25 هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شد

زنجان -ایرنا -معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت كشور گفت:سال گذشته دولت طرح رونق تولید، بازسازی و نوسازی را با رقمی بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان در كشور آغاز كرد كه تا كنون بیش از 37 هزار واحد تولیدی موفق به جذب بیش از 25 هزار میلیارد تومان تسهیلات شدند.

به گزارش ایرنا، بابك دین پرست شامگاه سه شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان افزود: هم اكنون كشورمان در شرایط تحریم قرار دارد و در این میان ستاد مقاومتی همانند ستاد جنگی است كه اعضای آنان می توانند به عنوان فرماندهان و مدیران این حوزه كمك شایانی به امر تولید و اشتغال در كشور بكنند.
این مسئول ادامه داد: در میزان نرخ بیكاری از 31 استان كشور در سال گذشته 15 استان با افزایش و 15 استان دیگر با كاهش این نرخ مواجه بودند و استان قم نیز تغییری نداشت.
دین پرست اظهار داشت: با فعالیت های انجام گرفته در استاجانن زن به ویژه مشاركت بخش خصوصی نرخ بیكاری 8.5 درصد است كه نسبت به میانگین كشور كمتر است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت كشور ادامه داد: میانگین شاخص نرخ مشاركت اقتصادی كشور نیز امسال نسبت به سال قبل 40.5 درصد است كه نسبت به سال 96، چهار دهم درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینكه سال گذشته 18 استان كشور با افزایش نرخ مشاركت مواجه بود، اظهار داشت: این شاخص در 11 استان با كاهش همراه بود و در وضعیت 2 استان دیگر نیز تغییری وجود نداشت.
این مسئول در ارتباط با طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی و عشایری نیز گفت: در این طرح، بیش از هشت هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد .
دین پرست افزود: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی یكی از مهمترین و قوی ترین و با قدرت ترین شوراهای استانی است كه 2 ماموریت مهم شناسایی قوانین، زائد و مزاحم و دیگری بهبود فضای كسب و كار را بر عهده دارد.
وی اظهار داشت:طی سال گذشته در سطح كشور 270 جلسه شورای گفت و گو با یكهزار و 835 مصوبه برگزار شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت كشور بر لزوم مراقبت از واحدهای مشكل دار و بحرانی تاكید كرد و گفت: بر اساس آمار وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعی، استان زنجان در مجموع 72 بنگاه تولیدی مشكل دار با هفت هزار و 237 نفر نیروی كار دارد.
وی افزود: در استان زنجان 2 هزار و 328 طرح موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید به میزان هزار و 353 میلیارد تومان شدند.

** 2 هزار و 22 واحد تملك شده به چرخه تولید بازگشت
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت كشور گفت: اولویت های حوزه اقتصادی در 20 عنوان به استانها ابلاغ شده و عملكرد استانداری ها در اولویت های یاد شده ارزیابی خواهد شد.
دین پرست با بیان اینكه برای فرمانداران نیز هفت ماموریت مشخص تعریف شده است، افزود:
اولین ماموریت مهم فرمانداران مراقبت از تعداد واحدهای تولیدی فعال، حفظ اشتغال و ارتقای وضعیت واحدهای تولیدی شهرستانها است.
این مسئول ادامه داد: طی بررسی انجام گرفته در آذر سال گذشته شمار واحدهای تملك شده توسط شبكه بانكی 2 هزار و 22 واحد بود كه با دستور رئیس جمهوری این واحدها به چرخه تولید بازگشتند.
دین پرست اضافه كرد: از دیگر اولویت های فرمانداران واگذاری طرح های نیمه تمام، تكمیل و آماده شده برای بهره برداری به بخش خصوصی است كه رهبر معظم انقلاب نیز به این مهم توجه جدی دارد.
وی افزود: با رویكرد قوه قضائیه و مصوبه سران قوا اگر مقاومتی در واگذاری واحدها به بخش خصوصی توسط دستگاه اجرایی و یا نظارتی وجود دارد، طبق صورتجلسه به قوه قضائیه اعلام می شود.
دین پرست اظهار داشت: مهمترین عارضه و مشكل واحدهای تولیدی كشور در شرایط كنونی وابستگی آنان به مواد اولیه و قطعات وارداتی است در حالی كه ظرفیت های بی شماری در كشور وجود دارد كه می توان با خوداتكایی به اندیشمندان و نخبگان، نیازهای كشور را تامین كرد.
این مسئول شناسایی قوانین و مقررات مزاحم و غیر ضرور را امری مهم بیان كرد و گفت: تعدد، تنوع و تكثر قوانین مهمترین عامل در جلوگیری از تولید است.
وی اضافه كرد:هم اكنون 143 طرح نیمه تمام رها شده شستا(شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در كشور وجود دارد.
دین پرست اظهار داشت: كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید كشور طی سال 96 توانست یك هزار و 297 واحد تولیدی را با مجموع 12 هزار و 677 نفر نیروی كار احیا كند.
وی افزود: طی سال گذشته در قالب سه مصوبه هیات وزیران 173 تعویض اختیار به استانداران انجام گرفت.
وی خاطر نشان كرد: امسال 93 طرح با حجم سرمایه گذاری ریالی 875 هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی به میزان 9.5 میلیارد دلار، 2.8 میلیارد یورو و 698 میلیون یوان با ظرفیت اشتغال 131 هزار فرصت شغلیدر كشور اجرا می شود.
9646/3088