«ترزا مي» آخرين شانس براي خروج از بن‌بست برگزيت را ارائه داد

لندن – ايرنا – نخست‌ وزير انگليس با اذعان به اينكه بيشتر راه‌ها براي خروج از بن‌بست برگزيت به نتيجه نرسيده است، از تغييراتي در طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحاديه اروپا خبر داد كه در آن لايحه جنجالي برگزاري همه‌پرسي مجدد برگزيت هم ديده‌شده است.

«ترزا مي» روز سه‌شنبه در نطق نيم‌ساعته خود اعلام كرد كه در طرح جديد دولت به نگراني‌هاي مخالفان طرح موجود درباره آينده ايرلند شمالي، اتحاديه گمركي اروپا، همكاري‌هاي زيست‌محيطي انگليس و اروپا و مسائل ديگر پاسخ‌ داده ‌شده است.
وي اعلام جزئيات اين طرح را به‌ روزهاي آينده موكول كرد اما هشدار داد، اگر نمايندگان مجلس به اين طرح رأي مخالف بدهند، برگزيت به‌طور بالقوه متوقف خواهد شد.
«مي» گفت به‌رغم اينكه با برگزاري همه‌پرسي مجدد برگزيت مخالف است اما گرايش نمايندگان به برگزاري مجدد هم پرسي برگزيت را حس و به همين دليل، برگزاري مجدد همه‌پرسي برگزيت را در طرح جديد دولت موردتوجه قرار داده است.
نخست‌ وزير انگليس اين طرح را آخرين شانس نجات برگزيت، پيش از كناره‌گيري از قدرت توصيف كرد و از نمايندگان مجلس خواست تا قدري از توقعات خود براي خروج از اتحاديه اروپا چشم‌پوشي كنند.
«ترزا مي» كه به دليل نارضايتي عمومي از عملكردش در روند خروج از اتحاديه اروپا تحت‌فشار زيادي قرار دارد هفته گذشته توافق كرد تا دو هفته ديگر تاريخ استعفايش را اعلام كند.
او قرار است بلافاصله پس از راي‌گيري دوباره نمايندگان مجلس بر سر طرح دولت درباره چگونگي خروج از اتحاديه اروپا كه قرار است در نخستين هفته ماه ژوئن برگزار شود، با 'گراهام بردلي' رئيس فراكسيون بانفوذ حزب محافظه‌كار موسوم به 'كميته 1922' ديدار و درباره زمان برگزاري انتخابات دروني حزب محافظه‌كار، توافق كند.
«مي» پيش‌تر وعده داد بود كه درصورت موافقت پارلمان با طرح دولت، از مقام خود كناره‌گيري خواهد كرد، اما اگر پارلمان با طرح او مخالفت كند احتمالاً، زماني را كه بعيد است طولاني باشد براي برگزاري انتخابات درون‌حزبي مشخص خواهد كرد.
او امروز از ارائه پاسخ دقيق درباره احتمال كناره گيري از قدرت درصورت مخالفت مجدد پارلمان با طرح دولت خودداري كرد؛ اما از هفته گذشته رقابت تنگاتنگي ميان هم حزبي هاي او براي تصدي كرسي نخست وزيري آغاز شده است.
اتحاديه اروپا، پس از سه بار مخالفت پارلمان انگليس با طرح دولت درباره نحوه خروج از بروكسل، مهلت برگزيت را تا نهم آبان ماه تمديد كرده است.
شبك**اروپام ** هـ ن **1392