۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۶
کد خبر: 83323630
۰ نفر
تشخیص یك بیماری عصبی با گوشی هوشمند

تهران- ایرنا - محققان دانشگاه فنی كوناس واقع در لیتوانی یك برنامه گوشی هوشمند توسعه دادند كه قادر است علایم اولیه بیماری هانتینگتون را تشخیص دهد.

این برنامه مجموعه‌ای از آزمون‌ها را در اختیار كاربر قرار می‌دهد تا علایم احتمالی بیماری شناسایی شوند. در صورتی كه این علایم شناسایی شوند، در این خصوص به كاربر اطلاع‌رسانی شده و برنامه كاربر را برای تماس با متخصص تشویق می‌كند.
بیماری هانتینگتون یك عارضه كمیاب است كه در اثر به ارث بردن یك ژن معیوب ایجاد شده و موجب اختلال مغزی پیش‌رونده‌ای می‌شود كه در نتیجه آن شخص بیمار دچار مشكلات احساسی، حركات غیر ارادی و از دست دادن قدرت تفكر می‌گردد. در صورتی كه یكی از والدین دارای ژن این بیماری باشد، احتمال ابتلای هریك از فرزندان آن‌ها به این بیماری 50 درصد است.
علایم اولیه هانتینگتون شامل تحریك‌پذیری، ‌افسردگی، حركات غیرارادی كوچك، زمانبندی ضعیف و اختلال در یادگیری اطلاعات جدید و تصمیم‌گیری است. معمولا این علایم در ابتدای امر به سادگی قابل تشخیص نیستند اما این برنامه جدید قادر است آن‌ها را تشخیص دهد.
محققان در تلاشند قابلیت‌های این برنامه را توسعه دهند تا برای تشخیص علایم اولیه سایر بیماری‌های سیستم عصبی نیز قابل استفاده باشد.
علمی **9259**1485