هند فعاليت گروه تروريستي داعش در بنگلادش را زير نظر مي گيرد

دهلي نو-ايرنا- هند پس از بازداشت چندين نفر در بنگلادش به اتهام ارتباط با گروه تروريستي داعش،تصميم گرفت تا فعاليت شبكه هاي وابسته به اين گروه را در سريلانكا و بنگلادش را زير نظر بگيرد.

نشريه ' اكونوميك تايمز روز چهارشنبه به نقل ازمقامات اطلاعاتي هند نوشت،9 شهروند بنگلادشي كه به گروه تروريستي داعش در عراق و سوريه پيوسته بودند و از طريق رسانه هاي اجتماعي و عوامل خود در بنگلادش نيروي جديد جذب مي كردند، اكنون پس از شكست داعش توسط نيروهاي عراقي بازداشت شده اند.
رشد نفوذ گروه تروريستي داعش در بنگلادش مقامات هندي را نگران ساخته است.
به گفته مقامات اطلاعاتي هند، بر خلاف سريلانكا، سازمان هاي اطلاعاتي و امنيتي بنگلادش از نزديك با سازمان هاي هندي براي نظارت بر فعاليت افراد وابسته به گروه تروريستي داعش با هند همكاري مي كنند.
دولت شيخ حسينه نخست وزير بنگلادش سياست سختگيرانه اي در مقابل گروه هاي افراطي داخلي اتخاذ كرده و تاكنون چندين هزار نفر را بازداشت كرده است. پس از حمله تروريستي سال 2016 داكا، شيخ حسينه اقدامات بيشتري براي مبارزه با افراط گرايي در بنگلادش انجام داده است.
به گفته مقامات بنگلادشي ،دو گروه موسوم به حزب المجاهدين بنگلادش و حزب التحرير با گروه تروريستي داعش پيمان بسته اند.
بنگلادش گروه جماعت المجاهدين بنگلادش را مسئول حمله تروريستي داكا مي داند اما گروه تروريستي داعش مسئوليت اين حمله را بر عهده گرفت.
در حمله تروريستي داكا كه در اول جولاي 2016 / 11 تير سال 1395 رخ داد، مهاجمان مسلح 20 گروگان خارجي، دو نيروي پليس را به قتل رساندند.
پس از اين حمله ها ،پليس و نيروهاي امنيتي بنگلادش در عملياتي گسترده، حدود 11 هزار نفر را به اتهام افراط گرايي و تروريسم دستگير كردند كه در ميان آنها 145 شبه نظامي عضو گروه غير قانوني جماعت المجاهدين به چشم مي خورد.
اين درحالي است كه ماه گذشته ، گروه تروريستي داعش براي نخستين بار در هند اعلام تشكيل ولايت كرد.
گروه تروريستي داعش پس از شكست هاي مكرر در عراق و سوريه و از دست دادن تمام مناطق تحت كنترل خود به دنبال نفوذ به ساير مناطق آسيب پذير در جهان بوده است.
ماه گذشته اين گروه مسئوليت حمله تروريستي سريلانكا كه در آن 253 نفر كشته و 500 نفر ديگر مجروح شدند را بر عهده گرفت.
آساق**267**1600