سدسازی راهكاری برای كنترل سیلاب در لرستان

خرم آباد - ایرنا - وقوع سیل نوروز 98 در لرستان و طغیان رودخانه ها و رواناب ها و تخریب زیرساختها و كاشانه مردم ،ضرورت احداث سدهای بزرگ و تاثیرگذار در استان را بیش از پیش نمایان كرد.

به گزارش ایرنا سدسازی از جمله راهكارهایی است كه ضمن كمك به مدیریت صحیح منابع آب، مانع از جاری شدن روان آب ها و بروز سیلاب های ویرانگر می شود.
سد سازی در كشور با اهداف متفاوتی مانند ذخیره سازی آب برای تامین آب كشاورزی و شرب ونیز جلوگیری از بروز سیل صورت می گیرد كه این اهداف در همه جای جهان مشترك است.
مخازن سدها ظرفیت های بسیار زیادی برای ذخیره سازی آب های روان محسوب می شود و برای تامین آب بخش كشاورزی، شرب و سایر مصارف مورد استفاده قرار می گیرد.
سدها همچنین در موقع سیلاب خیلی كاربرد دارند زیرا هنگامی كه سیل حركت می كند، چنانچه بوسیله سد مهارنشود، خسارت های زیادی به همراه خواهد داشت.
جاری شدن سیل امسال نشان داد كه می توان پیش بینی درست تری در باره سدها داشت تا مانع از افزایش خسارت شود.

**15سد در لرستان درحال ساخت است
مدیرعامل شركت آب منطقه ای لرستان گفت: 15سد در استان با اهداف مختلف برق آبی و تامین آب شرب، صنعت، كشاورزی، كنترل و مهار سیلاب و گردشگری در دست ساخت است.
رضا میرزایی اظهار داشت: طبق تعریف استاندارد icold (كمیسیون بین المللی سدهای دنیا) تمام سدهایی كه ارتفاع آن ها بیش از 15 متر و حجم مخزن آن ها بیش از یك میلیون متر مكعب باشد، جزو سدهای بزرگ محسوب می‌شود.
وی گفت: براین اساس سدهای ساخته شده یا در دست ساخت وزارت نیرو در استان لرستان از سد كزنار (با ارتفاع 26 متر و حجم مخزن یك میلیون متر مكعب) تا سد بختیاری (با ارتفاع 325 متر و حجم مخزن پنج میلیارد و 159 میلیون مترمكعب) جزو سدهای بزرگ محسوب می شوند.
وی بیان كرد: اسناد مناقصه 2 سد مخمل كوه (كاكارضا) و زیبامحمد خرم آباد تهیه شده كه در آینده با انتخاب پیمانكار، عملیات اجرایی آن ها آغاز می شود.
میرزایی گفت: سدهای رودبار، بختیاری، كزنار، خان آباد، حوضیان و عالی محمود الیگودرز، سدهای آبسرده و شهید بروجردی شهرستان بروجرد، سد كمندان ازنا، سد مروك دورود، سد تاج امیر نوراباد، سدهای ایوشان، مخمل كوه و زیبامحمد خرم آباد و تنگ معشوره جزو سدهای در دست ساخت لرستان هستند.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای لرستان اضافه كرد: لرستان به لحاظ شرایط توپوگرافی، زمین‌شناسی و میانگین بالای بارش‌ها پتانسیل بالایی برای ساخت سد دارد و امیدواریم با رعایت همه ضوابط و احترام به حقوق دیگران و اتمام طرح های مطالعاتی سدسازی استان و نهایی شدن تخصیص های حوزه های كرخه و كارون بزرگ در آینده نزدیك، شاهد اجرای طرح‌های توسعه منابع آب (شرب، صنعت و كشاورزی) بیشتری در استان لرستان باشیم.

