۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
کد خبر 83323372
۰ نفر
دربار سعودی به دنبال آتش افروزی در خاورمیانه

تهران- ایرنا-برخی تحلیلگران و رسانه ها عقیده دارند هدف پادشاهی عربستان سعودی از برگزاری دو نشست اضطراری در مكه دامن زدن به موج ایران هراسی و انحراف افكار عمومی جهان از پیامد سیاست های فاجعه بار ائتلاف نظامی در یمن است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انفجار در بندر الفجیره امارات و حمله پهپادی موفق انصارالله یمن به تاسیسات نفتی سعودی ها، سران این پادشاهی را بر آن داشت سرآسیمه مقدمات دو نشست اضطراری را برای بررسی این وقایع برنامه ریزی كنند. دربار سعودی ادعا می كند این نشست را با هدف ارزیابی شرایط و اتخاذ پاسخی مناسب از سوی كشورهای عربی منطقه برگزار می كند.
اگرچه بررسی تاثیر حملات فوق بر صلح و امنیت منطقه ‌ای و بین ‌المللی دركنار ارزیابی پیامدهای آن بر ثبات بازار جهانی نفت در ظاهر مورد توجه بانیان نشست قرار دارد اما ناگفته پیداست این حركت كه با استقبال سریع امارات و بحرین هم روبرو شد با هدف تشدید ایران هراسی و هماهنگی اقدامات آتی علیه تهران صورت می گیرد.

**نشست مكه؛ ابتكار شكست خورده ریاض
گفته می شود پادشاه سعودی از سران كشورهای عربی برای حضور در نشست شورای همكاری خلیج فارس و نشست اتحادیه عرب دعوت به عمل آورد تا در روز سی ام ماه می (9 خرداد) در شهر مكه شرایط منطقه ای را بررسی كنند.
با این جود اختلاف ها در میان كشورهای عربی هنوز عمیق است و ریاض به عنوان مهمترین و پرنفوذترین عضو در هر دو سازمان نتوانسته است اختلافات میان اعضا را حل كند. این اختلافات گسترده در اجلاس چند ماه قبل كه در لبنان برگزار شده بود هم كاملا آشكار بود. با این حال عربستان در باتلاق مهمترین شكاف سیاسی و دیپلماتیك با قطر گرفتار باقی مانده است.
در حالی كه دربار سعودی مدعی شده است برای همه كشورهای عربی عضو این دو سازمان دعوت نامه ارسال شده است مقامات در دوحه قطر اعلام كردند هیچ دعوتنامه ای را دریافت نكرده اند. ریاض به گونه ای رفتار می كند گویی قطر را به هیچ عنوان نمی بیند. شبكه خبری «الجزیره» در گزارشی عنوان داشت كه مقام های وزارت امور خارجه قطر اعلام كردند دوحه به این نشست دعوت نشده است.
به گزارش این شبكه قطری، باوجودی كه ایران دست داشتن در این خرابكاری ها را رد می كند اما ریاض اتهام ها را علیه تهران تكرار می كند. با این وجود تنش در منطقه پس از تشدید فشارهای آمریكا علیه ایران كه با خروج این كشور از برجام كلید خورد افزایش یافته است. كاخ سفید علاوه بر اینكه بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران تمركز كرده، بر حضور نظامی خود در خلیج فارس هم افزوده است.

