آيين بزرگداشت هنرمند فقيد آباداني در بوشهر برگزار شد

بوشهر-ايرنا- آيين يادبود 'علي غلامي' هنرمند فقيد آباداني روز چهارشنبه با حضور شماري از مسئولان و دوستداران فرهنگ و هنر در بوشهر برگزار شد.

به گزارش ايرنا، رئيس حوزه هنري استان بوشهر در اين آيين گفت: اين هنرمند فقيد حق بزرگي نه تنها برگردن استان هاي بوشهر و خوزستان بلكه تمامي ايران دارد.
اميد پارسايي فر افزود: در جاي جاي اين مرز پرگهر يادگارهاي فراواني از زنده ياد غلامي بر جاي مانده و كارهاي وي در عرصه هاي تئاتر و سينما همواره تكرار نشدني است.
وي يادآور شد: غلامي عمري در بوشهر حضور داشت و پس از مهاجرتش به استان خوزستان نمايشنامه ها و شاگردانش به عنوان يادگارهاي وي درخت فرهنگ و هنر اين ديار را آبياري كردند.
پارسايي فر، با قدرداني از خانواده هنرمند فقيد علي غلامي افزود: اجابت درخواست قلبي و عمومي دوستداران فرهنگ و هنر اين استان براي خاك سپاري پيكر اين هنرمند فقيد در بوشهر باعث شد تا بار ديگر نام بوشهر با اين هنرمند تداعي شود.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان بوشهر گفت: هنرمندي در اين عرصه موفق است كه از دل مردم برآيد و‌ همراه مردم باشد كه مرحوم غلامي داراي اين خصلت مهم بود.
فاطمه كرم پور افزود: اين هنرمند در كنار حرفه هنرهاي نمايشي به عنوان معلمي وارسته شناخته مي شد.
وي ادامه داد: فقدان بازيگران پيشكسوت براي خانواده تئاتر جبران ناپذير است و اين قشر از هنر همواره با تمام‌ وجودشان به فرهنگ و هنر مملكت خدمت كردند.
كرم پور ادامه داد: علاوه بر قدرداني از تلاش هاي يكايك آنها از آثار ماندگارشان بيش از پيش استفاده شود.
علي غلامي متولد خرداد ماه 1330 آبادان از پيشكسوتان هنر نمايش آبادان و داراي مدرك درجه 2( كارشناسي ارشد ) كارگرداني تئاتر بود.
وي فعاليت نمايشي خود را پس از گرفتن دوره كارداني و كارشناسي رشته هنرهاي نمايشي از دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال 1372 پس از اتمام جنگ تحميلي عهده دار مسئوليت حوزه‌ هنري آبادان شد و تا سال 1376 پذيراي هنرمندان در اين نهاد فرهنگي بود.
غلامي در سال 57 با به روي صحنه بردن نمايش «شب با خورشيد دل با دريا» نوشته مرحوم بهمن عيوق به عنوان يكي از زبده ترين كارگردان‌هاي تئاتر كشور معرفي شد و جوايز بسياري را دريافت كرد.
وي عضو پيوسته انجمن نويسندگان و منتقدان خانه تئاتر كشور از بدو تاسيس پس از انقلاب بوده و نويسندگي و كارگرداني، بازيگري تئاتر، راديو، تلويزيون، سينما از ديگر فعاليت هاي اين هنرمند بود.
اين كارگردان عرصه تئاتر كه سهم عمده‌اي در آشنايي نسل جوان با هنر نمايش داشت، آخرين اثرش را در شهريور 97 با عنوان «سردار سوختن» در نخستين جشنواره ملي تئاتر اهواز به روي صحنه برد.
'همه فرزندان من' به كارگرداني زاون قوفاسيان در 1362، 'سفرغريب' به كارگرداني ايرج صغيري، 'هويت ' به كارگرداني ابراهيم حاتمي كيا، 'سفرشبانه' به كارگرداني خسرو معصومي، 'شمارش معكوس ' به كارگرداني اكبرحر، ' دكل' به كارگرداني حسن برزيده، ' كيميا ' به كارگرداني احمدرضا درويش، ' جوانمرد ' به كارگرداني جمشيد آهنگراني، ' مسافر ' به كارگرداني جواد اردكاني از جمله فيلم هايي است كه مرحوم غلامي در آنها نقش آفريني كرد.
اين هنرمند پيشكسوت همچنين در سريال هاي تلويزيوني 'بهترين سال هاي زندگي' به كارگرداني ابراهيم كياني، 'زمان شوريدگي' به كارگرداني محمدعلي نجفي، 'بال هاي خيس' به كارگرداني عباس رنجبر، 'سايه سارمهر' به كارگرداني عبداله باكيده ، 'يك تير و 2 نشان' به كارگرداني حسين ميهن دوست و خاك سرخ ، مختارنامه و حضرت محمد(ص) و چندين فيلم داستاني ديگر ايفاي نقش كرده است.
اين هنرمند پيشكسوت شنبه شب (28 ارديبهشت ماه) به علت سكته مغزي در آبادان در گذشت.
6043/7212