۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
کد خبر 83323126
۰ نفر
پیكر هنرمند آبادانی در بوشهر آرام گرفت

بوشهر- ایرنا - پیكر علی غلامی هنرمند پیشكسوت عرصه تئاتر، فیلم و تلویزیون آبادان سه شنبه در حضور خیل دوستداران فرهنگ و هنر و شماری از مسئولان استان بوشهر از مجتمع فرهنگی هنری 9 دی تا بهشت صادق این شهر تشییع و در قطعه هنرمندان خاكسپاری شد.

به گزارش ایرنا، علی غلامی متولد خرداد ماه 1330 آبادان از پیشكسوتان هنر نمایش آبادان و دارای مدرك درجه 2( كارشناسی ارشد ) كارگردانی تئاتر بود.
وی فعالیت نمایشی خود را پس از گرفتن دوره كاردانی و كارشناسی رشته هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال 1372 پس از اتمام جنگ تحمیلی عهده دار مسئولیت حوزه‌ هنری آبادان شد و تا سال 1376 پذیرای هنرمندان در این نهاد فرهنگی بود.
غلامی در سال 57 با به روی صحنه بردن نمایش «شب با خورشید دل با دریا» نوشته مرحوم بهمن عیوق به عنوان یكی از زبده ترین كارگردان‌های تئاتر كشور معرفی شد و جوایز بسیاری را دریافت كرد.
وی عضو پیوسته انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر كشور از بدو تاسیس پس از انقلاب بوده و نویسندگی و كارگردانی، بازیگری تئاتر، رادیو، تلویزیون، سینما از دیگر فعالیت های این هنرمند بود.
این كارگردان عرصه تئاتر كه سهم عمده‌ای در آشنایی نسل جوان با هنر نمایش داشت، آخرین اثرش را در شهریور 97 با عنوان «سردار سوختن» در نخستین جشنواره ملی تئاتر اهواز به روی صحنه برد.
'همه فرزندان من' به كارگردانی زاون قوفاسیان در 1362 ، 'سفرغریب' به كارگردانی ایرج صغیری، 'هویت ' به كارگردانی ابراهیم حاتمی كیا، 'سفرشبانه' به كارگردانی خسرو معصومی، 'شمارش معكوس ' به كارگردانی اكبرحر، ' دكل' به كارگردانی حسن برزیده، ' كیمیا ' به كارگردانی احمدرضا درویش، ' جوانمرد ' به كارگردانی جمشید آهنگرانی، ' مسافر ' به كارگردانی جواد اردكانی از جمله فیلم هایی است كه مرحوم غلامی در آنها نقش آفرینی كرد.
این هنرمند پیشكسوت همچنین در سریال های تلویزیونی 'بهترین سال های زندگی' به كارگردانی ابراهیم كیانی، 'زمان شوریدگی' به كارگردانی محمدعلی نجفی، 'بال های خیس' به كارگردانی عباس رنجبر، 'سایه سارمهر' به كارگردانی عبداله باكیده ، 'یك تیر و 2 نشان' به كارگردانی حسین میهن دوست و خاك سرخ ، مختارنامه و حضرت محمد(ص) و چندین فیلم داستانی دیگر ایفای نقش كرده است.
غلامی همچنین بازنشسته اداره كل آموزش و پرورش استان بوشهر بود.
7212/6045