اتصال 744 روستا به پهن باند شبكه ملی اطلاعات

تهران -ایرنا-پروژه‌های ارتباطی استان آذربایجان غربی با سرمایه ای بالغ بر 184 میلیارد تومان با دستور حسن روحانی رئیس‌ جمهوری افتتاح شد.

به گزارش مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عصر امروز در ارتباط زنده تصویری از مركز مخابرات شهرستان 'شوط' و به دستور حسن روحانی رییس‌ جمهوری طرح‌های ارتباطی با سرمایه‌گذاری بیش از 180 میلیارد تومان افتتاح شد.
'محمدجواد آذری جهرمی' وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كه به استان آذربایجان غربی و شهرستان 'شوط' سفر كرده بود، در آیین افتتاح پروژه‌های ارتباطی استان در گزارشی گفت: در شهریورماه سال 97 سفری به استان آذربایجان غربی داشتیم، آن زمان این استان دارای قدیمی ترین سیستم‌های ارتباطی بود.
وزیر جوان دولت تدبیر و امید تصریح كرد: حدود 200 كیلومتر از جاده‌های استان، فاقد پوشش‌های ارتباطی بودند كه این مسئله امدادرسانی به مسافران در جاده‌ها را با مشكل مواجه می كرد.
آذری جهرمی با بیان اینكه درخواست دیگر مردم و مسئولین استان اتصال به شبكه ملی اطلاعات و دسترسی به اینترنت در مناطق روستایی بود، گفت: این درخواست به جا و به حقی بود چرا كه این استان پیش از این به لحاظ شاخص های فناوری اطلاعات در رتبه 29 قرار داشت.
وی افزود: با برنامه ریزی فشرده پروژه‌هایی طراحی‌ شد كه دستاوردهای خوبی به دنبال داشت. در همین رابطه تكنولوژی 1200 دكل مخابراتی استان ارتقا پیدا كرد. 200 دكل به نسل 3و 4 اینترنت همراه و 1000 دكل به نسل 2 تجهیز و به روزرسانی شدند.
وزیر ارتباطات ادامه داد: همچنین از 200 كیلومتر جاده‌های فاقد پوشش ارتباطی، 140 كیلومتر یعنی 70 درصد تحت پوشش ارتباطی قرار گرفتند.
آذری جهرمی تصریح كرد: از سوی دیگر 744 روستا به پهن باند شبكه ملی اطلاعات متصل شدند. در همین رابطه در روز 27 اردیبهشت، كه روز ملی ارتباطات بود ما اتصال 7200 روستا به شبكه ملی اطلاعات را جشن گرفتیم كه مفهومش این است، در هر روز 20 روستا به پهن باند متصل شده‌اند و این حاصل تلاش ‌جوانان و خانواده فناوری اطلاعات در دولت تدبیر و امید است‌.
وزیر ارتباطات در خاتمه گفت: امروز هم تقاضا داریم دستور افتتاح 4 پروژه با اعتبار بالغ بر 184 میلیارد تومان برای تامین رضایت مردم در حوزه ارتباطات را صادر فرمایید.
حسن روحانی رییس‌ جمهوری در این ارتباط زنده از فرودگاه ماكو و پیش از دستور افتتاح پروژه‌های مخابراتی استان با بیان اینكه تلاش‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه ارتباطات جای تقدیر و تشكر دارد و گفت: كشور هم از لحاظ ارتباطی، هم از لحاظ توسعه اشتغال و هم از لحاظ معرفی مناطق گردشگری و صنایع دستی نیازمند ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی افزود: اینكه براساس آمارهای اعلام شده در دو سال گذشته در هر روز 20 روستا به شبكه ملی اطلاعات متصل شده‌اند و یا 1200 دكل به روزرسانی شده اند بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.
شبك**علمی9207**1392