ذخایر راهبردی كالاهای اساسی در وضعیت مطلوبی قرار دارد

تهران- ایرنا- معاون وزیر جهادكشاورزی با بیان اینكه ذخایر راهبردی كالاهای اساسی ما وضعیت مطلوبی دارد، گفت: به دلیل تجربه‌های قبلی هیچ چیز ما را در شرایط بحران غافگیر نخواهد كرد و ما در حال حاضر شرایط تاب آوری برای گذر از هر بحرانی را داریم.

حسین شیرزاد روز چهارشنبه درباره آمادگی كشور برای مقابله با شرایط بحران در بخش كشاورزی و غذا، افزود: نگرانی در بخش تامین كالاهای اساسی وجود ندارد و این موضوع در ستاد اقتصادی كشور از اهمیت بالایی برخوردار است.
به گزارش سازمان مركزی تعاون روستایی ایران، وی اظهارداشت: اكنون با میزان كالای اساسی ذخیره شده در انبارها حداقل تا 6 ماه بدون حتی یك كیلوگرم واردات دوام خواهیم آورد، ضمن اینكه ذخایر انبارها دائم در حال نو شدن هستند.
مدیر عامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران تولید محصولات كشاورزی و غذا در داخل كشور را بسیار مطلوب ارزیابی كرد و افزود: امسال تولید گندم در كشور در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و بار دیگر خودكفایی در تولید این كالای اساسی تكرار می‌‌شود.
شیرزاد ادامه داد: در پی بارندگی‌های اخیر مراتع ما شرایط بسیاری خوبی دارند به نحوی كه در 15 سال گذشته بی نظیر است و این به معنی تامین علوفه مورد نیاز دام‌ها برای تولید شیر و گوشت در سطح مناسب است.
معاون وزیرجهادكشاورزی با اشاره به شكل‌گیری بازار تهاتر مرزی با كشورهای منطقه، ‌این امر را راهكاری برای تامین بخشی از نیاز كالاهای اساسی كشور دانست.
شیرزاد با تاكید بر اینكه در همین شرایط نیز بسیاری از كشورها با ما تبادلات تجاری بالایی دارند، افزود: ما همچنان با كشورهای آمریكای لاتین، روسیه، اوكراین و كشورهای آسیای میانه ارتباط خوبی داریم و مراودات تجاری با آنها برقرار است.
مدیرعامل سازمان مركزی تعاون روستایی ایران درباره این موضوع كه علی‌رغم فراوانی كالاهای اساسی، شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها هستیم، گفت: نظام توزیع كشور مشكل دارد، شبكه مویرگی توزیع با شبكه اقتصاد كلان كشور همراه نیست و این موضوع یكی از دلایل گرانی است.
شیرزاد افزایش هزینه‌های سربار را دلیل دیگر افزایش قیمت كالاهای اساسی برشمرد و افزود: در شرایط فعلی افزایش هزینه‌های سربار طبیعی است، به طور مثال هزینه دموراژ و بیمه در بخش حمل و نقل دریایی برای كشور بالا رفته است.
وی اضافه كرد: بیمه حمل و نقل كشتی به طور متعارف نیم درصد است، اما اكنون برای كشور ما به 7 تا 8 درصد افزایش یافته است.
معاون وزیر جهادكشاورزی یادآور شد: هر چند در تولید و تامین كالاهای اساسی با مشكلاتی رو به رو هستم، اما شرایط سلامت مردم نشان می‌دهد كشور ما كشاورزی قدرتمندی دارد كه غذای سالم و كافی برای جامعه تولید می‌كند.
شیرزاد افزود: در 40 سال گذشته تولید محصولات در بخش كشاورزی كشور از 30 میلیون تن به 150 میلیون تن افزایش یافته و این اتفاق به معنی توانمندی بالای این بخش برای حفظ امینت غذایی كشور در هر شرایطی است.
اقتصام**9186**2022