استان مركزي صاحب پارك اقتصاد ديجيتال مي شود

اراك - ايرنا - مدير كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي گفت: پيگيري براي ايجاد يك پارك اقتصاد ديجيتال در مركز استان در دست انجام است كه در صورت تحقق، اين پارك به مركز اصلي ارايه خدمات پشتيباني به صاحبان كسب و كارهاي نوپاي حوزه فاوا( فناوري ارتباطات واطلاعات) تبديل خواهد شد.

«لادن مهدوي» روز چهارشنبه به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومي در گفت و گو با ايرنا افزود: در حال حاضر در استان مركزي بيش از 50 كسب و كار نوپا و استارت‌آپ بومي حوزه ICT فعاليت دارند كه برخي از آن ها با پرداخت تسهيلات ارزان قيمت از محل وام وجوه اداره شده، از حمايت هاي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بهره مند شده اند.
وي اظهار داشت: تدوين و ابلاغ ساز و كار جديد مراكز توانمندسازي و تسهيل گري كسب و كارها در سازمان فناوري اطلاعات ايران، كه در آن استان مركزي با قرارگيري در منطقه 2 كشور در كنار استان هاي تهران، البرز، قزوين، گيلان و مازندران لحاظ شد نيز تاثير مهمي در افزايش وانايي هاي فني، تخصصي و اقتصادي كسب و كارهاي نوپاي مبتني بر فاوا در استان خواهد داشت.
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي گفت: پيگيري هاي استاني همزمان و هماهنگ با كشور، به منظور بهره برداري حداكثري صاحبان كسب و كارهاي استاني از مزاياي پيش بيني شده، در دست اقدام است.
مهدوي، از خودكفايي 100 درصدي در توليد تجهيزات امنيتي شبكه ملي اطلاعات خبر داد و گفت: تامين زيرساخت ارتباطي شبكه ملي اطلاعات به عنوان يكي از وظايف مهم وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است.
وي با بيان اينكه شبكه ملي اطلاعات از سه لايه زيرساخت، خدمات و محتوا تشكيل شده است، افزود: با عنايت به تاكيدات مقام معظم رهبري بر راه اندازي شبكه ملي اطلاعات به عنوان ركن مهم فضاي مجازي، اقدامات قابل توجهي در لايه تامين زيرساخت هاي شبكه ملي اطلاعات صورت گرفت به طوري كه در 18 ماه اخير بيش از 80 درصد از سند تبيين الزامات شبكه ملي اطلاعات از سوي وزارت ارتباطات محقق شده است.
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي ضمن اشاره به 50 اقدام كلان انجام شده از سوي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در دوره زماني ياد شده، ميزان سرمايه‌گذاري بخش دولتي در اين زمينه را رقمي بالغ بر 26 ميليارد ريال و سرمايه‌گذاري بخش خصوصي را 70 هزار ميليارد ريال اعلام كرد.
مهدوي، دستيابي به خودكفايي را يكي از دستاوردهاي مهم كشور در اين حوزه دانست و افزود: در توليد تجهيزات امنيتي شبكه ملي اطلاعات خودكفايي 100 درصدي حاصل شده است و خودكفايي 70 درصدي در توليد تجهيزات شبكه ثابت و 30 درصدي تجهيزات گسترش شبكه همراه در كشور محقق شده است.
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي گفت: افزايش كيفيت ارتباطات از طريق شبكه ملي اطلاعات در داخل كشور به بيش از 80 برابر شبكه اينترنت رسيده است.
وي ادامه داد: كاهش 50 درصدي هزينه ارتباطات داخلي نسبت به اينترنت براي كاربران از جمله ديگر خدمات ارائه شده توسط وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است.
مهدوي افزود: رشد 400 درصدي محتواي داخلي از سال 96 تاكنون و توليد 200 هزار اپليكيشن داخلي از ديگر دستاوردهاي اين حوزه است كه ايجاد اشتغال و رونق فعاليت هاي اقتصادي را به همراه داشته است.
مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي گفت: تصويب طرح نوآفرين با پيگيري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مينه ساز ايجاد تحول در حوزه استارت آپ ها و شركت هاي نوپا است.
مهدوي افزود: اين طرح مشكلات بيمه، ماليات و جذب سرمايه گذاري استارت آپ هايي كه در مراحل اول رشد هستند را رفع مي كند.
استان مركزي با 12 شهرستان داراي بيش از يك ميليون و 400 هزار نفر جمعيت است.
6991/3075

سرخط اخبار استان‌ها