۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۱
کد خبر: 83323346
۰ نفر
استان مركزی صاحب پارك اقتصاد دیجیتال می شود

اراك - ایرنا - مدیر كل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مركزی گفت: پیگیری برای ایجاد یك پارك اقتصاد دیجیتال در مركز استان در دست انجام است كه در صورت تحقق، این پارك به مركز اصلی ارایه خدمات پشتیبانی به صاحبان كسب و كارهای نوپای حوزه فاوا( فناوری ارتباطات واطلاعات) تبدیل خواهد شد.

«لادن مهدوی» روز چهارشنبه به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومی در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر در استان مركزی بیش از 50 كسب و كار نوپا و استارت‌آپ بومی حوزه ICT فعالیت دارند كه برخی از آن ها با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از محل وام وجوه اداره شده، از حمایت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره مند شده اند.
وی اظهار داشت: تدوین و ابلاغ ساز و كار جدید مراكز توانمندسازی و تسهیل گری كسب و كارها در سازمان فناوری اطلاعات ایران، كه در آن استان مركزی با قرارگیری در منطقه 2 كشور در كنار استان های تهران، البرز، قزوین، گیلان و مازندران لحاظ شد نیز تاثیر مهمی در افزایش وانایی های فنی، تخصصی و اقتصادی كسب و كارهای نوپای مبتنی بر فاوا در استان خواهد داشت.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مركزی گفت: پیگیری های استانی همزمان و هماهنگ با كشور، به منظور بهره برداری حداكثری صاحبان كسب و كارهای استانی از مزایای پیش بینی شده، در دست اقدام است.
مهدوی، از خودكفایی 100 درصدی در تولید تجهیزات امنیتی شبكه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: تامین زیرساخت ارتباطی شبكه ملی اطلاعات به عنوان یكی از وظایف مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی با بیان اینكه شبكه ملی اطلاعات از سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا تشكیل شده است، افزود: با عنایت به تاكیدات مقام معظم رهبری بر راه اندازی شبكه ملی اطلاعات به عنوان ركن مهم فضای مجازی، اقدامات قابل توجهی در لایه تامین زیرساخت های شبكه ملی اطلاعات صورت گرفت به طوری كه در 18 ماه اخیر بیش از 80 درصد از سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات از سوی وزارت ارتباطات محقق شده است.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مركزی ضمن اشاره به 50 اقدام كلان انجام شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره زمانی یاد شده، میزان سرمایه‌گذاری بخش دولتی در این زمینه را رقمی بالغ بر 26 میلیارد ریال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را 70 هزار میلیارد ریال اعلام كرد.
مهدوی، دستیابی به خودكفایی را یكی از دستاوردهای مهم كشور در این حوزه دانست و افزود: در تولید تجهیزات امنیتی شبكه ملی اطلاعات خودكفایی 100 درصدی حاصل شده است و خودكفایی 70 درصدی در تولید تجهیزات شبكه ثابت و 30 درصدی تجهیزات گسترش شبكه همراه در كشور محقق شده است.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مركزی گفت: افزایش كیفیت ارتباطات از طریق شبكه ملی اطلاعات در داخل كشور به بیش از 80 برابر شبكه اینترنت رسیده است.
وی ادامه داد: كاهش 50 درصدی هزینه ارتباطات داخلی نسبت به اینترنت برای كاربران از جمله دیگر خدمات ارائه شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
مهدوی افزود: رشد 400 درصدی محتوای داخلی از سال 96 تاكنون و تولید 200 هزار اپلیكیشن داخلی از دیگر دستاوردهای این حوزه است كه ایجاد اشتغال و رونق فعالیت های اقتصادی را به همراه داشته است.
مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مركزی گفت: تصویب طرح نوآفرین با پیگیری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مینه ساز ایجاد تحول در حوزه استارت آپ ها و شركت های نوپا است.
مهدوی افزود: این طرح مشكلات بیمه، مالیات و جذب سرمایه گذاری استارت آپ هایی كه در مراحل اول رشد هستند را رفع می كند.
استان مركزی با 12 شهرستان، بیش از یك میلیون و 400 هزار نفر جمعیت دارد.
6991/3075