**كنترل سیلاب هدف اصلی ساخت سد است
كارشناس حوزه آب شركت آب منطقه ای لرستان می گوید: با توجه به درصد دی اكسید كربن كه به كره زمین اضافه شده ، زمین به سمت گرم شدن می‌رود كه تبعات بسیار زیادی دارد و تغییر اقلیمی یكی از آنهاست.
فرهاد ظهراب ادامه داد: ایران در كمربند خشك جهان قرار دارد میانگین باران هر ساله 250 میلیمتر است با توجه به نعمت خداوند و جایگاه ویژه كشور میزان بارندگی مثبت ارزیابی می شود.
وی بیان كرد: 13 میلیارد مترمكعب روان آب در استان در شرایط عادی داریم كه موضوع سدسازی باید اهمیت و در اولویت استفاده از این میزان آب باشد.
وی ادامه داد: نمی توانیم سد سازی را در استان لرستان منسوخ اعلام كنیم، هدف اصلی از سدسازی كنترل سیلاب های فصلی است و بسیاری از مسائل لرستان با استفاده صحیح آب برطرف می شود.

**سیلاب 6هزارو 500 میلیارد ریال خسارات به تاسیسات آب لرستان وارد كرد
معاون برنامه‌ریزی آب منطقه‌ای لرستان در این باره به ایرنا گفت: در سیل اخیر این استان تعداد زیادی از ایستگاه‌های پمپاژ به صورت كامل تخریب شد همچنین 87 مورد خسارات به تاسیسات این شركت وارد شد.
بهروز ابراهیمی افزود: همچنین سیلاب 6هزارو 500 میلیارد ریال خسارات به تاسیسات شركت آب منطقه ای وارد كرد.
وی اظهارداشت: در سیل اخیر آبگرفتگی های صورت گرفت چرا كه برخی پل ها برای سیلاب صدساله طراحی نشده بود.
وی گفت: گرچه امسال سیل در لرستان جاری شد اما در برخی نقاط برغم بارندگی های بی سابقه امسال ممكن است خشكسالی داشته باشیم و باید راهكارهایی ارائه دهیم چراكه حجم خسارت خشكسالی كمتر از سیلاب نیست.

**ایجاد سد معشوره می تواند در كنترل سیلاب موثر باشد
ابراهیمی گفت: وزارت نیرو اصرار دارد كه سدهای نیمه تمام لرستان سرعت پیدا كرده و به آبگیری برسند.
وی اظهار كرد: سد معشوره در كوهدشت باید سیلاب را كنترل و به صورت تنظیم شده آب را در اختیار كشاورزان قرار دهد، تنظیم حق آبه یكی از كاركرده های این سد است.
وی با توجه به اینكه برخی می گویند اگر سد معشوره اجرا شود مشكلاتی برای كشاورزان شهرستان پلدختر ایجاد می شود، ادامه داد: شهرستان پلدختر نیاز به تخصیص آب ندارد چرا كه تخصیص آب داشته اما موضوع این است كه نمی توانند از این تخصیص بهره ببرند.

**سدهای موجود مانع بروز سیل شدند
سرپرست معاونت حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای لرستان گفت: در سالجاری با بارش های مناسب، تمامی سدهای استان سرریز كرد و 100 درصد حجم سدها پر شد.
احمد گودرزی اظهار داشت: اگرچه سیلاب فروردین ماه خسارات فراوانی دراستان برجا گذاشت و از این حیث حادثه ای ناگوار قلمداد می شود اما این سیلاب یك روی دیگر هم داشت.
وی افزود: سال گذشته در این بازه زمانی اكثر سدهای استان خالی بود و در برخی از این سدها امكان كشاورزی در اراضی پایان دست وجود نداشت.
وی ادامه داد: سدهای خان آباد و كزنار الیگودرز كاملا خالی بودند و حجم مخزن سایر سدها نیز قابل توجه نبود به همین دلیل تنش های زیادی در پایین دست این سدها وجود داشت.
به گفته وی سد هاله كوهدشت و مروك دورود برای اولین بار سرریز ‌كردند و تا چندین سال نگرانی جهت تامین آب باغات پایین دست این سدها وجود نخواهد داشت.
گودرزی افزود: در بحث آب شرب نیز تقریبا همه هم استانی ها به نوعی در چند سال اخیر با قطعی و كمبود آب در منازل مسكونی خود مواجه بودند كه با توجه به تغذیه خوب سفره های آب زیرزمینی حداقل در تابستان پیش رو این مشكل وجود ندارد.
3210/6060