چالش هاي مبارزه با ملخ در كهگيلويه و بويراحمد

گچساران- ايرنا- از دو هفته پيش تاكنون كه خبر مشاهده آفت ملخ در منطقه بي بي حكيمه در شهرستان گچساران از توابع كهگيلويه و بويراحمد منتشر شد چالش هايي ايجاد شد كه برخي موارد رفع و چالش هايي نيز به قوت خود باقي است.

به گزارش ايرنا، كمبود اعتبار براي خريد تجهيزات، تامين نيروي انساني مورد نياز از جمله مشكلات مسئولان براي مبارزه با ملخ صحرايي است.
شايعه پراكني برخي افراد درباره سرايت ملخ به منطقه امامزاده جعفر كه قطب اصلي كشاورزي جنوب كهگيلويه و بويراحمد است و مقاومت زنبورداران براي جابه جايي كلني ها و اثرات سمپاشي بر مراتع در آينده از مشكلاتي بود كه باعث نگراني هايي شد.

** مبارزه جدي تر نيازمند اعتبار
مديركل مديريت بحران استانداري كهگيلويه و بويراحمد با اشاره به اينكه تعداد نقاط آلوده به آفت ملخ در مناطق بي بي حكيمه و خشاب افزايش يافته است گفت:مبارزه اثربخش تر با آفت ملخ در استان نيازمند 10 ميليارد ريال اعتبار است.
وحيد محمدي تبار اظهار داشت: تاكنون سه ميليارد ريال براي مبارزه با آفت ملخ اختصاص يافته است اما اين اعتبار براي تامين سم، تجهيزات سم پاشي جديد و ساير امكانات مورد نياز اندك است.

** ضرورت همت مضاعف براي ريشه كني آفت ملخ
وي با اشاره به تلاش همه مسئولان در مقابله با سيل و نجات كهگيلويه و بويراحمد از بحران گفت: همت حادثه سيل بايد در آفت ملخ نيز تكرار شود.
مديركل مديريت بحران استانداري كهگيلويه و بويراحمد با اشاره به اينكه سم پاشي كار تخصصي است و بايد از سوي نيروهاي كارشناس انجام شود تصريح كرد: كارشناسان جهاد كشاورزي شهرستان هاي مجاور براي مبارزه جدي تر به گچساران نقطه كانون بحران اعزام شوند.
وي با يادآوري اهميت كشاورزي به عنوان منبع اصلي درآمد مردم استان و احتمال آلوده شدن كشتزارهاي كهگيلويه و بويراحمد ابراز داشت: ريشه كني آفت ملخ نيازمند جديت بيشتري است.
محمدي تبار از تلاش جهاد كشاورزي، فرمانداري گچساران، شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران و نيروهاي سپاه قدرداني كرد و خواستار پاي كار آمدن نيروهاي جديد براي پيشگيري از بحران شد.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد در مورد سرايت آفت ملخ به زمين هاي كشاورزي منطقه امامزاده جعفر گفت: به دليل وزش باد شديد و بارش باران چند روز اخير و اينكه ملخ ها سوار بر باد به مناطق ديگر مي رود چنين نگراني وجود داشت اما خوشبختانه ملخها در يك نوار طولي در 2 منطقه محدود هستند.
الياس تاج الديني با تاكيد بر اينكه ملخ هاي مهاجر بسيار بزرگتر از ملخ هاي بومي هستند اضافه كرد: احتمال دارد نگراني ها به دليل مشاهده ملخها بومي باشد.
وي بيان كرد: ملخ هاي بومي توان تخريب مزارع و باغ را ندارند.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد گفت: در صورتي كه بهره برداران ملخ هاي مهاجر را گزارش كنند كارشناسان براي مبارزه به مناطق آلوده اعزام مي شوند.
**آثار سم پاشي بر مراتع
تاج الديني در مورد آثار سم پاشي بر مراتع بااشاره به اينكه مراتع امسال خشك و عشاير به مناطق ييلاقي كوچ كرده اند اظهار داشت: براي سال آينده جاي نگراني نيست.
وي با قدرداني از تلاش فرمانداري گچساران گفت: با وجود مقاومت مردم زنبورداران به مناطق ديگر منتقل شدند.
* عمليات پايش و سم پاشي
تاج الديني افزود: تاكنون سه هزار و 50 هكتار عمليات سمپاشي در مراتع نقاط آلوده بي بي حكيمه و خشاب در شهرستان گچساران انجام شده است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد هم اكنون عمليات پايش در مرز استان هاي فارس، بوشهر و خوزستان در دست انجام است.
تاج الديني تصريح كرد: تاكنون 50 هزار هكتار از سطح مراتع استان در برابر آفت ملخ پايش شده است.
وي ابراز داشت: كار مبارزه و پايش ملخ با مشاركت شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران، نيروهاي بسيج در دست اقدام است.
به گزارش ايرنا،ملخ هاي مهاجر كه بهمن ماه سال گذشته از كشور‌هاي حوزه شبه جزيره عربستان از جمله امارات، عمان و كشور عربستان وارد برخي استان هاي جنوب شرق كشور شده بود، تاكنون در برخي استان هاي كشور از جمله سيستان و بلوچستان، هرمزگان، كرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبي، خوزستان،كهگيلويه و بويراحمد و حتي اردبيل و گلستان مشاهده شده اند.
كارشناسان مي گويند: تخم گذاري ملخ به صورت خوشه اي انجام مي شود كه در آينده منجر به توليد 300 تا 400 ملخ مي شود.
ملخ هاي مهاجم تمام گياهان زراعي، باغي و حتي علف هاي هرز را مي خورند، اين نوع ملخ قدرت پرواز بسيار زيادي دارد و در يك شبانه‎ روز مي‎ تواند تا 150 كيلومتر پرواز كند.
ملخ صحرايي از كشوري به كشور ديگر و از استاني به استان ديگر مي تواند مهاجرت كند.
اين نوع از ملخ ها در مسير عبور خود با تغذيه از سبزينه هاي مختلف ازجمله جنگل ها، باغهاي ميوه، علوفه، غلات، صيفي و مراتع را از بين مي برند و با توجه به قدرت تخريبي بالايي كه دارند باعث قحطي در منطقه نيز مي شوند.
سالانه 910 هزار تن انواع محصولات كشاورزي در استان كهگيلويه و بويراحمد توليد مي‌شود.
اين استان 270 هزار هكتار زمين كشاورزي دارد كه 160 هزار هكتار آن زراعي است.
استان 720 هزار نفري كهگيلويه و بويراحمد در جنوب غربي ايران قرار دارد.
8143/6110