۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۵
کد خبر: 83323443
۰ نفر
تشخیص زودهنگام، راهی برای نجات بیماران سرطانی

تهران- ایرنا- اول تا هشتم خرداد ماه هر سال به عنوان هفته سلامت گوارش دركشور نامگذاری شده و«تشخیص زودهنگام و درمان سرطان دستگاه گوارش» شعار امسال این هفته تعیین شد تا مردم با اقدامات پیشگیرانه و تشخیص زودهنگام از عوارض این بیماری مهلك در امان باشند.

در ایران مانند بسیاری از كشورهای دنیا، روز یا هفته ای را به عنوان خاصی نامگذاری می كنند كه هفته سلامت گوارش از این دسته می باشد تا فرصتی برای افزایش دانش و آگاهی مردم نسبت به بیماری ها فراهم شود و به این مناسبت توجه آنان به موضوع مهم پیشگیری، بیشتر جلب شود.
حفظ و ارتقاء سلامتی با افزایش آگاهی، تغییر در رفتار مردم و رعایت دستورات بهداشتی و تغذیه ای قابل دستیابی است كه این مناسبت ها، فرصتی مغتنم برای رسیدن به این اهداف مهم است.
دبیر اجرایی كمیته كشوری هفته سلامت گوارش به خبرنگار علمی ایرنا گفت: اول تا هشتم خرداد ماه به نام هفته سلامت گوارش نامگذاری شده كه این هفته برگرفته از روز جهانی گوارش است.
دكتر سید محمدمهدی میرناصری اظهار داشت: انجمن جهانی گوارش روز 29 می (مصادف با 8 خرداد) را به عنوان روز جهانی سلامت گوارش نامگذاری كرد و هر ساله موضوعی را انتخاب و به كشورها معرفی می كند.
وی با اشاره به اینكه شعار امسال این مناسب «تشخیص زودهنگام و درمان سرطان های دستگاه گوارش» تعیین شده است، گفت: ما هم به مناسبت این هفته برنامه های مختلفی در استان ها برای افزایش آگاهی مردم برگزار می كنیم.
میرناصری به برگزاری همایش با موضوع پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان سرطان های دستگاه گوارش در 12 استان اشاره كرد و گفت: این همایش با حضور پزشكان از اول تا نهم خرداد ماه در استان های قم، مازندران، آذربایجان شرقی، گیلان، گلستان، كرمان ، فارس، خراسان رضوی، اصفهان، كردستان و خوزستان برگزار می شود.
وی با اشاره به اینكه این همایش روز 2 خرداد در تهران و رشت برگزار می شود، گفت: این همایش، سوم خرداد در اصفهان، هشتم خرداد در قم، كرمان، گرگان، سنندج و اهواز و همچنین 9 خرداد در مشهد، تبریز و ساری برپا خواهد شد.
میرناصری با اشاره به اینكه پوستر هفته سلامت گوارش در كل بیمارستان های كشور توزیع شده است، افزود: پوستر و بنر این هفته در 17 فرهنگسرای تهران هم توزیع شده است.
دبیر اجرایی كمیته كشوری هفته سلامت گوارش با اشاره به اینكه تمركز اصلی ما در قالب این مناسبت بر روی سرطان های اصلی دستگاه گوارش مانند روده بزرگ، معده و مری است، گفت: سرطان دستگاه گوارش در ایران جزو سرطان های شایع می باشد و سرطان های معده و روده بزرگ به ترتیب دومین و سومین سرطان شایع در زنان و مردان ایرانی بوده و عامل تقریبا 25 درصد مرگ های ناشی از سرطان ها هستند.
میرناصری با اشاره به اینكه سرطان معده به تنهایی 16 درصد از كل مرگ های ناشی از سرطان را به خود اختصاص می دهد، اظهار داشت: بیشترین میزان سرطان معده در استان های شمالی و كمترین میزان بروز این بیماری در استان های مركزی و جنوبی كشور می باشد.
وی افزود: سن 50 سال یا بیشتر، سابقه سرطان های گوارشی در بستگان درجه یك، سابقه پولیپ در روده بزرگ، سابقه بیماری التهاب روده، دیابت، چاقی و كبدچرب و نوشیدن مایعات داغ مانند چای داغ، از جمله عوامل خطر این بیماری است.
میرناصری ادامه داد: مصرف دخانیات و مواد مخدر، نوشیدن الكل، مصرف زیاد گوشت قرمز یا فرآوری شده، مصرف ناكافی میوه، غلات و سبزیجات تازه و فعالیت فیزیكی ناكافی از دیگر عوامل خطر سرطان هستند.
علمی ** 1201 **1485