150 لیتر بر ثانیه به تامین آب آشامیدنی سمنان افزوده می شود

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: 150 لیتر بر ثانیه با حفر هفت چاه در شهرهای سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار، به تامین آب آشامیدنی شهرهای استان افزوده می شود.

محمد طاهری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس تعیین وضعیت منابع آبی استان سمنان شدت كمبود آب در شهرهای سمنان به دلیل بارش های مطلوب باران در ماه های اخیر همانند سال های گذشته بحرانی و نگران كننده نیست.
وی خاطر نشان كرد: بیش از 15 میلیارد ریال از محل اعتبارهای استانی برای حفر چاه در مناطق شهری سمنان تخصیص یافته و اجرای طرح حفر چاه در شهرهای استان سمنان تاكنون 35 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان ادامه داد: شهرهای سمنان و شاهرود در شرایط عادی آبرسانی با كمبود 200 و 250 لیتر برثانیه آب مواجه هستند كه با حفر چاه های جدید درصدد كاهش این كسری هستیم.
طاهری تصریح كرد: حفر چاه راهكار موثر برای رفع 100 درصدی كمبود آب آشامیدنی در مناطق پرجمعیت استان سمنان نیست و باید اجرای طرح انتقال آب از سایر حوزه ها به سمنان هرچه سریع تر اجرایی شود.
وی اضافه كرد: اصلاح الگوی كشت در بخش كشاورزی و انتقال آب به بخش صنعت و خانگی می تواند به جبران كسری آب در بخش آب آشامیدنی سمنان و شاهرود كمك كند.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: صرفه جویی در مصرف راهكار مهم جلوگیری از قطعی آب در فصل گرم سال است و مردم با فرهنگ سازی و با جدیت به این مهم توجه داشته باشند.
به گزارش ایرنا، میزان تولید آب در استان سمنان سالانه یك میلیارد و 250 میلیون متر مكعب است، اكنون ذخایر آب زیر زمینی در این استان 150 میلیون متر مكعب كمبود دارد و میزان تولید و مصرف آب در بخش های مختلف به طور نسبی برابر است.
سرانه مصرف آب به صورت روزانه در استان سمنان 250 لیتر برثانیه است در حالی كه این رقم در كشور 204 لیتر برثانیه است، اكنون بیش 262 هزار انشعاب آب آشامیدنی در استان سمنان وجود دارد و 100 درصد جمعیت شهری این استان از آب باكیفیت بهره مند هستند.
براساس آمار سمنان 1.5 درصد مشتركان آب آشامیدنی كل كشور را داراست.
7339/6103