مبارز با ملخ صحرایی در چابهار از مرز 15 هزار هكتار گذشت

چابهار- ایرنا- مبارز با ملخ صحرایی كه از اسفند سال گذشته آغاز شده هم اینك در چابهار از مرز 15 هزار و 500 هكتار گذشته و همچنان بر سطح آلودگی آن افزوده می شود.

به گزارش ایرنا، ملخ های صحرایی بر خلاف گفته های مسئولان علاوه بر مراتع و طبیعت به زمین های كشاورزی چابهار هجوم آورده و برخی كشت های دیم و انواع درختان را از بین برده اند.
سمپاشی غیراصولی و كمبود شدید امكانات، خودرو، تجهیزات و نیروی انسانی سبب شده تا پرندگان و دام ها در برخی نقاط روستایی با سم های بجای مانده برای مبارزه با ملخ، تلف شوند و ضرر و زیان هایی متوجه مردم محروم روستایی چابهار شود.
دوست محمد بلوچ یكی از شهروندان چابهاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر مقابله اصولی با ملخ ها نشود ادامه فعالیت آنها در نقاط دیگر مخرب تر از سیل، بارندگی، زلزله و هر حادثه غیرمترقبه دیگر است.

**سه ماه مبارزه با ملخ صحرایی
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد كشاورزی چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیش از سه ماه در حال دیدبانی و مبارزه با ملخ های صحرایی هستیم.
نورالدین میرلاشاری افزود: سطح مبارزه با ملخ ها از مرز 15 هزار و 500 هكتار گذشته است و از اسفند سال گذشته تاكنون حتی یك ریال اعتبار ملی برای مبارزه با ملخ ها در چابهار پیش بینی نشده است.
وی بیان كرد: برای مبارزه اصولی با ملخ های صحرایی شدیدا نیازمند جبران هزینه سوخت، تعمیر و نگهداری خودروها، تهیه كفش و لباس مخصوص مبارزه با ملخ ها، تهیه ماسك، آب، غذا، هزینه كارگر، 20 دستگاه لودر و گریدر، خودروهای كمك دار و نیروهای انسانی كافی و از همه مهمتر دستگاه ULV سمپاش هستیم.
مدیر جهاد كشاورزی چابهار افزود: بیش از پنج هزار كیلوگرم سم دلتامترین و مالاتیوم برای سمپاشی اراضی آلوده به ملخ ها استفاده شده كه توصیه اكید به دامداران و روستاییان این است كه سه روز تا 2 هفته و حتی 20 روز از ورود دام هایشان برای چرا به مناطق سمپاشی شده جلوگیری كنند.
وی با بیان اینكه 6 گروه 2 نفره هر كدام با خودرو هر روز براساس گزارش های مردمی و دیده بانی های انجام شده برای مقابله به مناطق مختلف اعزام می شوند، خاطرنشان كرد: مهمترین نیاز برای این منظور وجود دستگاه ULV است كه سم خالص را پودر و مصرف اندكی برای مقابله با ملخ ها دارد زیرا با نیم لیتر سم می توان یك هكتار را سمپاشی كرد.
میرلاشاری با اشاره به اینكه نقاط مختلف شهرستان چابهار مورد هجوم ملخ ها قرار دارد، از مسئولان درخواست كرد به منظور تهیه حداقل 20 دستگاه سمپاش ulv و 20 دستگاه لودر و گریدر برای تسطیح مسیر خودروهای سبك و رسیدن سریع به اراضی و مراتع همكاری و مساعدت كنند.
وی تصریح كرد: بیشتر زمین های كشاورزی و مراتع دارای بندهای خاكی بلند و یا اراضی شخم زده نرم بوده و غیر قابل تردد برای خودروهای سمپاشی هستند و باید مسیر راه با گریدر و لودر تسطیح و رگلاژ شود.
مدیر جهادكشاورزی چابهار گفت: توان شهرستان برای مقابله اصولی با ملخ ناچیز است و پس از پیگیری های فرمانداری و مدیریت جهاد كشاورزی تاكنون در طول سه ماه اخیر، منطقه آزاد، شركت نفت، محیط زیست، گمرك، شیلات و شبكه بهداشت و درمان هر كدام یكدستگاه خودرو برای چند روز و برخی ها خودرو با ساعت های مشخص اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: چابهار در طول چند دهه اخیر هر سال مورد هجوم ملخ ها بوده و به دلیل شرایط آب و هوایی، رطوبت كافی، بارندگی ها و شرجی بودن هوا ملخ ها تخم ریزی كرده و به سرعت تبدیل به پوره و ملخ بالغ شده و كار برای مقابله سخت می شود.
میرلاشاری تصریح كرد: مسئولان باید چابهار را به ستاد و مركز فرماندهی قوی همراه با تجهیزات و نیرو و اختصاص اعتبار لازم تبدیل كنند و از اینجا تصمیمات اتخاذ و اجرایی شود.
وی ادامه داد: با وجود مشكلات موجود 6 گروه اعزامی در منطقه فعالند كه هر گروه شامل یك راننده و كارشناس روزانه 200 هكتار را سمپاشی می كند.
به گزارش ایرنا، سازمان خواربار كشاورزی (فائو) وابسته به سازمان ملل متحد هجوم ملخ ها در چابهار را از بهمن سال گذشته (1397) اعلام كرده و مبارزه با ملخ های صحرایی توسط مدیریت جهاد كشاورزی در نیمه دوم اسفند در مناطق مختلف آغاز شده است.
3043**3213