۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۷
کد خبر: 83323634
۰ نفر
همايش آييني گره گشو در گناوه برگزار شد

گناوه- ايرنا- همايش آييني گره گشو همزمان با سالروز فرخنده امام حسن مجتبي (ع) در گناوه به همت موسسه نيمدري سبز باحضور پرشور مردم برگزار شد.

به گزارش ايرنا، معاون دفتر اموراجتماعي و فرهنگي استانداري بوشهر در اين آيين گفت: آيين و آداب و رسوم جامعه ايران به عنوان ميراث ناملموس تمدن بزرگ كشور ثبت و به نسل هاي آينده منتقل مي شود.
محمدمظفري با بيان اينكه استان بوشهر به عنوان خاستگاه آيين ها و مراسم در حوزه آيين هاي مذهبي تاريخچه بلندي دارد، گفت: يكي از آيين هاي مذهبي ماه مبارك رمضان آيين گره گشو است كه در نقاط مختلف با نام هاي گريگشو، گرگشو، گرگعان، گرگعيان و گلي گشو ناميده مي شود.
وي ادامه داد: آيين گره گشو از آيين هاي ويژه كودكان و نوجوانان است كه در كوچه و معابر همزمان با ميلاد امام حسن (ع) برگزار مي شود.
وي اظهارداشت: اين آيين به همت موسسه نيمدري سبز براي چهارمين سال متوالي باهدف معرفي اين سنت ديرينه و ديگر آيين هاي مذهبي استان بوشهر برگزار مي شود.
معاون دفتر امور اجتماعي و فرهنگي استانداري بوشهر گفت: در اين همايش قطعاتي از آيين دم دم سحري، مناجات خواني و ديگر رسوم فرهنگ ماه مبارك رمضان كه از گذشتگان برجاي مانده به اجرا در مي آيد.
وي يادآورشد: برپايي جشنواره غذاهاي محلي و تقدير از 20 بانوي هنر توسط موسسه نيمدري سبز از برنامه هاي حاشيه اي اين همايش است.
آيين سنتي 'گره گشو ' در شب نيمه ماه مبارك رمضان با شور و نشاط خاصي پس از افطار انجام و تا پاسي از شب ادامه مي يابد.
كلمه گره گشو تغييريافته از كلمه گره گشاست كه مردم اين منطقه معتقدند بخششي كه در اين شب صورت مي گيرد باعث افزايش رزق و روزي و سلامتي آنان مي شود.
با توجه به رفتار ومنش و ويژگي هاي امام حسن مجتبي (ع) در بخشندگي و تقسيم دارايي هاي خود به نيازمندان، مردم اين ديار با برگزاري آيين هاي نمايشي مذهبي، ويژگي هاي برجسته اين امام همام را با برپايي مراسم گره گشو درجامعه تداعي مي كنند.
اين آيين قديمي كه ريشه در فرهنگ اين ديار دارد و ويژه كودكان و نوجوانان است، جالب و زيبايي خاص خود را دارد كه به عنوان يك سنت اجتماعي در حفظ آن بايد تلاش شود.
شركت كنندگان در اين برنامه ابتدا كيسه هايي كه خانواده هايشان از قبل آماده كرده اند در دست مي گيرند و سپس حركت خود را بصورت گروهي با نشاط و شادماني پس از افطار آغاز مي كنند.
در ابتداي اين آيين هر گروه يك نفر را به عنوان ' سالار ' كه رهبري آنان را برعهده دارد انتخاب كرده و اين نفر در هر خانه اي كه مي رسد اشعار خاصي سر مي دهد و بچه ها نيز جواب مي دهند.
رهبر گروه به در هر خانه اي كه مي رسد در آن را مي كوبد و با صداي بلند اشعار 'گره گشو ' سر مي دهد و بچه ها جواب مي دهند ' سرته بشو پي آردشو' و اين جمله را آن قدر تكرار مي كنند كه صاحب خانه در را بگشايد.
مردم روزه دار بعد از شنيدن صداي نواخته شدن در خانه‌هاي خود و آوازهاي كودكان و نوجوانان به كنار خانه ها مي آيند و در كيسه هايشان تنقلاتي نظير شيريني، گندم برشته، تخم هندوانه بو داده، نخودچي، بادام، كشمش، شيريني، زولبيا و باميه مي ريزند تا به سهم خود به آنان ارج نهاده و بتوانند گرهي از مشكلاتشان را كه نيازمند هستند، باز كنند.
وقتي اهالي هر خانه به بچه ها هديه دادند اشعاري تشكري با مضمون ' خونه گچي، پر همه چي ' مي خوانند و اگر خانواده اي در را بر روي آنان باز نكردند شعار ' خونه شلي، هيچ توش نبي' و خونه گدا ، هيچ ندا ' سر مي دهند.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.
6043/6164