۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۷
کد خبر: 83323555
۰ نفر
منفی بافی بین كلاغ ها مسری است

تهران- ایرنا- نتایج یك پژوهش جدید نشان داد كه احساسات شبه انسانی از قبیل تردید و منفی بافی در بین كلاغ ها مسری است.

مطالعات نشان داده اند كه ما انسان ها تنها با نگاه كردن به حالت چهره افراد به طور ناخودآگاه حالت مشابهی به خود می گیریم؛ پدیده ای كه اصطلاحا از آن به عنوان سرایت حسی (emotional contagion) یاد می شود.
حال نتایج یك مطالعه جدید نشان داده است كه كلاغ ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این پرندگان یكی از باهوش ترین حیوانات محسوب می شوند كه می توانند آینده را پیش بینی كنند، با استفاده از اطلاعات موجود در حافظه خود ابزار بسازند و برای فریب گرگ ها از آن ها تقلید كنند. با توجه به هوش بالا و رفتار اجتماعی این پرندگان، پژوهشگران كنجكاو شدند كه بدانند آیا چیزی به نام سرایت حسی در میان آنان وجود دارد یا نه.
محققان دانشگاه وین و دانشگاه زوریخ برای این منظور 8 جفت كلاغ انتخاب كرده و به هر كدام از جفت ها اجازه دادند كه بین دو جعبه كه یكی حاوی پنیر بوده و دیگری خالی بود، یكی را انتخاب كنند. پس از آن كه كلاغ ها فهمیدند كدام جعبه خالی ست و كدام جعبه پنیر دارد، جعبه سومی در برابر آن ها قرار گرفت. هدف از به كارگیری این جعبه محك خوش بینی و منفی نگری كلاغ ها بود.
در آخرین بخش تست جفت ها از هم جدا شدند و به یكی از آن ها بین جعبه های حاوی هویج كه دوست ندارند وغذای سگ كه خوراكی مورد علاقه آن هاست، حق انتخاب داده شد. كلاغ دیگر تنها می توانست رفتارجفت خود را ببیند و اجازه دیدن غذای انتخابی وی را نداشت.
كلاغ هایی كه با رفتار و واكنش منفی جفت خود روبه رو می شدند، زمان بیشتری را صرف بررسی جعبه سوم می كردند و در مقابل كلاغ هایی كه شاهد رفتار عادی بودند، عادی رفتار می كردند. محققان با مشاهده این رفتارها نتیجه گرفتند كه حال بد كلاغی كه جعبه حاوی هویج را انتخاب كرده به جفتش كه ناظر احساسات اوست، نیز منتقل می شود.
محققان پیش تر در مطالعاتی جداگانه وجود سرایت حسی در میان حیواناتی چون میمون و سگ را اثبات كرده بودند.
جزئیات این تحقیق در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
علمی**9418**1485