۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۰
کد خبر: 83323563
۰ نفر
فائقي: به جاي استيضاح از وزير ورزش بايد تقدير شود

تهران- ايرنا- معاون وقت سازمان تربيت بدني گفت: وزارت ورزش و جوانان بودجه مبارزه با شرط بندي ندارد و با توجه به توسعه اخلاق پهلواني در عرصه ورزش نه تنها دليلي بر استيضاح نيست بلكه بايد از اين وزارتخانه تقدير كنند.

«سعيد فائقي» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا به قانون شرح وظايف و مسئوليت هاي كنوني وزارت ورزش و جوانان كه مربوط به سال 1350 است، اشاره كرد و افزود: اين قانون بر اساس ورزش آماتوري نوشته شده است و شرط بندي از عارضه هاي ورزش حرفه اي است.
وي اظهار داشت: كجاي وظايف و مسئوليت هاي وزارت ورزش و جوانان آمده است، بايد با شرط بندي مبارزه كند يا اينكه براي مبارزه با اين مساله كدام بودجه و اعتبار از طريق مجلس شوراي اسلامي براي اين وزارتخانه اختصاص يافته است كه بايد اكنون وزير ورزش و جوانان در اين خصوص پاسخگو باشد.
معاون وقت سازمان تربيت بدني اضافه مي كند: اگر در برنامه قانون برنامه سال 97 و 98 بندي مبني بر مبارزه با پديده شرط بندي وجود داشت، آنگاه وكلاي مردم هم حق داشتند وزير را استيضاح كنند اما براي مبارزه با شرط بندي نه در اعتبار آمده نه در برنامه پس نبايد وزير ورزش و جوانان را بازخواست كرد.
فائقي به چالش هاي تماشاگران فوتبال هم گريزي زد و گفت: بحث تماشاگر  فقط مختص به فوتبال نبوده و در ديگر رشته هاي ورزشي هم رخ داده است و از طرفي نبايد از هر جامعه انتظار داشت كه يك جامعه بدون عارضه اي باشد. از طرفي مگر در چند ديدار در طول يك فصل چند بازي پرتماشاگر داريم كه با حاشيه هم همراه است. بنابراين با 6 ديدار پرتماشاگر كه حالا ممكن است به حاشيه هم كشيده شود نبايد كل جامعه ورزش را قضاوت كرد.
وي اظهار داشت: اين تماشاگران كه از اروپا نيامده اند از همين ايران هستند و بايد ببينيم وزارت ورزش و جوانان به لحاظ فرهنگي آيا وظيفه اي براي تربيت آنها داشته يا بحث فرهنگي بر عهده ديگر نهادهاست. بنابراين اين تماشاگران بحث آموزششان بر عهده وزارت ورزش و جوانان نبوده ولي اين عارضه را بايد ورزش تحمل كند.
فائقي افزود: برخورداري از نام فرهنگي - ورزشي در باشگا ها باعث شده تا اين مهم در اذهان متبادر شود كه كار اول آنها فرهنگي است در حالي كه كار اصلي مجموعه ورزش تربيت بدني است و حوزه فرهنگ خارج از حوزه ورزش بايد به آن توجه شود.
بررسي استيضاح وزير ورزش و جوانان و طرح پرسش پنج نماينده از وزير ورزش چندي پيش در دستور كار كميسيون فرهنگي مجلس قرار داشت كه مهمترين آنها اتفاقات غير فرهنگي ورزشگاه‌ها، اقدامات خلاف اخلاق و شرط ‌بندي، تفرقه قومي در ورزشگاه‌ ها، عدم عدالت‌ محوري در رويكرد وزارت ورزش و نبود اهتمام جدي در وزارتخانه در خصوص جوانان است.
نمايندگان كه از توضيحات «مسعود سلطاني فر» قانع نشدند، قرار شد طرح استيضاح براي بررسي به صحن علني مجلس ارجاع شود.
ورزشي**9250**1067**