مرگ روزانه 7 تا 10 نفر از منتظران اهدای عضو

تهران-ایرنا- قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: هر روز 7 تا 10 نفر از كسانی كه منتظر پیوند عضو هستند جان خود را از دست می دهند و می توان با فرهنگ سازی و اهدای عضو افراد مرگ مغزی، فهرست منتظران اهدای عضو را از بین برد.

اختتامیه شهر نفس با هدف نهادینه شدن فرهنگ اهدای عضو، همزمان با سالروز میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) و رو ملی اهدای عضو شامگاه سه شنبه 31 اردیبهشت در ایوان انتظار میدان ولیعصر برگزار شد.
در این جشن خانواده های اهداكنندگان عضو حضور داشتند. تقدیر از خانواده های اهداكننده عضو، راه اندازی پویش «من هم یك اهدا كننده عضو هستم» و صدور كارت عضویت برای علاقمندان به اهدای عضو از جمله فعالیت های انجام شده در شهر نفس است.
'ایرج حریرچی' قائم مقام وزیر بهداشت در این مراسم اظهار داشت: سر تعظیم در مقابل خانواده های اهداكنندگان عضو فرود می آورم چراكه جان بسیاری را نجات داده اند. همچنین تقدیر ویژه از پزشكان و بنیانگذاران این بخش داریم.
وی ادامه داد: ایران در بخش پیوند عضو قابل رقابت با كشورهای پیشرفته است. امروز 25 هزار نفر در انتظار پیوند داریم و هر سه ساعت یكی از این افراد فوت می كند و هر روز 7 تا 10 شخص منتظر پیوند فوت می كنند.
قائم مقام وزارت بهداشت یادآور شد: سالانه 4 هزار نفر مرگ مغزی با قابلیت اهدای عضو در كشور اتفاق می افتد؛ هریك از افرادی كه دچار مرگ مغزی شدند 8 عضو پیوندی بالقوه دارند و چنانچه تنها 3 عضو از 3000 فرد دچار مرگ مغزی شده در سال به نیازمندان اهدا شود می توان لیست انتظار پیوند عضو را از میان برداشت.
حریرچی با بیان اینكه بسیاری با اهدای عضو بیماران مرگ مغزی موافقت نمی كنند، تاكید كرد: این اتفاق با فرهنگ سازی ممكن است. با فرهنگ اهدای عضو می توانیم این مشكل را حل كنیم.

*سرآمدی در پیوند كبد در دنیا
در ابتدای این مراسم 'نیما كرمی' مجری این برنامه اعلام كرد: هزینه هایی كه در این جشن جمع آوری شده به سیلزدگان اهدا خواهد شد.
قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این مراسم خطاب به خانواده اهداكنندگان عضو عنوان كرد: حضور ما در این مراسم برای قدردانی از شماست؛ شما كه انسانیت و عشق را در كشور زنده نگه می دارید.
وی ادامه داد: رشد پیوند و درمان بیماری هایی كه قبلا لاعلاج بوده به همت شما اتفاق افتاده است؛ تا دو دهه قبل بسیاری از بیماری ها علاج نداشت اما امروز با پیوند اعضا بسیاری از بیماران نجات پیدا می كنند.
معاون وزیر بهداشت یادآور شد: امروز پیوند كبد در یك مركز در كشورمان از میزان پیوندهای كبدی كه در تمام مراكز دنیا انجام می شود بیشتر است. همچنین تاكنون بیش از 10 هزار پیوند كلیه در كشور اتفاق افتاده و 70 مركز خدمت پیوند داریم و همه این اتفاقات به همت و تلاش شماست.

*پیوند بیش از 11 هزار كلیه
در ادامه این مراسم 'علی نوبخت' رییس هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: امروز 31 اردیبهشت روز ملی اهدای عضو است؛ 30 سال قبل در چنین روزی استاد فاضل جراح عروق و پیوند، طی صحبت با امام راحل و در ادامه ارسال نوشته به محضر ایشان درباره پیوند توضیحاتی را بیان كرد و حضرت امام فتوایی حیاتبخش را صادر كردند.
وی افزود: پس از آن مسوولان در وزارت بهداشت و اساتید كارهای زیادی انجام دادند و از طریق پیوند، جان هزاران نفر نجات پیدا كرد.
رییس هیات مدیره انجمن اهدای عضو كشور با ارائه آماری یادآور شد: در یكسال گذشته، 3238 مورد پیوند كلیه از 2263 مورد مرگ مغزی انجام شد. همچنین 809 پیوند كبد، 130 پیوند قلب‌، 30 مورد پیوند لوزالمعده و 6مورد پیوند ریه اتفاق افتاده است.
به گفته نوبخت، در مجموع فعالیت ها 11778پیوند كلیه، 6338 مورد پیوند كبد، 1172 پیوند قلب، 157 پیوند ریه و 52 مورد پیوند روده اتفاق افتاده و این كار جز با ایثارگری مردم، علمای علم پزشكی و مسوولان امكان پذیر نبوده است.
وی ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی 100 مورد پیوند كلیه انجام شده بود و در سال 63 تلاش برای پیوند آغاز شد و در نهایت با فتوای امام راحل این كار ازسر گرفته شد.

