تحقق «رونق تولید» در سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی كه روز گذشته/دوشنبه/ به دستگاه های اجرایی برای «رونق تولید» دستور داده بود، امروز به سفر اقدام كرد و با افتتاح چندین طرح توسعه منابع آب و خاك در مناطق مرزی آذربایجان غربی از یك سو عزم مسوولان را در این مسیر نشان داد و از سوی دیگر از عملكرد قابل قبول دولت در زمینه رونق تولید در بخش كشاورزی پرده برداشت.

به گزارش ایرنا رئیس جمهوری در دستور «رونق تولید» از دستگاه های اجرایی خواسته است تا برای تسهیل فرآیند سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع آن به ویژه در زمینه مقررات زاید و دست و پاگیر و غیرضروری وارد عمل شوند و امروز با تسهیل سفر به یك منطقه مرزی و همزمان با ماه مبارك رمضان، 27 طرح با 44 هزار و 650 میلیارد ریال هزینه را عملیاتی كرد.
سدهای سیلوه پیرانشهر، سردشت، بویلاپوش خوی و كرم آباد پلدشت از جمله طرح های افتتاحی سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی است كه توسعه منابع آب و خاك در مناطق محروم و مرزی را در پی خواهد داشت و به قول رییس جمهوری «افتتاح این طرح ها در استان های مرزی جوابی برای كاخ سفید خواهد بود».
عملیات آبگیری و بهره برداری از سد مخزنی و شبكه آبیاری و زهكشی «كرم آباد» در سال 1395 و در سفر نخست هیات دولت به آذربایجان غربی كلنگ زنی شده بود و از این پس نیاز آبی 19 هزار و 250 هكتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط را تامین می كند.
سد و نیروگاه «سردشت» نیز شامل افتتاح سرریز، تونل آبرسان، نیروگاه، سیستم انحرافی، آبگیر سد و تصفیە خانه آب شرب است كه با 12 هزار و 550 میلیارد ریال هزینه و با هدف استحصال برق، آب شرب و كشاورزی و تصفیه خانه اتوماتیك آب شرب شهرهای سردشت و ربط توسط رییس جمهوری افتتاح شد.
با بهره برداری از این طرح هفت هزار و 500 هكتار از اراضی دیم كشاورزی و باغی شهرستان سردشت در مجاورت سد به آبی تبدیل می شود و تولید در این منطقه به صورت عملی رونق می گیرد.
سد انحرافی«بویلاپوش» خوی نیز در سال 1390 كلنگ زنی و عملیات اجرایی آن در سال 1395 و با تلاش های دولت تدبیر و امید به صورت رسمی آغاز شد؛ این سد انحرافی بر روی رودخانه «قطور» خوی با هدف تنظیم و انتقال 51 میلیون مترمكعب آب اجرا شد و آب مورد نیاز 6 هزار و 500 هكتار از اراضی كشاورزی منطقه را تامین می كند.
این طرح با صرف یكهزار میلیارد ریال هزینه افتتاح شد و آب مورد نیاز 20 روستای منطقه را از طریق 60 كیلومتر كانال تامین و امكان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار را فراهم می كند.
سد مخزنی «سیلوه» نیز با آورد متوسط سالانه 220.7 میلیون مترمكعب و تامین آب كشاورزی 2 هزار و 600 هكتار از اراضی كشاورزی جلدیان و سروكانی و سرریز سالانه بیش از 95 میلیون مترمكعب آب به پیكره نگین آبی آذربایجان از دیگر طرح هایی است كه در سفر یكروزه حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به بهره برداری رسید.
این طرح با هدف تامین آب كشاورزی هفت هزار و 300 هكتار از زمین های كشاورزی دشت های پیرانشهر و جلدیان، تامین سالانه 18 میلیون مترمكعب آب شرب شهرستان پیرانشهر و تولید سالانه 13.2 گیگاوات ساعت برق به بهره برداری رسید.
سید علی ترابی، فرماندار پیرانشهر افتتاح شبكه آبیاری چهار هزار هكتار از اراضی كشاورزی این شهرستان و خط لوله انتقال آب 22.4 كیلومتری را از بركات تلاش دولت تدبیر و امید بیان كرد و گفت: همه این طرح ها در راستای تحقق شعاری است كه توسط مقام معظم رهبری برای سال جدید برگزیده شده است.
