كلنگ زنی راه آهن بیرجند حداكثر تا سه ماه آینده

بیرجند - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی از كلنگ زنی راه آهن بیرجند در سه ماه آینده به عنوان خبر خوش خود در سفر به استان نام برد و گفت: امیدواریم با بهره برداری هرچه سریعتر راه آهن آرزوی دیرینه مردم خراسان جنوبی تحقق یابد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی محمد اسلامی در گفت و گویی، خراسان جنوبی را استانی فوق العاده پرظرفیت و سرشار از استعدادها و ظرفیت های بالقوه دانست و افزود: مهمترین سرمایه این استان مردم سخت كوش، فرهنگ دوست و دین باور آن است.
«وزیر راه و شهرسازی روز دوشنبه 30 اردیبهشت با معاونان خود برای افتتاح و كلنگ زنی 20 طرح حوزه راه و مسكن وارد خراسان جنوبی شد.»
وی با اشاره به اقداماتی كه در استان در حال انجام است گفت: با تحقق این پروژه ها گام بلندی در جهت شكوفایی و رونق بخشیدن اقتصادی در استان برداشته خواهد شد و اگرچه بودجه ها محدودند اما سعی مجموعه وزارت راه و شهرسازی آن است تا با همت بلند بتواند در جهت تقویت زیرساخت ها در استان گام های اساسی را بردارد.
وزیر راه و شهرسازی به محرومیت های جاده ای در دوران قبل از پیروزی انقلاب در استان اشاره كرد و افزود: استان فقط تا بیرجند از جاده آسفالت برخوردار بود كه بعد از پیروزی شكوهمند انقلاب سرمایه گذاری سنگینی در بخش راه های اصلی استان صورت گرفته كه البته وزارتخانه به دنبال افزایش ظرفیت راه های مواصلاتی در استان است
وی گفت: ایجاد باند دوم، بویژه در شریان های كریدوری كشور در دستور كار دولت قرار دارد كه در این سفر 124 كیلومتر به صورت تجمعی ایجاد باند دوم در محورهای مواصلاتی استان افتتاح شد.
اسلامی از توسعه پروژه راه آهن به عنوان یكی از مهمترین پایه های توسعه محور شرق نام برد و افزود: علیرغم اینكه سال ها پیش می بایست راه آهن محور شرق به بهره برداری می رسید ولی این پروژه با اهتمام دولت تدبیر و امید آغاز و با قدرت در حال انجام است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه یكی از پروژه های محوری در خراسان جنوبی، تكمیل و توسعه زیرساخت های جاده ای و فرودگاهی است عنوان كرد: خط راه آهن سراسری چابهار- زاهدان- بیرجند آغاز شده و دو قطعه از منطقه زاهدان عملیات اجرایی شروع شده و طی دو یا سه ماه آینده عملیاتی اجرایی آن از بیرجند آغاز خواهد شد تا هرچه سریعتر كریدور شمال به جنوب تكمیل شود.
وی ضمن اشاره به نقش راه آهن در توسعه اقتصادی استان افزود: با اجرای این كریدور، ذخایر معادن این استان صادر شده و به صورت مستقیم در توسعه اقتصادی این منطقه تاثیرگذار خواهد بود.
وی به نگاه ویژه دولت به خراسان جنوبی اشاره كرد و گفت: امروز 706 میلیارد تومان پروژه شامل 350 میلیارد تومان پروژه بهره برداری و 350 میلیارد تومان پروژه كلنگ زنی داشته ایم و اگر به این موارد پروژه راه آهن را هم اضافه كنیم وزارت راه و شهرسازی در مجموع هزار میلیارد تومان در استان در حال كار كردن است كه بودجه بسیار قابل توجهی است و این در حالی است كه كل بودجه سالانه وزارت راه و شهرسازی حدود هشت هزار میلیارد تومان است كه نشان از همت و توجه ویژه دولت به این استان دارد.
وی از مردم خراسان جنوبی خواست برای رشد و شكوفایی بیش از پیش منطقه در كنار سرمایه گذاری های دولت به منظور رونق استان مشاركت بیشتری داشته باشند و با سرمایه گذاری های بیشتر زمینه جهش استان را فراهم نمایند.
مقام عالی وزارت راه و شهرسازی به بحث پروازهای استان نیز اشاره كرد و افزود: پیرو پیگیری مستمر استاندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و دستور موكد و ابلاغ به هواپیمایی كشوری، شاهد افزایش پروازها در استان خواهیم بود.
وی به پروژه توسعه ترمینال فرودگاه بیرجند اشاره كرد و گفت: این پروژه با 19 میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری خواهد رسید و ظرفیت فرودگاه بیرجند را كه در سال گذشته صد هزار نفر بوده به هفتصد هزار نفر خواهد رساند.
اسلامی به اتمام مسكن مهر در استان اشاره كرد و گفت: مسكن مهر خراسان جنوبی در ردیف باكیفیت ترین مسكن های مهر كشور قرار دارد كه علاوه بر كیفیت بالا، از قیمت پایین برخوردار است.
وی به بافت های تاریخی استان اشاره و تصریح كرد: چندین شهر خراسان جنوبی از محلات تاریخی و فاخر بهره می برند كه با هزینه وزارت راه و شهرسازی بازآفرینی این محلات به اتمام رسیده و امیدواریم مردم برای اشتغال زایی و رونق گردشگری در آن سرمایه گذاری نمایند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: بافت های ناكارآمد باید ساماندهی شوند و پروژه خیرین مسكن ساز كه مقرر است 200 واحد آن توسط خیرین آماده و به محرومین اعطا شود در راستای ساماندهی بافت های ناكارآمد است و دولت به همه خیرین كه در این راه گام بردارند زمین اعطا می كند.
وزیر راه و شهرسازی در این سفر یك روزه در بیرجند مركز استان حضور داشت و معاونان وی به شهرستان های نهبندان، طبس، فردوس و درمیان سفر كردند.
3028