۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۳
کد خبر: 83323436
۰ نفر
عصر واگيري بيماري هاي غير واگير – عيسي پاشاپور **

آستارا - ايرنا - پيش از اين پزشكان در مواجهه با بيماران قلبي و عروقي، حداقل به سرايت نكردن آن به ديگران خوشبين بودند اما با شيوع آن عارضه ها تحت تاثير زندگي ماشيني و كم تحركي انسان ها، گويي امراض غيرمسري و غيرواگير به واگير تبديل شده است.

سخن از بيماري هاي مهلك قلبي و عروقي است كه يكي از بالاترين عوامل مرگ و مير در كشور محسوب مي شود و علت اصلي آن، فشار خون بالا و بي خبري بسياري از مبتلايان از آن است.
بر اساس اطلاعات موجود، در سال 2017 در سطح جهان 10 ميليون نفر به علت ابتلا به فشار خون بالا جان خود را از دست داده اند و اين رقم به تدريج در حال افزايش است و به طور ميانگين از هر 15 ميليون فرد مبتلا به آن عارضه، 60 درصد از بيماري خود اطلاع ندارند و فقط 57 درصد مبتلايان، بخصوص در نقاط شهري براي درمان مراجعه مي كنند.
طرح بسيج ملي كنترل فشار خون در ايران كه از 28 ارديبهشت تا 15 تير ماه توسط دستگاه هاي متولي آغاز شده، اقدام بسيار مباركي جهت آگاهي عمومي از تهديدات فشار خون يا مرگ خاموش است و اجراي آن در دو مرحله اطلاع رساني تا نيمه خرداد و بيمار يابي و درمان تا نيمه تير ماه، تاثير خوبي در تحكيم بدنه اجتماع در برابر آن عارضه خواهد داشت.
افراد بالاي 30 سال، جامعه هدف اين طرح را تشكيل مي دهند و عوامل اجرايي آن براي پوشش حداقل 50 درصد آنها تلاش مي كنند اما آگاهي رساني عمومي مي تواند از هم اكنون، جوانان و نوجوانان را نيز در برابر خطر فشار خون در سنين بالا حساس كند، تا اصلاح سبك زندگي و تغذيه خود را جدي بگيرند.
به گفته كارشناسان امر؛ آلودگي هوا، مصرف زياد نمك، رواج زندگي ماشيني و كم تحركي ناشي از وابستگي به فناوري از دلايل انحراف سبك تغذيه و زندگي در جوامع بشري است و به فشار خون بالا، بيماري هاي قلبي عروقي و كليوي و در نهايت مرگ منتهي مي شود.
تجربه ثابت كرده است كه اطلاع رساني و فرهنگ سازي، موجب ايستايي جامعه در مقابل سيل مشكلات و عارضه ها مي شود و همراهي دستگاه هاي مرتبط و رسانه ها با طرح بسيج ملي كنترل فشار خون، ترويج ورزش و اطلاع خانواده ها از سنجش رايگان فشار خون در همه مراكز بهداشتي و درماني، مي تواند فشار خون بالا را از بالاي فهرست علت هاي مرگ و مير به پايين بكشد.
خبرنگار ايرنا
7124