استاندار: 200 هزار میلیارد ریال در آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد

ارومیه – ایرنا- استاندار آذربایجان غربی با اشاره به توجه ویژه كابینه اعتدال به توسعه مناطق مرزی گفت: در دولت تدبیر و امید تا به امروز بیش از 200 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام گرفته است.

به گزارش ایرنا محمدمهدی شهریاری سه شنبه شب در شورای اداری آذربایجان غربی كه در ماكو و با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: در یك سال گذشته شاهد تحول رو به رشد در بخش اقتصادی و رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی آذربایجان غربی بودیم كه حاصل آن اشتغال‌زایی برای 38 هزار نفر بود.
وی اظهار داشت: در سال جاری پروژه هایی به ارزش 23 هزار میلیارد ریال برای كلنگ زنی آماده شده و پیش بینی می شود تا پایان سال به همت منطقه آزاد تجاری صنعتی ماكو، سرمایه گذاری ها به 50 هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
وی اضافه كرد: میزان صادرات از گمركات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال 1396 با 160 درصد افزایش از 460 میلیون دلار به یك میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته 25 هزار میلیارد ریال نیز درخواست سرمایه‌گذاری داخلی در استان داشتیم كه از این میزان، پنج هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است.
وی بیان كرد: بهره‌برداری از سد كرم آباد پلدشت با اعتباری افزون‌ بر 22 هزار میلیارد ریال به‌ عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌های آب‌ و خاك و افتتاح پروژه های شاخص دیگر در استان نشان دهنده توسعه در استانی است كه سال‌ها از محرومیت رنج برده است.
استاندار آذربایجان غربی گفت: امروز شاهد افتتاح و كلنگ زنی 31 پروژه عظیم به ارزش 55 هزار میلیارد ریال توسط رییس جمهوری و اعضای هیات دولت در سطح استان بودیم كه امیدواریم مایه توسعه و آبادانی بیش از پیش استان شود.
وی با بیان اینكه دولت تدبیر و امید عزم جدی برای توسعه همه جانبه خطه آذربایجان غربی دارد، افزود: در كمتر از 6 ماه شاهد سفر دوباره رییس جمهوری به استان هستیم كه این نشان از اهتمام ویژه دولت برای توسعه همه جانبه آذربایجان غربی دارد.
وی در خصوص دریاچه ارومیه نیز گفت: امروز دریاچه ارومیه به لطف خداوند و اقدامات دولت در حوزه تثبیت و احیا وضعیت خوبی دارد و مردم آذربایجان‌غربی امروز مصمم‌تر از هر دوره‌ای در مسیر احیای كامل این دریاچه با برنامه‌های دولت هم‌صدا و همراه هستند.
شهریاری افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به‌فرد آذربایجان غربی، وجود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی می توانند در برابر تحریم های ظالمانه ای كه علیه كشور شده است نقش ویژه ای ایفا كند.
استاندار آذربایجان غربی گفت: بازرگان به عنوان مهم ترین مرز زمینی و پایانه صادرات و واردات كشور و دروازه اروپاست كه متاسفانه پیشانی نظام از كمترین امكانات زیرساختی در زمینه حمل و نقل و جاده های مواصلاتی برخوردار است.
نماینده مردم ماكو، شوط، چالدران و پلدشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست خواستار صدور دستور برای انجام مطالعات تكمیلی و فاز اجرایی خط آهن جلفا - بازرگان شد و گفت: اعتبارات لازم برای مطالعه اجرای خط راه‌آهن جلفا به بازرگان در دستور كار قرار گیرد.
عین الله شریف پورافزود: پای كار بودن وزرا یكی از اصلی ترین رموز موفقیت دولت است و باید در این خصوص قدردان باشیم.
وی ادامه داد: آذربایجان غربی سرشار از ظرفیت های منابع انسانی مستعد با ضریب هوشی بالاست و علاوه بر آن دارای آب های فراوان، خاك و اقلیم های مساعد و متفاوت می باشد كه اقتصاد استان را در محور توسعه كشور قرار داده است .
وی بیان كرد: امروز تنوع قومیتی و همزیستی مسالمت آمیز در آذربایجان غربی حاكم است و این خطه شهید پرور بیش از هر زمان دیگری پذیرای سرمایه گذاری در تمامی حوزه ها است.
آذربایجان غربی امروز میزبان رییس جمهوری و هیات همراه برای افتتاح 27 طرح زیربنایی بود.
8137/518