۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۱
کد خبر: 83323385
۰ نفر
خطرآفرینی راه های روستایی در بستر رودخانه ها

بجنورد- ایرنا- وقوع سیلاب ها در 2 ماه گذشته، مشكل اصلی راه های روستایی را كه بخش هایی از آن در بستر رودخانه ساخته شده است، آشكار ساخت و این وضعیت موجب شده، تا از این دیار به نام استان 'بدون پل' یاد كنند.

به گزارش ایرنا، روستاییان می گویند كه مسئولان با لوله گذاری، به صورت موقت تردد در راه های سیل گرفته را میسر كرده اند اما این پل های موقت با بارندگی ها و سیلاب، شسته می شود و راه دوباره بسته می شود.
آنها افزودند: لوله گذاری دوباره، دو سه روزی طول می كشد و در این مدت راه مسدود و ارتباط ها قطع است.
روستاییان استان می گویند كه 2 ماه از وقوع سیل های مخرب خراسان شمالی گذشته است و در این مدت كارشناسان بنیاد مسكن برای ارزیابی خسارت ها در روستاها حضور یافته اند اما هنوز تسهیلات دست آنان را نگرفته است البته مسئولان بنیاد مسكن هم می گویند دولت در این مدت بی خیال نبوده و خوشبختانه تسهیلات در زمان كوتاهی از وقوع حادثه، ابلاغ شده است.
عضو شورای اسلامی روستای قزلرقلعه بالا گفت: كارشناسان بنیاد مسكن برای ارزیابی خسارت ها در روستا حضور یافته اند اما هنوز اقدامی برای عملیات بازسازی مناطق آسیب دیده انجام نشده است.
آخوند آق، اظهار داشت: برای جبران خسارت ناشی از تلفات دام، هنوز اقدام خاصی انجام نشده است و جهادكشاورزی هنوز در این باره كاری نكرده است.
وی افزود: مشكل اصلی ما راه دسترسی است و اولویت ما ایجاد پل برای حل مشكل بسته شدن راه ها است.
وی با بیان اینكه با سیلابی شدن رود، راه دسترسی روستاها قطع می شود اظهار داشت: دستگاه های متولی نسبت به لوله گذاری و ایجاد پل موقت اقدام كرده اند اما این پل ها در هر سیلاب تخریب می شود و بازسازی این پل های موقت هم چند روز طول می كشد.
عضو شورای اسلامی روستای قزلرقلعه بالا خاطرنشان كرد: در سیلاب هفته جاری هم پل های موقت تخریب شد و مردم با تراكتور عبور داده می شوند و البته عبور و مرور بانوان با این شرایط سخت است.
دهیار روستای یومق از شهرستان مانه و سملقان در این باره گفت: بارندگی ها و سیل در سال جاری به بیش از 110 واحد مسكونی خسارت زده است كه 60 واحد مسكونی تخریبی است.
امان محمد خواجه اظهار داشت: علاوه بر آن شمار زیادی از انبارها، آغل، محل نگهداری دام و علوفه خسارت دیده و یا به طور كامل تخریب شده است.
وی در باره اقدامات انجام شده برای بازسازی مناطق سیل زده گفت: كارشناسان بنیاد مسكن برای ارزیابی خسارت ها در روستا حضور پیدا كرده اند و نسبت به برآورد خسارت اقدام شده و مراحل دریافت وام بازسازی در دست پیگیری است اما جهاد كشاورزی هنوز برای جبران خسارت های دام اقدامی در این روستا انجام نداده است.
وی با تاكید بر اینكه مشكل اصلی و مهم مردم، بسته شدن راه دسترسی به هنگام سیلاب است اظهار داشت: در روستاهای اطراف، تلفن همراه آنتن ندارد و به همین علت در زمان حادثه سیل، اطلاع رسانی برای طلب امداد، به سختی انجام شد و امدادها دیرهنگام به دست مردم رسید.
وی افزود: اگر مشكل آنتن دهی نبود و یا اینترنت گوشی ها جواب می داد، ارتباط برقرار می شد و برای امداد از نهادهای مختلف كمك می خواستیم و شاید حضور نیروهای امدادی هم زودتر امكان پذیر می شد.
دهیار روستای یومق گفت: قطع شدن راه های ارتباطی با سیلاب، مشكل مهم مردم این منطقه است، پل های موقت برای برقراری ارتباط اجرا شده است اما با هر سیل، پل ها شسته می شود و هر بار دو روز طول می كشد تا دوباه پل موقت ایجاد و ارتباط برقرار شود.
دهیار روستای كهنه جلگه هم در این باره گفت: ایجاد پل و حل مشكل تردد، خواسته اصلی مردم است.
آخوند قربان دردی شایگان اظهار داشت: قطع شدن راه ها در سیلاب، امدادرسانی ها را با مشكل جدی روبه رو كرد و امدادگران نتوانستند راحت در مناطق حادثه دیده حضور یابند، اگر این مشكل حل شود، بسیاری از دغدغه ها پایان می یابد.
بخشدار جرگلان هم گفت: هنوز رودهای این منطقه سیلابی است و در بارندگی ها، دبی آب بیشتر می شود و راه های بسته می شود.
پولاد نجاهی اظهار داشت: حل مشكل برقراری ارتباط و ساخت پل خواسته اصلی روستاییان است و این امر باید در اولویت بازسازی ها قرار گیرد.
بر اساس این گزارش، در سیل های اخیر 2 محور اصلی، هشت محور فرعی و 88 محور روستایی بسته شده بود.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی در این باره گفت: خسارت سیل به راه ها، تاسیسات زیربنایی راه و ابنیه فنی این استان بیش از چهار هزار و 377 میلیارد ریال برآورد شده است.
علی اصغر بدیعی مقدم اظهار كرد: سیل به بیش از 180 كیلومتر از راه های اصلی و فرعی استان خسارت زده است.
وی خاطرنشان كرد: این خسارت ها از شهرستان مختلف بود اما بیشترین آن از شهرستان مانه و سملقان گزارش شده است.
وی با اشاره به اینكه سیل به راه های اصلی و فرعی و روستایی خسارت وارد كرده است افزود: در این مدت، راهداران به صورت شبانه روزی نسبت به لایروبی، پاكسازی و ریزش برداری مسیرها مبادرت داشتند.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی اظهار كرد: به منظور تامین و ارتقای ایمنی راه ها، راهداران اقدامات لازم انجام دادند.

