پوتین، مكرون و مركل بر حفظ برجام تاكید كردند

مسكو - ایرنا - روسای جمهوری روسیه و فرانسه و صدر اعظم آلمان در گفت وگوی تلفنی سه جانبه بر اهمیت حفظ برجام تاكید كردند.

دفتر مطبوعاتی كاخ كرملین شامگاه سه شنبه اعلام كرد: ولادیمیر پوتین، امانوئل مكرون روسای جمهوری روسیه و فرانسه و آنگلا مركل صدر اعظم آلمان در مذاكره تلفنی درخصوص اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) گفت وگو و بر اهمیت حفظ این توافق بین المللی كه عامل كلیدی در حفظ ثبات و امنیت بین المللی است، تاكید كردند.
سران روسیه، فرانسه و آلمان برپایبندی كشورهای متبوع خود به همكاری های سودمند با ایران در عرصه تجاری و اقتصادی تاكید كردند.

**توافق برای ادامه هماهنگی اقدامات برای حل مساله سوریه
در بخش دیگری از تماس تلفنی سران سه كشور بطور مفصل در خصوص اوضاع سوریه ازجمله با توجه به موارد متعدد نقض آتش بس از سوی عناصر افراط گرا و تروریست ها در ادلب گفت و گو شد.
پوتین سران فرانسه و آلمان را در جریان اقدامات مشترك روسیه با تركیه در شمال غرب سوریه برای دفاع از ساكنان این مناطق و رفع تهدید تروریستی در سوریه قرار داد.
در این گفت وگوی تلفنی به تشكیل كمیته قانون اساسی سوریه و آغاز بكار آن ازجمله باتوجه به توافق های بدست آمده در اجلاس سران روسیه، تركیه و آلمان در استانبول توجه خاص شد.
سران روسیه، فرانسه و آلمان برای ادامه هماهنگی اقدامات در مسیر حل و فصل سیاسی بحران سوریه بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت و مطابق با اصول تامین حق حاكمیت و تمامیت ارضی سوریه توافق كردند.

**تاكید بر حل و فصل سیاسی اوضاع اوكراین
دفتر مطبوعاتی كاخ كرملین اعلام كرد: سران روسیه، فرانسه و آلمان در ادامه گفت وگوی تلفنی در خصوص بحران داخلی اوكراین باتوجه به سیاست ناكام دولت سابق اوكراین به ریاست پترو پروشنكو و تغییر حكومت این كشور تبادل نظر و خاطرنشان كردند كه تنها راه حل بحران اوكراین مجموعه تدابیر در چارچوب توافقنامه مینسك است.
در این گفت وگوی تلفنی همچنین در خصوص حل مساله حضور روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپا كه از سال 2014 با اعمال تحریم ها در مورد هیات روسیه، بروز كرده است، تبادل نظر شد.
هیات روسی از آن زمان كه حق رای و شركت در فعالیت كمیسیون های مجمع پارلمانی شورای اروپا را از دست داد در نشست های آن شركت نمی كند و حق عضویت سالانه شامل 30 میلیون دلار را نمی پردازد.
اروپام*391*1346