بازار نامتعادل اجاره بها، نیازمند ورود دولت و مجلس

تهران - ایرنا - نماینده رئیس اتاق اصناف ایران در كمیسیون تخصصی مشاوران املاك كشور، گفت: برای كنترل بازار نامتعادل اجاره بهای مسكن، به ورود دولت و مجلس و وضع قوانین و مقرراتی فوری نیاز داریم.

مصطفی قلی خسروی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره ساماندهی بازار اجاره بها در آستانه فصل نقل و انتقالات، گفت: اكنون از دولت و مجلس درخواست داریم تا به فوریت قوانینی طراحی و تصویب كنند كه موجب نظم بخشیدن به بازار مسكن شود و مانع مداخله فردی یا دستگاهی شوند.
وی گفت: مالكیت در همه ادیان مورد احترام و در دین مبین اسلام هم مورد تاكید قرار دارد، بنابراین وزارت راه و شهرسازی به عنوان دستگاه كنترل كننده می تواند بستر ساز تناسب عرضه و تقاضا باشد و با عرضه هرچه بیشتر مسكن، بازار را به شرایط متعادل برساند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك تهران با بیان اینكه در40 سال گذشته چهار مرحله شاهد افزایش جهشی قیمت ها در بخش مسكن بودیم،گفت: سالهای 84 تا 85 قیمت مسكن افزایش داشت، سال 86 با طرح مسكن مهر جو روانی قیمت ها كنترل شد.
وی تصریح كرد: موضوع این است كه اكنون بخش مسكن از جو روانی بیشتر آسیب می بیند و سایت ها واپلیكیشن هایی كه در بخش مسكن فعالیت دارند، عامل افزایش بی رویه قیمت ها شده اند.
قلی خسروی گفت: اكنون آگهی فروش خانه ها با قیمت های غیر واقعی منتشر می شود و فرد یا افرادی در یك منطقه بدون اینكه اتفاقی در سطح كلان جامعه رخ داده باشد، نرخ های اجاره و رهن را به شكل جهشی منتشر می كنند.
وی افزود: نبود نظارت دقیق بر روی اپلیكیشن ها و سایت های مربوط به مسكن پیامد هرج و مرج از نظر انتشار نرخ ها را به دنبال داشته كه به نظر می رسد یك منشا افزایش اجاره بهای مسكن، درج قیمت های غیرواقعی در فضای مجازی و سایت ها است و باعث برهم خوردن رابطه مستاجر و موجرمی شود و به گرانی در محله و شهر دامن می زند.
قلی خسروی تاكید كرد: هر سایتی باید زیر نظر اتحادیه مربوطه فعال باشد، اما اتحادیه های مجازی ساخته شده و خیلی ها درحال سوء استفاده از وضع موجود هستند. سوء استفاده از برنامه های مربوط به حمایت از موسس های دانش بنیان نیز به این وضعیت دامن زده است.

**اجاره نشینی تبدیل به یك چالش
رئیس اتحادیه مشاوران املاك اضافه كرد: امروز اجاره نشینی به یك چالش تبدیل شده، زیرا صنعت اجاره غیر فعال شده و یك راهكار آن است كه به كسانی كه خانه خود را برای اجاره گذاشته اند، یارانه داده شود و از ابزارهای تشویقی استفاده كنیم.
به اعتقاد وی، می‌توان از كشورهای همسایه كه در زمینه صنعت اجاره‌داری دستاورد خوبی دارند، الگوبرداری شود.
وی یادآور شد: بررسی ها نشان می دهد می توان با بهره گیری از شركت‌های بیمه و هماهنگی شهرداری‌ها، اقدام به ساخت مسكن برای خانه اولی‌ها كرد و این روش را ملاك قیمت گذاری برای خانه های دیگر قرار داد كه در حقیقت با این روش اجاره‌بها مسكن قابلیت ساماندهی پیدا می كند.
وی اضافه كرد: ساخت میادین میوه وتره بار توسط شهرداری در چارچوب نظم بخشیدن به این عرصه بود كه تجربه موفقی به نظر می رسد و از این مدل می توان برای تنطیم بازار عرضه و تقاضا در بخش مسكن استفاده كرد.
اقتصام**الف. و.**1559