قاينات رتبه اول كمك به عتبات عاليات را در استان دارد

بيرجند - ايرنا - رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات شهرستان قاينات گفت: جمع آوري بيش از سه ميليارد و 983 ميليون ريال كمك نقدي براي اعتاب مقدسه و كسب رتبه اول در استان خراسان جنوبي از افتخارات مردم ولايتمدار اين شهرستان است.

به گزارش ايرنا محمدرضا غلامي روز سه شنبه در نشست شوراي سياستگذاري ستاد بازسازي عتبات عاليات شهرستان قاينات افزود: عليرغم خشكسالي هاي 20 ساله مردم ولايتمدار و دارالمومنين قاينات در سال گذشته سه ميليارد و 983 ميليون و 658 هزار براي بازسازي اعتاب مقدسه به صورت نقدي كمك كردند كه رتبه اول خراسان جنوبي در جذب كمك هاي نقدي به اين شهرستان اختصاص يافت.
وي از بافت و اهداي 40 تخته قاليچه و 21 تخته فرش 6 متري به متراژ 126 مترمربع توسط قاليبافان شهرستان خبر داد و گفت: از بافت فرش ها 520 ميليون ريال آورده داشته ايم كه در جهت بازسازي عتبات هزينه و همچنين يك هزار و 183 مثقال زعفران نيز به همت مردم قاينات جمع آوري شده است.
رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات قاينات اظهار داشت: ارائه 6 هزار نفر روز خدمات براي بازسازي اعتاب مقدسه توسط 200 نيروي متخصص اعزامي شهرستان در سال گذشته انجام شده است.
وي به اعزام 40 نفر از خيرين به عتبات عاليات در سال گذشته اشاره كرد و گفت: 360 نفر از خادمان عتبات به مشهد مقدس و قم اعزام شده اند.
غلامي با اشاره به اين كه سال گذشته چهار موكب در ايام اربعين به زائرين امام حسين (ع) خدمات رساني داشته اند گفت: حدود يك ميليارد ريال نذورات مردمي توسط خادمان موكب ها جمع آوري شده بود.
وي از كمك رساني به سيل زدگان خوزستان، لرستان و سيستان بلوچستان به همت موكب هاي شهرستان قاينات خبر داد و افزود: بالغ بر 2 ميليارد ريال وجوهات نقدي و غيرنقدي به سيل زدگان كمك شده است.
غلامي ميزان تعهد قاينات در سال جاري براي كمك به عتبات عاليات را با توجه به سرانه جمعيتي شهرستان، پنج ميليارد و 809 ميليون ريال اعلام كرد و گفت: با توجه به ارادتي كه مردم شهرستان قاينات به ائمه دارند پيش بيني مي شود امسال هم بتوانيم قدم هاي خوب و موثري در جمع آوري كمك هاي نقدي و غيرنقدي براي بازسازي عتبات عاليات داشته باشيم.
مسئول ستاد بازسازي عتبات عاليات استان خراسان جنوبي هم در اين نشست گفت: گسترش نفوذ معنوي جمهوري اسلامي ايران از دستاوردهاي فعاليت هاي بازسازي در كشور عراق است.
موسي جوينده با اشاره به اعزام و صدور خدمات فني و مهندسي جوانان كشورمان براي بازسازي اعتاب مقدسه اظهار داشت: پتانسيل و توانمندي و تعهد مهندسين ايراني به جهان معرفي شد.
وي افزود: اولويت در بازسازي اعتاب مقدسه، تقويت و رونق توليد بوده بدين صورت كه ضمن خريد كالاي ايراني و محصولات استان با رونق بافت فرش، حوله و ... نسبت به احياي صنايع دستي اهتمام داريم.
جوينده با اشاره به مردمي بودن فعاليت ستادهاي بازسازي عتبات عاليات گفت: مديريت كار با مردم است و استفاده از اين پتانسيل و ظرفيت از مهمترين دلايل پيشرفت كار است.
شهرستان قاينات با جمعيت 116 هزار و 181 نفر و داراي سه بخش، پنج شهر و 8 دهستان در شمال استان خراسان جنوبي واقع شده و شهر قاين مركز شهرستان قاينات در 100 كيلومتري شمال بيرجند مركز خراسان جنوبي است.
7218*3028