وی پیرانشهر را یكی از زرخیزترین شهرهای كشور دانست و ادامه داد: خاك حاصلخیر، آب كافی و ظرفیت های گردشگری این شهرستان می تواند ظرفیتی برای توسعه اقتصادی منطقه باشد.
مدیرعامل شركت منابع آب و نیروی ایران نیز گفت: سد و نیروگاه سردشت به منظور رفع نیازهای مردم، مهار و هدایت منابع آبی و ایجاد اشتغال در این مناطق احداث شد و تیم سازنده این سد توانستند در مدت كمتر از سه سال این سد را به بهره برداری برسانند.
بهروز مرادی افزود: با بهره برداری از این طرح هفت هزار و 500 هكتار از اراضی دیم كشاورزی و باغی این شهرستان كه در مجاورت سد قرار دارد، به آبی تبدیل می شود.
وزیر نیرو نیز با اشاره به اینكه 16 هزار هكتار از اراضی كشاورزی آذربایجان غربی از طرح های آب افتتاحی در روز جاری بهره مند می شود، اضافه كرد: این طرح ها با هزینه 22 هزار میلیارد ریالی در ادامه پروژه های توسعه منابع آب و خاك ایران در استان های مرزی به بهره برداری رسید.
رضا اردكانیان بیان كرد: با تكمیل و بهره برداری كامل از این طرح ها 46 هزار و 500 هكتار از اراضی زیرمجموعه این طرح ها از آب بهره مند می شود و از عواید اجرای این طرح ها بیش از سه میلیون و 400 هزار نفر استفاده می كنند كه رقم جمعیتی قابل توجهی است.
«اردكانیان» از اشتغال مستقیم 117 هزار نفر در مراحل ساخت و بهره برداری از این طرح ها خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آن 40 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این طرح ها اشتغال داشته اند.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینكه سد انحرافی بویلاپوش بر روی رودخانه «قطور» خوی و با هدف تنظیم و انتقال 51 میلیون مترمكعب آب اجرا شد، اظهار داشت: این سد آب مورد نیاز 6 هزار و 500 هكتار از اراضی كشاورزی منطقه را تامین می كند و با بهره برداری از این سد سه هزار و 300 هكتار زمین زراعی پایاب از آب تنظیمی آن بهره مند می شود.
كیومرث دانشجو افزود: اعتبار تخصیص یافته برای این طرح یكهزار میلیارد ریال بود و تاكنون برای ساخت سد و شبكه بویلاپوش به ترتیب 268 و 300 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اضافه كرد: این سد آب مورد نیاز 20 روستای منطقه را از طریق 60 كیلومتر كانال تامین كرده و امكان اجرای طرح های آبیاری تحت فشار را نیز فراهم می كند.
وی همچنین اهداف مهم از احداث سد كرم آباد پلدشت را استفاده از حق آبه قانونی ایران در مناطق مرزی و ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه برشمرد و افزود: با بهره برداری از این طرح، تحول عظیم اقتصادی و اجتماعی، توسعه پایدار در بخش كشاورزی و ایجاد اشتغال وسیع برای مردم این مناطق را شاهد خواهیم بود.
به گزارش ایرنا بازتاب سفر رییس جمهوری را باید در طرح های مرتبط با اقتصاد مقاومتی و رونق تولید جستجو كرد اما مازاد بر آنها چندین طرح ورزشی، خدماتی و زیربنایی نیز در این سفر كوتاه اما پربار افتتاح یا كلنگ زنی شد.
علاوه بر طرح های افتتاحی، كلنگ احداث قطعه سوم جاده مرند – بازرگان نیز با اعتباری بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال و به طول 71 كیلیومتر به زمین زده شد؛ این پروژه با سرمایه گذاری بخش خصوصی به میزان 65 درصد و دولتی 35 درصد در طول 36 ماه اجرایی می شود.
افتتاح 44 طرح گازرسانی در آذربایجان غربی از دیگر طرح های افتتاحی در استان بود كه در قالب آن گازرسانی به 18روستا، 24 واحد صنعتی و 2 شهرك صنعتی آذربایجان غربی افتتاح شد.
البته در این سفر دولتمردان تدبیر و امید قول اتمام عملیات ساخت و بهره برداری از ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه را دادند كه در هفته دولت امسال افتتاح می شود.
آذربایجان غربی با حدود سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارای 17 شهرستان بوده و دولت تدبیر و امید تاكنون بیش از 15 هزار میلیارد تومان برای جبران عقب ماندگی های گذشته در این استان سرمایه گذاری كرده است.
8137/3072/518