رئیس پنتاگون: اعزام ناو به سنتكام برای بازدارندگی است

نیویورك- ایرنا- سرپرست وزارت دفاع آمریكا استقرار ناوهای این كشور در خلیج فارس تحت فرماندهی نیروهای این كشور در غرب آسیا (سنتكام) را به منظور بازدارندگی دانست و گفت تا كنون هیچ حمله ای به نیروهای آمریكایی انجام نشده است.

پاتریك شاناهان كه قرار است تا ساعاتی دیگر در كنگره آمریكا برای ادای توضیح درباره شرایط منطقه خاورمیانه و سیاست های آمریكا در قبال ایران حضور یابد، روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: هیچ حمله ای به آمریكایی ها انجام نشده است. اما این به معنای آن نیست تهدیدی كه پیش از این توسط ما شناسایی شده، برطرف شده باشد.
وی ادامه داد: من فكر می كنم پاسخ محتاطانه ما زمانی را در اختیار ایرانی ها گذاشت تا تجدید نظر كنند. من فكر می كنم پاسخ ما سنجشی از خواست و تصمیم ما را نشان داد كه از مردم و منافع خود در منطقه محافظت خواهیم كرد.
سرپرست وزارت دفاع آمریكا، دلیل اعزام ناو هواپیمابر و همچنین بمب افكن های B-52 به منطقه خلیج فارس را بازدارندگی ایران دانست و مدعی شد كه ما آنها را برای مقابله با حملات احتمالی به آمریكایی ها مستقر كردیم.
ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینكلن ماموریت 6 ماهه خود را از بندر نورفولك در ایالت ویرجینیا از نیمه فروردین ماه آغاز كرد.
جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، عزیمت این ناو به منطقه خلیج فارس را پیام روشن به ایران دانست كه پس از اقدام غیرقانونی آمریكا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین اقدام متقابل ایران درباره سنتكام، تنش فزاینده ای را نشان می داد.
اگرچه تا كنون این ناو وارد خلیج فارس نشده است اما مقامات آمریكا هم پی بردند كه هرگونه حادثه جویی در منطقه می تواند عواقب ناگواری را برای آمریكایی ها و منافع آنها داشته باشد.
از این رو، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و همچنین وزیران خارجه و دفاع وی تاكید كردند كه به دنبال جنگ با ایران نیستند.
جمهوری اسلامی ایران هم بارها اعلام كرده است كه به دنبال جنگ نیست اما قاطعانه در برابر هرگونه حمله یا تجاوز دفاع خواهد كرد.
اروپام*1429