن مهاجران غیرقانونی توسط كانبرا را در شمار بازداشت های 'خودسرانه' دانسته و اعلام كرده است.
به رغم این گزارش های بین المللی ، موریسون كه نماد سیاست های افراط گرایانه علیه مهاجران دراین كشور است ، وعده های تشدید وضعیت مهاجران غیرقانونی را نیزداده است.
وی در مبارزات انتخاباتی خود اعلام كرده بود كه اقدامات سختگیرانه علیه مهاجران غیرقانونی به گونه ای پیش خواهد برد كه دیگر این كشور شاهد حضور هیچ كشتی پناهجویی در مرزهای این كشور حضور نیابد.
آساق**1599 **1600