بيش از 47هزار تن برگ سبز چاي از چايكاران شمال خريداري شد

لاهيجان-ايرنا- رييس سازمان چاي كشور گفت: تاكنون بيش از 47هزارتن برگ سبز چاي بصورت نرخ تضميني از چايكاران استانهاي گيلان و مازندران خريداري شده است.

حبيب جهانساز روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت:اين ميزان برگ سبز از آغاز فصل برداشت برگ از پنجم تا پايان ارديبهشت ماه بصورت تضميني از چايكاران استانهاي گيلان و مازندران خريداري شده كه ارزش ريالي آن يك هزار و 502ميليارد و 452ميليون ريال است.
وي افزود: از اين ميزان برگ سبزچاي خريداري شده 44هزار و 327 تن برگ سبز درجه يك معادل 94/17 درصد و دو هزار و 744 تن برگ سبز درجه دو معادل 5/83درصد مي باشند كه از آن در مجموع 10هزار و 591تن چاي خشك كيفي استحصال شده است.
وي يادآورشد: تاكنون مبلغ 455 ميليارد و 696 ميليون ريال از بهاي برگ سبز چاي خريداري شده به عنوان مطالبات چايكاران به حساب عابر بانك سپه آنان در دو استان گيلان و مازندران واريز شده است .
به گفته وي 158 كارخانه چايسازي در سطح استانهاي گيلان و مازندران با انعقاد قرارداد با سازمان چاي در حال خريد برگ سبز چاي به صورت تضميني از چايكاران هستند.
در فصل زراعي جاري، قيمت خريد تضميني هر كيلوگرم برگ سبز چاي درجه يك 32 هزار و 750 ريال و برگ سبز درجه دو، 18 هزار و 492 ريال تعيين شده كه نسبت به سال قبل، به ترتيب 20 و 21 درصد افزايش داشته اند.
برداشت برگ سبز چاي هر ساله در سه چين بهاره، تابستانه و پاييزه صورت مي گيرد كه چين بهاره از اوايل ارديبهشت ماه، تابستانه از نيمه دوم خردادماه و چين پاييزه در شهريور و مهرماه انجام مي شود.
لاهيجان به عنوان پايتخت چاي ايران در 40 كيلومتري شرق مركز استان گيلان (رشت) واقع شده است و سازمان چاي كشور و پژوهشكده چاي به عنوان دو نهاد ملي در اين شهر قرار دارند.
6029 /6030