دستگاه های اجرایی محدودیتی در ارائه خدمات به عشایر ندارند

بیرجند - ایرنا - مدیركل امور عشایر خراسان جنوبی گفت: آیین نامه ساماندهی عشایر كشور پس از تصویب، ابلاغ شده است و براساس این آیین نامه، دستگاه های اجرایی هیچ محدودیتی در ارائه خدمات در مناطق عشایری ندارند.

به گزارش ایرنا حسین حسین پور عصر سه شنبه در نشست شورای عشایر شهرستان خوسف یكی از اولویت های اداره كل امور عشایر استان را ارتقای سواد دانش آموزان در مناطق عشایری بیان كرد و افزود: همه دستگاه های فرهنگی موظف هستند برنامه های مناسبی در این خصوص داشته باشند.
وی گفت: كاشت، داشت، برداشت، بسته بندی و بازاریابی گیاهان دارویی یكی از اولویت های سازمان امور عشایر كشور است و انعقاد قرارداد همكاری با دهكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان در دست پیگیری است.
مدیركل امور عشایر خراسان جنوبی اظهار داشت: برای هر منطقه، شهرستان و استان باید نسخه های توسعه متناسب با آن منطقه تدوین شود و نمی توان یك نسخه واحد را برای تمام مناطق تجویز كرد.
وی در پاسخ به گلایه نماینده عشایر شهرستان در خصوص انتقال دام گفت: انتقال دام در استان تحت شرایط خاصی است كه با پیگیری های انجام شده جابه جایی دام در مناطق عشایری سهولت بیشتری دارد.
فرماندار خوسف هم در این نشست گفت: بیش از 11 درصد جمعیت این شهرستان در مناطق عشایری ساكن هستند و بیشتر راه های دسترسی این مناطق به صورت خاكی است كه با پیگیری های انجام شده 2 برابر مقدار مصوب یعنی یكهزار و 500 كیلومتر راه عشایری در سال 97 تیغ زنی شده است.
وی با بیان اینكه عشایر قشر مولد و پویای جامعه هستند كه نقش اساسی در اقتصاد شهرستان ایفا می كنند افزود: تامین زیرساخت ها در جهت رفع مشكلات این قشر در اولویت است.
فرماندار خوسف گفت: با توجه به اینكه فقط 15 درصد اعتبارات در كمیته های برنامه ریزی شهرستان های توزیع می شود لازم است مدیران كل پیگیری های لازم را برای دریافت اعتبارات ملی داشته باشند.
وی با اشاره به شروع پرداخت تسهیلات مراحل سوم و چهارم تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری افزود: پرونده هایی به مبلغ یك هزار و 500 میلیارد ریال در بانك های عامل تكمیل شده است و امیدواریم در این مراحل تسهیلات این واحدهای تولیدی نیز پرداخت شود.
شفیعی بیان كرد: تنها كشتارگاه صنعتی استان خراسان جنوبی در شهرستان خوسف یكی از مهمترین پرونده هایی است كه در بانك های عامل تكمیل شده و طی چند روز آینده تسهیلات آن پرداخت خواهد شد.
وی گفت: راه اندازی كشتارگاه در راستای تكمیل چرخه تولید در شهرستان است كه می تواند در افزایش دامداران شهرستان بخصوص دامداران عشایر نقش مهمی ایفا كند.
فرماندار خوسف اظهار داشت: در راستای تامین علوفه دام و همچنین كاهش خسارت های ناشی از بروز روان آب طی سال گذشته بیش از 120 بند و پشته خاكی احداث شده است.
وی گفت: در زمینه بذركاری از ابتدای تاسیس شهرستان خوسف تا 2 سال قبل یكهزار و 600 هكتار بذركاری شده و طی سال گذشته با همكاری اهالی روستاها، دهیاران و همچنین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بیش از 2 هزار هكتار بذركاری شده است.
شفیعی میزان پرداخت تسهیلات به عشایر شهرستان خوسف در سال 97 را 50 میلیارد ریال عنوان كرد و افزود: این تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و به صورت قرض الحسنه بوده است.
نماینده عشایر دهستان خور هم در این جلسه با اشاره به مشكلات فراروی دامداران در مناطق عشایری گفت: جابه جایی دام در استان با مشكلات زیادی روبرو است به طوریكه برای عشایر كه از مراكز شهرستان فاصله بیشتری دارند این مشكلات دوچندان می شود.
محمد رضایی بیان كرد: عملیات گازرسانی به دهستان خور شهرستان خوسف آغاز شده است كه امیدواریم این پروژه هرچه سریعتر به بهره برداری برسد.
نماینده عشایر گارجگان نیز گفت: با توجه به اینكه شغل اكثر عشایر شهرستان دامداری است لازم است با صدور كارت های شناسایی دامداری برای این قشر جابه جایی دام آنها سهل تر باشد.
مهدی حیدری با انتقاد از نحوه پرداخت غرامت دام توسط بیمه گذارها افزود: غرامت ها بسیار دیر پرداخت می شود و همچنین قیمت بیمه گذارها با قمت های واقعی دام تفاوت فاحش دارد.
محمد یوسفی نمانیده عشایر سرچاه عماری هم گفت: عشایر در دریافت تسهیلات و تهیه تضامین با مشكلاتی مواجه هستند كه بهتر است در این خصوص روش های جایگزین در نظر گرفته شود.
خوسف 120 منطقه ییلاقی و عشایری دارد و جمعیت عشایر این شهرستان بالغ بر سه هزار نفر است.
شهرستان خوسف در فاصله 36 كیلومتری بیرحند مركز استان خراسان جنوبی است.
9866*3028