شاخص اهدای عضو در كهگیلویه و بویراحمد سه برابر كشور است

گچساران - ایرنا -‏مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی یاسوج گفت: در حالی كه شاخص اهدای عضو در كشور 11.28 نفر در یك میلیون نفر است ، این شاخص در كهگیلویه و بویراحمد 31 نفر در یك میلیون نفر است.

سینا سعیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این استان رتبه دوم اهدای عضو كشور در سال 1397 را در كشور كسب كرده است.
وی با اشاره به اینكه شاخص اهدای عضو در كشور اسپانیا كه از پیشتازان اهدای عضو در جهان است 46 نفر در هر یك میلیون نفر است بر تلاش بیشتر رسانه های ارتباط جمعی برای ترویج این كار خداپسندانه تاكید كرد.
‏مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی یاسوج گفت: تاكنون هفت هزار از مردم كهگیلویه و بویراحمد داوطلب اهدای عضو شده اند.
سعیدی با اشاره به اینكه یك درصد از مردم نوعدوست كشورمان داوطلب اهدای عضو هستند ، گفت: این شاخص در كهگیلویه و بویراحمد به آمار كشوری نزدیك است.
سعیدی گفت: همه مردم می‌توانند با ارسال كد ملی خود به شماره 3432 به صورت سریع و آسان داوطلب اهدای عضو شوند.
مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمان ییاسوج عنوان كرد: همچنین افرادی كه قصد دارند نسبت به اهدای عضو اقدام نمایند می توانند كد #3432*3* را در تلفن همراه خود شماره گیری كنند تا كارت اهدای عضو برای آنان ارسال شود.
وی تاكید كرد: داوطلبان اهدای عضو علاوه بر آن نیز می‌توانند در سایت اینترنتی اهدای عضو ایرانیان ehda.center ثبت نام كنند.
سعیدی ابراز داشت: میزان رضایت مندی خانواده بیماران مرگ مغزی در كهگیلویه و بویراحمد از اهدای عضو 81 درصد است.
سعیدی توضیح داد: 46 درصد از اهدا كنندگان عضو در این استان بر اثر سوانح رانندگی مرگ مغزی شده اند.
وی سكته های مغزی و سقوط از ارتفاع را از دیگر دلایل مرگ مغزی در كهگیلویه و بویراحمد ذكر كرد.
سعیدی گفت: در سال 1397 ،22 كلیه ، 6 كبد و 50 قرنیه در بیمارستان های شیراز به بیماران نیازمند استان كهگیلویه و بویراحمد پیوند زده شد.
اهدای عضو در كهگیلویه و بویراحمد از سال 1383 آغاز شد و نخستین اهدا كننده یك جوان 22 ساله بوده است.
سینا سعیدی اظهار داشت: از سال 91 تاكنون حدود 600 عضو بیش از 200 بیمار مرگ مغزی در كهگیلویه و بویراحمد برداشت شده است.
وی بیان كرد: استان كهگیلویه و بویراحمد در سال 1395 رتبه نخست اهدای عضو، در سال 1396 رتبه سوم و در سال 97 رتبه دوم این امر خداپسندانه در كشور را كسب كرد.
سعیدی عنوان كرد: سال گذشته در استان 21 مورد كبد، 34 كلیه، یك پانكراس و 18 مورد قرنیه از اعضای بدن 22 نفر با رضایت خانواده آنان به بیماران نیازمند اهدا شد.
مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی و خدمات درمانی یاسوج تصریح كرد: از ابتدای سال جاری تاكنون در كهگیلویه و بویراحمد سه نفر هفت عضو حیاتی خود را اهدا كرده اند.
وی ابراز داشت: اعضایی مانند كلیه، كبد، پانكراس و قرنیه در سه بیمارستان شهرهای یاسوج، دوگنبدان و دهدشت از سوی متخصصان اعزامی از شیراز برداشت و برای پیوند به استان فارس ارسال می شود.
جوان‌ترین اهدا كننده عضو در این استان كودك 19 ماهه و مسن‌ترین اهدا كننده عضو فردی 71 ساله بوده است.
واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال 1390 در دانشگاه علوم پزشكی استان كهگیلویه و بویراحمد فعال شده است.
این استان حدود 720 هزار نفر جمعیت دارد.
پیوند اعضای بدن به مفهوم مدرن و كنونی آن یعنی جایگزینی یك عضو با عضو مشابه درطب ایران، درسال 1314 با انجام پیوند قرنیه توسط شادروان دكتر شمس پایه‌گذار چشم پزشكی مدرن در ایران در تهران انجام شد و با آموزش دستیاران و جراحان چشم دراین بخش ادامه یافت و به دنبال آن و با كمی فاصله دكتر خدا دوست، استاد جراحی چشم دانشگاه شیراز این كار را دنبال كرد و پیوند قرنیه را كه مورد نیاز بسیاری از بیماران بود، انجام داد. ‏
اولین پیوند كلیه در ایران در سال 1347 در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز توسط دكتر سنادی زاده انجام شد.
از سال 1347 تا 1357 نزدیك به 80 مورد پیوند كلیه انجام شد كه به دلیل نبودن امكان برداشت در داخل كشور اعضای اهدایی از كشورهای خارجی وارد می شد.‏
اولین پیوند موفق روده باریك در سال 1371 توسط دكتر ایرج فاضل در بیمارستان آیت ‌الله طالقانی انجام شد. همچنین اولین پیوند موفق كبد در ایران روز چهاردهم خرداد ماه 1372 توسط دكتر ملك حسینی انجام شد و از آن زمان دانشگاه شیراز به‌عنوان یك مركز موفق پیوند كبد به فعالیت‌های گسترده خود ادامه داده است.
اولین پیوند موفق قلب در تیرماه 1372 توسط دكتر حسین ماندگار در بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام شد و درحال حاضر این عمل در 5 مركز پزشكی انجام می‌شود. درسال 1379 اولین پیوند موفق ریه توسط دكتر احمدی در بیمارستان امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام گرفت و ادامه پیدا كرد.
اولین پیوند پانكراس هم توسط دكتر نیك اقبالیان در سال 1385 در دانشگاه شیراز انجام شد و با موفقیت ادامه یافت.
هم اینك بیش از 30 هزار نفر در كشور در فهرست انتظار پیوند هستند و سالانه چهار تا هشت هزار بیمار مرگ مغزی در كشور وجود دارد كه حدود نیمی از آن‌ها شرایط اهدا عضو را دارند.
هشت عضو و 52 بافت انسانی افراد مرگ مغزی قابل اهدا است.
اعضایی مانند 2 كلیه، كبد، روده،2 ریه، پانكراس و قلب در صورت اهدا جان انسان ها را نجات می دهد.
بافت های انسانی مانند پوست، قرنیه ها، مفاصل و استخوان با هدف پیشگیری از معلولیت اهدا می شود.
هم اینك بیش از 30 هزار نفر در كشور در فهرست انتظار پیوند هستند و سالانه چهار تا هشت هزار بیمار مرگ مغزی در كشور وجود دارد كه حدود نیمی از آن‌ها شرایط اهدا عضو را دارند.
روزانه هفت تا 10 نفر از افراد نیازمند به پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهند.
هشت عضو و 52 بافت انسانی افراد مرگ مغزی قابل اهدا است.
اعضایی مانند 2 كلیه، كبد، روده،2 ریه، پانكراس و قلب در صورت اهدا جان انسان ها را نجات می دهد.
بافت های انسانی مانند پوست، قرنیه ها، مفاصل و استخوان با هدف پیشگیری از معلولیت اهدا می شود.
8143/1662