**ریاض به دنبال تحریك آمریكا است
ناظران این اقدام عربستان سعودی را بااهداف خاص منطقه ای و بین المللی ارزیابی می كنند كه عمده ترین هدف آن نیز افزایش دشمنی ها با ایران و تحریك واشنگتن است. تارنمای خبری تحلیلی «المانیتور» در زمینه تمركز ملك سلمان بر تشدید تنش با ایران آورده است: عربستان سعودی علاقه مند است تا ایالات متحده یك اقدام نظامی را علیه ایران انجام دهد و موجب تغییر نظام در این كشور شود. با این حال محمد بن سلمان ولیعهد دربار سعودی كه رهبری اقدامات نظامی ریاض را برعهده دارد سابقه خوبی در این امور ندارد. شاید به همین دلیل باشد كه این پادشاهی نشست مكه را برگزار می كند تا حمایت های كافی را در مقابل ایران كسب نماید.
طبق این تحلیل رسانه های دولتی ریاض آشكارا از حملات هوایی هدفمند ایالات متحده علیه اهدافی مشخص در ایران سخن می گویند. حتی در یكی از سرمقاله ها این اقدامات به تلافی حملات چند روز اخیر ضروری توصیف شد. برخی هم استدلال می كنند نیروی نظامی ایران ضعیف است و به راحتی از آمریكا شكست می خورد. براساس این نظریه پردازی های رسانه های وابسته به حكام ریاض، آن ها امیدوار هستند با اقدام آمریكا گروه های نزدیك به ایران در منطقه هم نابود شوند. اما براساس چنین تحلیلی، سعودی ها چهار سال قبل جنگی را علیه یمن به راه انداختند كه تاكنون در به سرانجام رساندن آن ناكام بودند. آن ها پس از چند سال جنگ، شاهد توسعه چشمگیر پهپادهای یمنی ها هستند. حوثی ها تاكید می كنند خود این تصمیم ها را می گیرند و حمایت های ایران نقشی در آن ندارد.
در این چارچوب، جنگ یمن افكار عمومی و حتی روابط خارجی ریاض را هم تحت تاثیر قرار داده و حتی به عامل فشار بر ترامپ از سوی دموكرات ها در انتخابات 2020 تبدیل شده است. از طرف دیگر تمایل بن سلمان برای منحرف ساختن افكار عمومی از قتل «جمال خاشقچی» هم مطرح است. در این قضیه هم حتی كنگره آمریكا علیه سعودی ها مصوبه هایی را صادر كرد.
بنابر تحلیل المانیتور پادشاهی سعودی تلاش می كند با برگزاری نشست مكه و راه اندازی جنگ علیه ایران توجه ها را به سمت ایران منحرف سازد اما چنین موضوعی غیرقابل اجرا خواهد بود زیرا در آمریكا و در میان اعضای كنگره نگرانی های عیقی در مورد تاثیر مخرب جنگ با ایران كه چهار برابر بزرگتر از عراق است وجود دارد. به طور كلی عربستان خود از خطر گریزان است و به دنبال درگیری نظامی مستقیم با ایران نیست.
اگرچه آن ها خود را مخالف جنگ منطقه ای می دانند اما به نظر می رسد به دنبال عملیات محدود مزدوران آمریكایی هستند و در نشست مكه به دنبال آماده سازی مقدمات چنین امری با تروریستی دانستن حملات اخیر هستند.
تارنمای موسسه «آنتی وار» نیز اعتقاد دارد هدف ریاض از این نشست آماده كردن زمینه برای حمله آمریكا به ایران است. گزارش این موسسه عنوان داشت ایالات متحده وقتی از ائتلاف سعودی علیه یمن حمایت كرد مرتكب اشتباهی بزرگ شد و اگر اكنون بار دیگر به عربستان اجازه دهد تا با استفاده از اهرم ایران، نظرها را از پیامدهای زشت و وحشتناك سیاست های خود منحرف سازد اشتباهی بزرگ تر را انجام داده است. آمریكا باید سال ها قبل پرونده جنایات جنگی را برای سعودی ها باز می كرد تا اكنون رهبران آن به دنبال راه اندازی جنگی دیگر به نفع خود نباشند. اكنون بهترین زمان است تا ایالات متحده با كم كردن حمایت های نظامی خود هرچه سریع تر از ریاض فاصله بگیرد.
در این راستا تحلیلگران توصیه می كنند آمریكا نباید بازیچه عربستان شود. ایالات متحده در عوض باید عربستان را آرام كند و رئیس جمهوی این كشور هم از انتشار توئیت های تحریك كننده ای كه ممكن است باعث اقدام غیرمنطقی ریاض شود جلوگیری كند.
پژوهش**9130 **1552