* ابلاغ تسهیلات
معاون امور بازسازی و مسكن بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: در بارندگی ها و سیل امسال 6 هزار و 900 واحد دچار خسارد شد كه 495 واحد در شهرها و مابقی در روستاها است.
علی روحانی با بیان اینكه تمام این واحدها باید بازسازی شوند گفت: برای بازسازی هر واحد مسكن روستایی 400 میلیون ریال وام بازسازی، 150 میلیون ریال وام معیشتی و 100 میلیون ریال كمك بلاعوض پرداخت می شود و در شهرها هم 500 میلیون ریال وام ساخت منزل، 150 میلیون ریال وام معیشتی و 120 میلیون ریال كمك بلاعوض داده می شود.
وی خاطرنشان كرد: در اسفراین 725 واحد، بجنورد یكهزار و 51 واحد، در جاجرم 203 واحد، در راز و جرگلان سه هزار و 130 واحد، شیروان 358 واحد، فاروج 69 واحد و در مانه و سملقان یكهزار و 364 واحد خسارت دیده است.
وی با بیان اینكه اكنون پی كنی 29 واحد روستایی آغاز شده است گفت: 10 واحد در روستاهای راز و جرگلان و 19 واحد در روستاهای مانه و سملقان بوده است.
روحانی گفت: سه واحد مسكونی شامل دو واحد در روستاهای راز و جرگلان و یك واحد در مانه و سملقان در مرحله فونداسون است و 2 واحد هم در روستاهای راز و جرگلان در مرحله اسكلت سازه است.
وی گفت: تا كنون برای 920 واحد روستایی در مانه و سملقان و 100 واحد در راز و جرگلان پرونده تشكیل شده است و 48 فقره پرونده در راز و جرگلان و 31 فقره پرونده در مانه و سملقان به بانك معرفی شده است.
روحانی با بیان اینكه وام بازسازی مناطق روستایی به 6 بانك عامل ابلاغ شده است كه سهم هر كدام 50 فقره است تصریح كرد: بانك های ملی، صادرات و كشاورزی در مجموع 150 فقره تسهیلات در روستاهای راز و جرگلان را پرداخت می كنند و بانك های صادرات و ملی هم هر كدام 20 فقره وام بازسازی شهری را ابلاغ كرده اند.
معاون امور بازسازی و مسكن بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان كرد: در مجموع در شهرستان راز و جرگلان 40 فقره وام شهری و 150 فقره وام روستایی ابلاغ شده است.
وی گفت: در شهرستان مانه وسملقان هم بانك های مسكن، سپه و رفاه هر كدام 50 فقره وام روستایی ابلاغ شده است و در مجموع تا كنون بازسازی 300 واحد روستای و 40 واحد شهری ابلاغ شده است.
روحانی خاطرنشان كرد: بر اساس هدف گذاری ها، بازسازی مناطق سیل زده تا یك سال به اتمام می رسد.
وی درباره مشكلات برای بازسازی مناطق سیل زده گفت: در جرگلان، تنها یك واحد سنگ شكن وجود دارد و احتمال دارد مردم در این منطقه، برای تامین مصالح با مشكل روبه رو شوند از طرفی مسافت طولانی سبب شده تا حمل مصالح تا جرگلان و مناطق مرزی هزینه بر باشد از این رو استقبال مرم از وام ها كم است.
معاون امور بازسازی و مسكن بنیاد مسكن انقلاب اسلامی خراسان شمالی اظهار داشت: تمام خدمات این بنیاد شامل آوار برداری، تهیه نقشه، صدور پروانه ساختمانی و نظارت ها رایگان است.

