٢٢4 انجمن در سراسر كشور به خانواده زندانیان خدمات می دهند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور گفت: ٢٢4 انجمن در سراسر كشور به خانواده زندانیان خدمات می دهند و در ١٨٠ شهر كشور جشن حمایت برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، اصغر جهانگیر عصر سه شنبه در بیست و یكمین «جشن حمایت» همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) و نیمه ماه مبارك رمضان در محل تالار آبگینه افزود: خانواده‌های زندانیان به دلیل اینكه سرپرست خانواده حضور ندارد، دچار تنگناهای معیشتی می شوند.
وی با بیان اینكه بیش از 6٣ هزار خانواده زندانیان تحت حمایت قرار دارند، اظهارداشت: برای كاهش طلاق بین خانواده زندانیان همچنین در خصوص افت تحصیلی و جلوگیری از ترك تحصیل فرزندان خانواده های زندانیان اقداماتی انجام شده است.
جهانگیر گفت: ٧١ هزار خانواده در سال گذشته از خدمات سازمان زندان ها شامل كمك های نقدی و غیر نقدی بهره‌مند شدند.
رئیس سازمان زندانها یادآور شد: ٨٣ هزار نفر از زندانیان آزاد شده را تحت حمایت قرار دادیم تا در اجتماع رها نشوند، زیرا حتی زندانیانی كه آموزش دیده اند نیز به دلیل برچسب در جامعه باید حمایت شوند.
جهانگیر اضافه كرد: با كمك خیران و بدون كمك های دولتی توانستیم به خانواده های زندانیان آموزشی های مهارت های زندگی را یاد دهیم.
وی افزود: ٢٠ درصد از خانواده های زندانیان با مشكلات بسیاری روبه رو هستند و دچار فروپاشی خانواده می شوند.
رئیس سازمان زندانها گفت: طبق آمار، ٧٠ درصد از خانواده زندانیان فاقد منزل شخصی هستند و در منازل استیجاری یا اقوام سكونت دارند. همچنین ٨4 درصد از همسران زندانیان از سواد پایین و تحصیلات كم بهره مند هستند و نیاز به آموزش دارند.
جهانگیر افزود: 56 درصد خانواده زندانیان فاقد شغل و درآمد هستند و به توانمندسازی نیاز دارند؛ در این خصوص براساس تفاهم نامه ای كه با كمیته امداد امام خمینی منعقد شده است، ٣٠ هزار خانواده زندانیان تحت پوشش كمیته امداد قرار دارند.
وی درباره سن فرزندان زندانیان گفت: ٣٠ درصد این فرزندان در مقطع ابتدایی هستند و نیاز به مهر و محبت و حمایت دارند.
رئیس سازمان زندانها خاطرنشان كرد: قدم های كوچك خیرات و بركات بزرگ دارد و هر دستی در كمك به هم نوعان زمینه سلامت اجتماعی و فرهنگ ایثار را فراهم می كند.
جهانگیر با تاكید بر اینكه بین زندانی و خانواده زندانیان تفاوت قائل می شویم، گفت: خانواده ها نباید اسیر ظلم مضاعف شوند و باید آنها را جزئی از آسیب دیدگان تلقی كنیم.
در پایان این مراسم، جهانگیر مبلغ ۵٠ میلیون تومان برای حمایت از خانواده زندانیان نیازمند كمك كرد.
بیست و یكمین جشن حمایت با حضور مسئولان قوه قضائیه، مدیران سازمان زندان ها و اقدامات تامینی تربیتی، ستاد دیه كشور، اعضای انجمن حمایت از خانواده زندانیان و خیران و نیكوكاران با هدف كمك و حمایت خانواده زندانیان نیازمند برگزار شد.
اجتمام*٣٢٢٩*1193