*انتظار 9 ساله برای قانونگذاری اهدای عضو
در ادامه دكتر فاضل به عنوان پدر پیوند در ایران عنوان كرد: بعد از انقلاب اسلامی به دلیل تحریم ها حتی محلول دیالیز هم نداشتیم و بیماران را از دست می دادیم؛ از طرفی جنگ بود و در این شرایط راهی جز آغاز پیوند نداشتیم.
وی اظهار داشت: كلیه ها در ابتدای راه برای پیوند از فامیل گرفته می شد اما این میزان كافی نبود‌؛ مشكل شرعی و قانونی از مسائل پیش روی ما بود و مشكل شرعی از سوی امام راحل به سهولت حل شد.
این جراح و رییس هیات امنای انجمن اهدای عضو كشور تصریح كرد: برای آغاز پیوندها قانون می خواستیم كه این موضوع 9 سال طول كشید‌. دو بار در مجلس قانون برای پیوند رد شد و در نهایت تایید شد اما در بار سوم شورای نگهبان با آن مخالفت كرد كه با حمایت رهبر انقلاب این معضل حل شد.
فاضل بیان كرد: دریا دل ترین آدم ها بازماندگان اهداكنندگان عضو هستند كه اجازه اهدا می دهند بجای آنكه اعضا از بین برود حیاتبخش می شود و درود بر كسانی كه این كار را انجام داده اند. این آسمانی ترین اقدامات است و قطعا عزیزانی كه جان دیگران را نجات می دهند جای در بهشت دارند.

*ارسال كارت اهدای عضو درب منازل آلمانی ها
ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون و از اعضای هیات امنای اهدای عضو نیز در این مراسم اظهار داشت: خوشحالم زنده ام و می توانم در این جشن حضور داشته باشم. مشكلاتی كه با اهدای عضو در ایران داریم در همه دنیا وجود دارد و در همه جای دنیا آدم ها درباره عزیزانشان تعصب دارند.
وی ادامه داد: سه هفته پیش در آلمان بودم و در وزارت بهداشت آنجا درباره كارت اهدای عضو مشورت می شد‌.
قرار شده وزارت بهداشت آلمان برای هر شهروند كارت اهدای عضو را درب منزل بفرستد و اگر فردی تمایل نداشت می تواند كارت را برگرداند .
این بازیگر سینما و تلویزیون عنوان كرد: خوشحالم می توانم این بحث را اینجا مطرح كنم؛ معتقدم این اقدام زیباست زیرا بسیاری از مردم نمی دانند چگونه برای عضویت در انجمن اهدای عضو اقدام كنند و می توان در این راه قدم برداشت.
قاسمی تاكید كرد: گفتم و می گویم و شعارم این است شما كه ما را دوست دارید برای داشتن كارت انجمن اهدای عضو اقدام كنید. برای عزیزان خیر می گویم ما نگرانی برای بیماران عضو گیرنده داریم؛ آنان پرستاری ویژه و داروی خاص می خواهند و هر خیر 5 تا 10 بیمار را پس از پیوند تحت پوشش قرار دهد.
در ادامه این مراسم از خانواده برادران رضایی تقدیر شد. اعضای این دو برادر میانسال كه به فاصله 7 ماه از یكدیگر مرگ‌مغزی شدند توسط خانواده هایشان اهدا شده است.
رضا فرزند یكی از این دو برادر در این مراسم اظهار كرد: 14 تیر 97 سركار آهنگری بودیم و ساعت 12 اتفاق ناگواری افتاد؛ پدرم 7 روز بستری بود و مرگ مغزی شد.
همچنین همسر یكی از این دو برادر نیز عنوان كرد: افتخار می كنم این كار را برای همسرم انجام دادم.
همسر مرتضی رضایی نیز در این مراسم یادآور شد: 4 اسفند مشابه این اتفاق رخ داد و همسرم همانند برادرش پس از چند روز دچارمرگ‌مغزی شد و اعضای ایشان را اهدا كردیم. اگر اعضای همسرم را اهدا نمی كردم با مرگ او كنار نمی آمدم اما اهدای اعضای همسرم به من آرامش داد.
در ادامه این مراسم دو كودك از یك خانواده كه هر دو تیرماه سال گذشته پیوند قلب شده بودند روی سن آمدند.
همچنین ادامه كورش مومنی نیز یكی از گیرندگان عضو روی سن حاضر شد.

*سفیران اهدای عضو
'كتایون نجفی‌زاده' مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان نیز در این بخش با بیان اینكه روبرو كردن خانواده های اهداكنندگان و گیرندگان عضو ممنوع است ، یادآور شد: بسیاری از گیرندگان عضو و خانواده های اهدا كنندگان در اینجا حضو دارند و ممكن است اعضای شخص اهدا كننده در بدن یكی از گیرندگان عضو باشد.
وی در ادامه از گیرندگان عضو درخواست كرد بایستند و در ادامه خانواده های اهداكنندگان از جای برخاستند.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان یادآور شد: بسیاری از خانواده های اهداكننده سفیر اهدای عضو هستند و در انجمن به روی همه باز است.
سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اظهار كرد: صحبت كردن در میان خانواده هایی كه كاری بزرگ دنیا انجام دادند دشوار است. از حكمت خداوندی است كه سالگرد نفس با میلاد امام حسن (ع) تقارن یافت. خداوند می فرماید اگر به دنبال كمال هستید اتفاق نمی افتد مگر آنكه از آنچه دوست دارید بگذرید.
وی در ادامه از هنرمندان، پزشكان و همه كسانی كه در راه اهدای عضو فرهنگسازی می كنند تقدیر كرد.
در ادامه این مراسم علیرضا عصار به اجرای موسیقی پرداخت.
در این مراسم از وزیر آموزش و پرورش به دلیل آوردن بحث مرگ‌ مغزی و اهدای عضو به كتب درسی تقدیر شد.
تقدیر از ابراهیم داروغه زاده معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی از دیگر بخش های این مراسم بود.
همچنین در ادامه این مراسم با حضور پرند زاهدی، فریبا كوثری، خانواده مرحومه عسل بدیعی، امیر عابدی، نفیسه روشن و جمعی دیگر از بازیگران و فعالان فرهنگی هنری از همراهان و فرهنگسازان در اهدای عضو تقدیر شد.
شبك**1983**1392