* آغاز ساخت مسكن مددجویان سیلزده رازوجرگلان
فرماندار رازوجرگلان گفت: ساخت 110 واحد مسكن برای مددجویان سیلزده كمیته امداد امام (ره) در این شهرستان مرزی از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده است.
محمد زراعی اظهار داشت: 3 هزار و 450 واحد مسكونی این منطقه از بارندگی و سیلابهای امسال بین 10 تا 100 درصد آسیب دیده است.
وی با تاكید بر مرمت نشدن هیچ خانه خشت و گلی، گفت: با توجه به اینكه عمده منازل تخریبی و خسارت دیده منطقه خشت و گلی است، مرمت آنها در دستور كار نیست و باید همه این واحدها با مصالح امروزی نوسازی شود.
وی با اشاره به كمك های صورت گرفته به سیلزدگان شهرستان، اظهار داشت: اصناف بجنورد با اهدای 100 تن سیمان به سیل زدگان در بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده رازوجرگلان مشاركت كرده اند.

* آغاز طرح مطالعاتی بازسازی سرپناه های عشایر
مدیركل امور عشایری خراسان شمالی هم گفت: طرح مطالعاتی بازسازی و مقاوم سازی سرپناه خانوار های عشایری این استان كه از ناحیه بارش باران و جاری شدن سیل خسارت دیده بودند آغاز شد.
محمدرضا قلی پور اظهار داشت: با بارش باران و سیل یكهزار و 412 باب سرپناه عشایری كه در مناطق قشلاقی استان گلستان و راز و جرگلان، مانه و سملقان و اسفراین است خسارت وارد شد.
وی افزود: 40 درصد این سرپناه ها كه از مصالح بومی شامل خشت و گل، سنگ و چوب ساخته شده اند بین 30 تا 100 درصد خسارت دیده اند.
وی اظهار داشت: خانوار های عشایری این استان در مناطق قشلاقی از سرپناه های خشتی و گلی و در مناطق ییلاقی از سیاه چادر استفاده می كنند.
قلی پور اظهار داشت: هم اكنون سرپناه های عشایری از نظر جانمایی غلط، استفاده غیر اصولی از مصالح و سایر موارد آسیب شناسی می شود و برای بازسازی و مقاوم سازی برنامه ریزی خواهد شد.
وی افزود: از اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز مجوز بازسازی سرپناه های عشایری با مصالح مستحكم از جمله بلوك و سیمان گرفته شده كه این امر بسیار كمك كننده است.
مدیركل امور عشایری خراسان شمالی گفت: عشایر این استان در سال جاری از ناحیه بارش باران و سیل 400میلیارد ریال خسارت دیدند كه از مجموع این میزان 64 میلیارد ریال خسارت به سرپناه ها بوده است.
قلی پور افزود: در زمان بارش باران پلاستیك بین برخی از خانوار های عشایری این استان توزیع كه بخشی از سرپناها محافظت شد.
وی اظهار داشت: عشایری كه از سیاه چادر برای سرپناه استفاده می كردند از ناحیه بارش باران خسارت زیادی ندیدند.
مدیركل امور عشایری خراسان شمالی گفت: علاوه بر خسارت ها از ناحیه بارش باران 50 درصد چادر خانوارهای عشایری این استان كهنه و فرسوده هستند كه نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.
به گزارش ایرنا، بارندگی ها و سیلاب امسال خسارت های سنگین به بخش های مختلف خراسان شمالی وارد كرده است.
7185/ 6042