هند با موفقيت يك ماهواره به فضا پرتاب كرد

دهلي نو-ايرنا- سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند(ايسرو) صبح روز چهارشنبه با موفقيت يك ماهواره نظارت بر زمين را به فضا پرتاب كرد.

روزنامه ' تايمز او اينديا' به نقل از كي سيوان رييس سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند(ايسرو) اعلام كرد ماهواره 'ريسات 2 بي' به وزن 600 كيلوگرم توسط موشك پي اس ال وي- سي 64 از مركز فضايي ساتيس بهاوان واقع در جزيره سريهاريكوتا به فضا پرتاب شد.
وي افزود: 15 دقيقه پس از پرواز، موشك 'پي اس ال وي' با موفقيت ماهواره مورد نظر را در مدار زمين قرار داد.
به گفته مقامات هندي اين ماهواره تاپنج سال آينده خدماتي در زمينه كشاورزي، جنگل داري و مديريت بلاياي طبيعي ارائه خواهد داد.
اين ماهواره همچنين مي تواند در زمينه نظامي نيز مورد استفاده قرار گيرد. دوربين هاي نصب شده بر روي آن مي توانند حتي در هواي ابري، اشياء كوچك پنهان شده بر روي زمين را شناسايي كنند.
اين چهل و هشتمين پرتاب موفقيت آميز موشك پي اس ال وي هند محسوب مي شود.
سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند(ايسرو) ماه گذشته نيز با موفقيت يك ماهواره اطلاعاتي به همراه 28 ماهواره متعلق به كشور هاي خارجي را با استفاده از موشك بومي پي اس ال وي در مدار زمين قرار داد.
سازمان تحقيقات فضايي هند( ايسرو) به دنبال توسعه تكنولوژي بومي براي استفاده دوباره از موشك هاي استفاده شده اين سازمان است.
سازمان تحقيقات هوا و فضاي هند(ايسرو) سال گذشته با ثبت ركود بي سابقه پرتاب 104 ماهواره با يك موشك به فضا از جزيره كوچك 'سريهاريكوتا' در جنوب هند با پشت سر گذاشتن رقباي بزرگي همچون روسيه و آمريكا، تاريخ ساز شد.
جزيره كوچك 'سريهاريكوتا' درصنعت فضايي هند ،حكم دماغه 'كاناورال' در ايالت فلوريداي امريكا را دارد كه تاكنون موشك هاي فضايي و ماهواره هاي بسياري از اين جزيره به فضا پرتاب شده است.
سكوي پرتاب موشك جزيره 'سريهاريكوتا' تاكنون با پرتاب بيش از 200 ماهواره از كشورهاي مختلف ،ميزبان برنامه هاي جاه طلبانه فضايي هند است.
هزينه هاي پرتاب از اين سكو به حدي پايين است كه حتي رقيبان قدر هند هم قادر به رقابت با اين هزينه ها نيستند؛ براي مثال اين كشور قادر است كاوشگر مريخ خود را با هزينه اي به مراتب پايين تر از بودجه اي كه هاليوود به ساخت فيلم هاي فضايي تخصيص مي دهد، به سياره سرخ ارسال كند.
در بيشتر سفرهاي فضايي و پرتاب فضاپيماها از مبدا هند از راكت خوش سابقه پي اس ال وي ( Polar Satellite Launch Vehicle) استفاده مي شود.
آساق**267**1600