۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۰
کد خبر: 83323248
۰ نفر
تولید گندم در اصفهان بیش از 2 برابر شد

اصفهان- ایرنا- كارشناس زراعت گندم سازمان جهاد كشاورزی اصفهان گفت: میزان تولید امسال محصول گندم این استان نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

مهران توكلی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال افزون بر 310 هزار تن گندم در استان برداشت می شود كه 200 هزار تن آن به صورت تضمینی از كشاورزان خریداری خواهد شد.
وی بارندگی های اخیر و جریان یافتن آب رودخانه زاینده رود را عامل افزایش تولید این محصول برشمرد و خاطرنشان كرد : سرانه گندم در استان بطور متوسط 170 كیلوگرم است كه حدود 70درصد آن به نان و 30 درصد از آن هم به كیك، كلوچه، شیرینی، نان های فانتزی و ماكارونی اختصاص دارد.
به گفته وی سال زراعی جاری از مجموع 91 هزار و 254 هكتار سطح زیر كشت گندم در استان 65 هزار و 239 هكتار آبی و 26 هزار و 15 هكتار به صورت دیم كشت شد.
كارشناس زراعت گندم سازمان جهاد كشاورزی استان اصفهان فصل برداشت امسال گندم را حدود 12 روز نسبت به سال های گذشته عقب تر اعلام و اضافه كرد : سال گذشته در این موقع از سال برداشت گندم در خور و بیابانك و اردستان انجام شده بود.
وی با بیان این كه برداشت گندم از پنجم خرداد در اصفهان آغاز می شود، ادامه داد: مراكز خرید تضمینی گندم برای جمع آوری محصول كشاورزان این استان ساماندهی شده است.
توكلی بیان كرد: پیش بینی می شود با توجه به وضعیت مناسب بارش ها امسال خرید تضمینی گندم به 200 هزار تن برسد در صورتی كه سال گذشته 100 هزار تن خریداری شده است.
وی با اشاره به این كه امسال سطح زیر كشت و تولید گندم در استان افزایش یافت، تصریح كرد: پارسال 34 هزار هكتار گندم در استان داشتیم كه از مجموع 157 هزار تن تولید ، 100 هزار تن آن به صورت خرید تضمینی انجام شد.
كارشناس زراعت گندم سازمان جهاد كشاورزی اصفهان بیان كرد : براساس مصوبه هیات دولت، قیمت خرید تضمینی هر كیلوگرم گندم برای سال جاری 17 هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.
توكلی پیش بینی كرد كه بهار امسال تولید گندم در استان اصفهان نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یابد.
اصفهان علاوه بر تولید، یكی از استان های وارد كننده گندم هست، این محصول از استان های گندم خیز وارد اصفهان می شود و با گندم تولیدی داخل استان تركیب می شود.
اختلاط گندم اصفهان با گندم های سایر استان ها بر اساس استانداردهای تعریف شده و ضوابط موجود صورت می گیرد و آرد تولید شده در استان از كیفیت مطلوب و استاندارد خوبی برخوردارست.
در مجموع سه هزار 863 هكتار اراضی در مناطق گرم استان شامل شهرستانهای كاشان، اردستان، نطنز ،نایین و خور و بیابانك زیر كشت گندم رفته است و تولید 15 هزار 557 تن پیش بینی می شود و در مناطق معتدل شهرستان های اصفهان، شاهین شهر، تیران و كرون،شهرضا،دهاقان ، فلاورجان، نجف آباد، مباركه، لنجان و خمینی شهر با 19 هزار و 930 هكتار كشت گندم آبی و 28 هزار و 131 هكتار كشت گندم تاخیری و پیش بینی برداشت 218 هزار و 628 تن گندم را شاهد خواهیم بود.
در مناطق سرد استان شهرستان‌ های چادگان، فریدن، بویین، فریدونشهر ،گلپایگان، خوانسار و سمیرم به میزان13 هزار و 315 هكتار گندم آبی و 25 هزار و 830 بصورت دیم گندم كشت شد كه پیش بینی می شود 74 هزار و 949 تن برداشت شود.
سطح زیر كشت گندم آبی استان 65 هزار و 239 هكتار و دیم 26 هزار و 15 هكتار اعلام شد.
حدود 20 كارخانه آرد سازی و چهار هزار و 800 نانوایی یارانه ای و نیمه یارانه ای در استان اصفهان فعالیت دارد.
7150/6026/