رئيس سازمان مديريت گيلان: محيط ‌زيست استان هنوز مقاوم است

رشت - ايرنا - رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گيلان گفت: محيط زيست استان هنوز مقاوم و پابرجاست و هزينه در اين بخش را سرمايه گذاري مي دانيم.

گزارش روز چهارشنبه روابط‌عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان به ايرنا حاكيست، كيوان محمدي در جلسه بررسي كليات روند تدوين برنامه هاي آمايش سرزمين در سطوح ملي و استاني اظهار داشت: طرح آمايش سرزمين استان گيلان در 16 جلد و حدود پنج هزار صفحه تهيه و تدوين شده است.
وي به كليدي بودن بحث محيط‌زيست در اين طرح اشاره كرد و ادامه داد: خيلي‌ها بزرگترين مشكل و معضل در گيلان را اشتغال مي‌دانند در حالي كه در سفر اول رئيس جمهورس به استان گيلان، بر مسئله محيط‌زيست به عنوان مهم‌ترين موضوع تأكيد شد.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان با تأكيد براينكه هزينه كردن براي محيط‌زيست را سرمايه‌گذاري مي‌دانيم افزود: انتخاب نام سبز-آبي توسط مجري طرح آمايش سرزمين استان نيز به همين دليل بود كه آنها معتقدند گيلان از معدود نقاطيست كه مي‌شود محيط‌زيست آن را نجات داد و احياء كرد.
وي اضافه كرد: علت اينكه با بارش‌هاي فراوان طي يك ماه در استان گيلان سيل رخ نمي‌دهد اما با بارش تنها 17 ميلي‌متر در شيراز سيل به راه مي‌افتد، نشان از آن دارد كه محيط‌زيست گيلان هنوز مقاوم و پابرجاست.
محمدي تصريح كرد: بايد به اين مهم واقف باشيم كه هيچ مجموعه‌اي بدون تكيه بر دانش نمي‌تواند مشكل خود را حل كند لذا از دانشگاهيان تقاضا دارم ارتباط خود را با سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان گسترش داده و تقويت كنند.
وي با دعوت از دانشگاهيان براي جلسات ماهانه توسعه و صاحب‌نظران در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان خاطرنشان كرد: در اين جلسات فرصت تبادل نظر بيشتري با دانشگاهيان وجود دارد و تاكنون حدود پنج جلسه از جلسات ماهانه صرفاً به موضوع محيط‌زيست اختصاص داشته است.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان با بيان اينكه حلقه وصل سازمان با دانشگاه، معاونت پژوهشي دانشگاه مي‌باشد اضافه كرد: اگر دانشگاهيان در خصوص آمايش سرزمين نظراتي دارند آمادگي برنامه‌ريزي جهت اعمال نظرات كارشناسانه وجود دارد.
وي ادامه داد: در سناريو‌هاي آمايش سزمين استان هم شرايط ايده آل و هم شرايط واقعي طراحي شده است كه هريك داراي شاخص‌هاي مختلف از جمله در زمينه محيط‌زيست و گردشگري مي‌باشند.
محمدي با اشاره به محبث گردشگري در طرح آمايش سرزمين استان افزود: مي‌بايست زيرساخت‌هاي لازم براي افزايش درآمد اقتصادي در بحث گردشگري استان فراهم شود.
وي در خصوص بحث مهاجرت نيز گفت: بايد به بحث مهاجرت از زواياي مختلف از جله پدافند غيرعامل پرداخته شود و هماهنگي‌هاي لازم صورت گيرد تا شاهد ورود بي‌رويه مهاجرين به گيلان نباشيم؛ افزايش بي‌رويه مهاجران منجر به تغيير ساختار فرهنگي-جمعيتي استان شده و درغايت بذر تنش‌هاي بالقوه را مي‌كارد.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان با تأكيد براينكه اگر قرار است اتفاق مثبتي رخ دهد، همه بايد عزمشان را جزم كنند گفت: رسيدن به موفقيت تنها كار يك سازمان نيست بلكه همه اعم از نمايندگان، مديران و آحاد مردم بايد پاي كار باشند و در همين راستا همه راه‌ها را در أخذ نظرات نمايندگان، مديران و دانشگاهيان در تدوين طرح آمايش استان طي كرديم.
وي در پايان خاطرنشان كرد: براي بهبود وضعيت منطقه و كشور نيازمند برگزاري جلسات بيشتري در حوزه آمايش سرزمين هستيم لذا آماده همكاري لازم در خصوص پروژه‌هايي كه مربوط به اين سازمان باشد با دانشگاه هستيم.
7296/2007/